Stupina noastra

Creat de apivasmob, August 20, 2011, 08:38:25 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Aglomeratie mare si vreme urata.
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

Azi imi propusesem sa nu fac nimic in stupina ca este sarbatoare dar.......ele  :bzz: :bzz: nu m-au lasat .... :) :D

http://youtu.be/BL34Kxd5Bcs
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

#47
Sanatate tuturor apicultorilor

dan sebastian

interesant videoclip. pe cele ale lui mike palmer le sti ? keeping bees in frozen north america ? el are o parere diferita in ceea ce priveste ccd.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

dan sebastian

Ai scos ceva frumos de la naftalina, din vremea cand inca eram adolescent. Vazusem videoclipul, dar cu subtitrarea in engleza. Mi-a placut sa-l revad.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

apivasmob

Ieri la stupina de la Paunesti  soarele a aparut dupa 32 de zile si familiile au raspuns prezente la apel, am schimbat unele ziare pe care le-am gasit ude .La doua nuclee unde am la pastrare matci din luna iulie 2014 am schimbat cate o rama cu miere mai multa (nu ca nu aveau) dar sa fiu sigur ca au pana la sfarsitul lunii feb. Afara nu au vrut sa iasa deloc.

Cu ocazia sarbatorilor mi-am facut cadou o rasnita de zahar (moara) de capacitate in jur de 100kg/ora si i-am facut proba cu zaharul socrului(mentorului) care este foarte multumit de rezultatul final (el pana acum il zdrobea (facea  pudra ) la un vecin si pierderea era de 6-7% si granulatia era destul de mare).

Urmatorul cadou pe care il astept (daca sunt cuminte) :D este un malaxor pe care sa-l folosesc la prepararea turtelor.

La stupina de la Onesti albinele au facut zbor de curatire timid vineri si sambata mai abundent.
Sanatate tuturor apicultorilor

dan sebastian

Pune o poza cu moara. Multumesc !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

apivasmob

Cand am aparatul la mine sigur o sa fac o poza si am sa o postez.
Sanatate tuturor apicultorilor

RazvanTi

sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

andrei_georgian

Salut, este buna moara ca vreau sa-mi achizitionez si eu una.. :P
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

dan sebastian

Daca rezolvi si cu niste site mai mici.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

elvis

site se gasesc in magazine la strehaia gasesti la molea
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

apivasmob

Da asta este.
Cu sita am rzolvat-o.
Sanatate tuturor apicultorilor

RazvanTi

eu moara am luat-o cu vre-o 5 site de schimb.
cea mai mica are ochiurile de 0,6mm (pentru faina zic ei)
de macinat nu am macinat cu ea, (nici macar nu am montat-o ca noua vine boabe in cutie), ca trebuie sa-i fac un suport solid.
asta DUPA ce-mi termin de reparat aparatul de sudura ca mi s-a ars acu 3 saptamani :(
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro