Stupina noastra

Creat de apivasmob, August 20, 2011, 08:38:25 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

In data de 19 sept 2013 mercand la atelier am obsrvat pe cer doua curcubee
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

Nu am mai postat nimic deoarece am fost plecat din tara intr-o excursie in Grecia si am pozat din mers cateva stupini in creer de munte direct pe jus pe pietre.Pretul mierii este intre 10-14 euro borcanul de 800g.Inca mai erau cu ei in pastoral la o altitudine de 400-600 m.
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

Am deschis o taraba la manastirea Sf. IOAN RUSU. unde am expus miere de brad,portocal si poliflora:) :)
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

Am vazut acolo intr-un magazin mierea in maturatoare si cumparatorilor li se ambala in borcane direct in fata lor.Folosesc fff mult ME dar si Dadant+cat 1/1.Am cautat sa cumpar cateva echipamente dar acestea se gasesc numai in orasele mari gen Salonic,Atena... dar nu am putut merge acolo. Greu cu ei ca nu stiu toti limba engleza.
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

Astazi fiindu-mi dor de albinele mele, mergand in stupina observ la o familie mare agitatie la urdinis (pe la ora 10,30),ma echipez si deschid stupul cu pricina si ridic din el rama din mijloc si ce imi vede ochii puiet c-am 80% di rama capacit gata de eclozare (saptamana viitoare trebuie sa scot rama si in locul ei s-ai pun o rama de la rezerva).
Sanatate tuturor apicultorilor

SPYKAL

In Grecia ai fost cumva in insula Thassos?

apivasmob

Nu pe insula Thassos ci pe EGHINA si EVIA.
Sanatate tuturor apicultorilor

SPYKAL

Citat din: apivasmob din Noiembrie 20, 2013, 05:51:38 AM
Nu pe insula Thassos ci pe EGHINA si EVIA.
Acelasi lucru l-am vazut si eu anul acesta dar in Thassos. Multi, foarte multi stupi si mult pin. Exact ca in pozele postate de tine. DE aceea am intrebat, Este foarte gustoasa mierea. Am cumparat un borcanel de curiozitate, dar......parca tot a noastra-i mai buna. =)) Stima si respect!!!

apivasmob

Si viitorii paznici ai stupinelor.
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

Astazi am primit un link cu urmatorul film care cred ca nu este tot deoarece originalsunt 92min acesta este tradus in limba rusa.
https://www.youtube.com/watch?v=MLOoaFwEqas#t=273
Merita vazut MORE THEN HONEY
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

Cu ocazia sarbatorilor va urez tuturor forumistilor un calduros CRACIUN FERICIT! si un LA MULTI ANI! ,implinirea tuturor dorintelor in anul care vine.

COLINDE TRADITIONALE COLAJ
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

#41
Azi 11-12 grade si un vant, dar au iesti la zbor doar doua familii, iar la restul cate 1,2....  :bzz: :bzz:,iar la 7 familii le-am facut intoarcerea ramelor 2 si 4 si am scos rame goale,iar la 12 am pus rama de 1/2 cu miere in cap.
Doar la o familie am obs oua in picioare fugitiv ca nu ma lasa vantul.
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

Prima stupina Paunesti luni pe la ora 11
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

Si cea de la Onesti marti
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

Azi o poza a zonei casei
Sanatate tuturor apicultorilor