Stupina noastra

Creat de apivasmob, August 20, 2011, 08:38:25 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Aseara am executat al doilea tratament si stramtorare echilibrare cu hrana si surpriza la o famile am gasit 4.5 rame cu puiet  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:inca in toate stadiile ce ziceti este normal (pentru ca nu este cules bogat)? mai tarziu am sa-i adaug rame cu hrana pentru a trece iarna cu bine si tratament chiar si in octobrie.
Sanatate tuturor apicultorilor

mape 48-petru manea

fam.care au matca din acest an prelungesc cresterea de puiet pana in oct.
deasemenea fam.slabe ca populatie forteaza cresterea puietului ,ele simt ca nu au populatie suficienta pentru a ierna in conditii optime

apivasmob

Cateva poze din 20 martie 2012.
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

KTA-APIDORNA - Ski

#19
Va salut cu respect! frumoase poze cu stupii si cu imprejurimile, un aspect vreau sa va spun si anume ca am vazut la catva stupi verticali folia care este cam iesita in afara,am o intrebare: vara daca mai si ploua nu se infiltreaza apa pe folie sub magazin(CAT),eu asa pateam si de aceea am taiat-o la dimensiune ca sa nu mai patesc asta, Pace! Sanatate! :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

KTA-APIDORNA - Ski

bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

nicu68

eu folosesc folia si vara in loc de podisor, dar mentionez am aerisirea prin fundul stupului numai bine

bismark

     Ce pom este cel cu mitisorii  este cumva salcie? Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

C-am tarziu cu unele poze din 2012 (uit mereu aparatul de fotografiat)
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

#26
Si ceva de ieri la -18 grade.In acest an am schimbat bancile si am reorganizat stupii pe vatra.Am inceput inlocuirea tuturor cutiilor dar nu se poate face totul de odata(nu am accesat nici un fond european :smile:) ,iar din 2013 vreau sa trac familiile pe lazi 10R+2caturi1/2 toate cu fund AV.Am ascultat cu furtunul activitatea din stupi toti raspund fff bine.(dar sa vedem ca pana in primavara mai sunt 3 luni si jumatate)
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

RAsfoind internetul am dat peste urmatorul film cu si despre albine.Merita vazut
Honeybee Blues
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

In 2013 am mai infiintat o noua vatra cu 30 familii ,langa atelier (zona are potential doar la primele 2 culesuri slcam si tei),pentru la anul am hotarat ca dupa tei sa le duc la vatra de la paunesti ,am sa revin cu poze cu noua vatra.
Citind postarea ioanardelean55 despre lipiciul ptr soareci si stiind ca tata le tine inchise dimineata pana apare soarele i-am spus despre acest lucru si chiar a dat rezultate fff bune. in doua zile cred ca a omorat peste 200 de viespi (ieri le-am facut cateva poze).
Sanatate tuturor apicultorilor

apivasmob

Si cum am promis revi cu poze de la vatra noua.
Sanatate tuturor apicultorilor