albinele si matcile mele

Creat de maximus, Noiembrie 04, 2007, 04:29:36 PM

« precedentul - următorul »

maximus

ca tot veni vorba de carnica,exista oarecare deosebire intre albina noastra si respectiva.am avut ocazia sa vad acest lucru pe viu,si comparand am observat ca inelele cu perisori de la carnica sant albiciosi cenusii poate usor galbui,pe cand cele de la carpatina sant maronii,chiar maro inchis.la matci nu am observat deosebiri,fireste diferentele de culoare existau intre matcile mele si carniole,care au per ansamblu o culoare mai deschisa,dar pentru ca nu am avut un numar mare de exemplare de comparat nu pot sa emit o parere.voi atasa mai jos niste poze cu albina care este in stupina mea,inclusiv matcile-toate sant cam la fel,si care eu cred ca nu este chiar o carnica.
aici am o matca imperecheata de cateva zile,care si-a inceput ponta timid.se observa aceasta prin modul cum isi tine abdomenul,retractat.acest lucru este caracteristic matcilor care inceteaza onta toamna si matcilor care incep ppentru prima oara.

maximus

aceeasi matca in alta pozitie

maximus

dupa cateva zile,cand si-a mai dat drumu.daca va uitati bine la albine,perisorii sant de culoare galbuie aici,in realitate de fapt sant mult mai inchisi,dar  se vad asa din cauza luminii prea puternice de la blitz

maximus

o sora de-a ei in asteptarea imperecherii  :nebun: ca o concluzie,daca albinele carniole sant denumite albinele cenusii,despre carpatine as spune ca sant albinele brune.

D006

Dle maximus,
Felicitari.Carnica nu ma pasioneaza ca regina prefer albina romaneasca(locala) care dupa cite am vazut a inceput sa joace un rol tot mai important(e vorba de albina locala).Faguri sint noi, te tii dupa program in inlocuirea lor?
Cu stima

maximus

desigur.odata la 3 ani ajung sa ii inlocuiesc pe toti.parca familiile merg altfel in faguri primeniti,si fagurii negrii de mai  mult de 3 ani imi produc o senzatie de respingere.