Este cumva o noua federatie apicola in formare?

Creat de kiloz, Noiembrie 09, 2013, 06:14:25 PM

« precedentul - următorul »

kiloz

Unde si cind sa infiintat federatia Apis Mellifera Carpatica?
Sa fii drept si scrie adevarul.

romikele

Federatia mai sus amintita are ca sediu localitatea Ciucurova, jud. Tulcea si e proaspata... circa 2 saptamani daca nu ma insel.
Are deja in componenta se pare peste 25 de asociatii si cooperative...

morozan simion

este normal sa se intample asa ceva intrucat cai care guverneaza aceasta tara se gandesc numai cum sa-i suga pe apicultori nu si pentru sprijin. Eu ma gandesc ca ar fi benefica si o asociatie a crescatorilor de albine din zona de munte, a celor care practica numai stationarul si produsele apicole rezultate de la acesti apicultori sunt naturale 100%, nefiind productii mari dar de calitate superioara, ce ziceti?

bucovineanu

Ar fi foarte buna o asemenea asociatie. Dar la noi e greu de gasit conducatori care sa se gandeasca si la semeni atunci cand ajung sefi.  :smile:

morozan simion

dati-mi voie sa va spun ca inca mai sunt oameni de buna credinta, am discutat cu mai multi apicultori si in spacial cu cei din BN,cei care practica stuparitul stationar in zona de deal si munte si sunt de acord cu aceasta idee,.Stiti cum este domnule Bucovineanu,daca se face un regulament de functionare al acestei asociatii cu reguli clare iar toti membrii asociatiei sunt in consiliul de administrare a asociatiei cu drepturi si indatoriri depline se poate face treaba foarte buna. Asa ca o idee de inceput ar putea fi o asociatie a apicultorilor  din SV, BN, NT,HG,  sau a celor din din Carpatii Orientali, trebuie doar dotinta, vointa rabdare si entuziasm, nu?

romikele

Parerea mea e ca prea multe asociatii si federatii nu aduc nimic bun.
Puterea o face unirea, asa ca mai bine sa se uneasca toate asociatiile intr-o federatie puternica si reprezentativa, nu cum din pacate s-a dovedit a fi ROMAPIS-ul, doar pe hartie, dar de fapt un fel de eurohonig nr. 2.

Federatia Apis Mellifera Carpatica are planuri mari, realizabile doar prin conses, si cu siguranta va deveni o forta demna de luat in seama de guvernantii nesatui.

Aveti grija ca se pregateste o taxa pe urdinis, asa ca lasati urdinisele cat mai mici...  :razz:

morozan simion

poti fi intr-o asociatie sau federatie mare care-ti impune un pret derizoriu la produsele apicole si atunci esti nevoit sa vinzi la borca, nu? degeaba esti intr-o federatie care nu te sustine si doarte jegmaneste ca degeaba, si oamenii sunt dezamagiti tocmai de acest lucru si aeleaza la tot felul de tertipuri.

ATENTIE la rdinisuri de va monta o casa de marcat cu cantar si apicultorul v-a plati TVA dupa greutatea fiecarei albine =))

romikele

Noua federatie tocmai asta isi propune, sa vina in sprijinul apicultorilor cu fapte, nu cu vorbe.
Pretul la produse va fi cel mai mare de pe piata, odata federatia intrata in OIPA.
Daca vedem peste tot doar hoti si pungasi, mai bine nu iesim din casa.
Facem cate o asociatie la fiecare comuna si vindem gogosi.

morozan simion

sa dea Domnul sa fie asa, deci sa inteleg ca obiectivul primordial este de a promova calitatea mierii la pretulreal? asa sa fie , daca asa v-a fi o sa ader si eu

fiug1970

Citat din: romikele din Noiembrie 10, 2013, 01:04:41 PM
Noua federatie tocmai asta isi propune, sa vina in sprijinul apicultorilor cu fapte, nu cu vorbe.
Pretul la produse va fi cel mai mare de pe piata, odata federatia intrata in OIPA.
Daca vedem peste tot doar hoti si pungasi, mai bine nu iesim din casa.
Facem cate o asociatie la fiecare comuna si vindem gogosi.
asocierea in Romania,o descria bine Caragiale:"...comitete si comitii.....":multe,inutile si toate concepute pt.imbogatirea liderului si acolitilor sai!Cand nu reusesti in viata,dar te roade ca altul ARE!creezi efectul de turma si... formezi o asociatie!Pui bazele succesului in forma de piramida si castigurile... idem!Cand,dupa 90',am iesit in strada cu sloganul:"vrem pamantul inapoi"!,statul ne-a aruncat pamantul drept in gura,astupand-o.Dupa 23 de ani,multi inca mai dau cu SAPA! in pamant,altii sant acoperiti de pamant si nu se mai aud si nici nu se mai vad.Nici dupa atat amar de ani ,majoritatea nu inteleg ca :IN UNIRE STA FORTA!Capitalismul single nu supravietuieste in secolul 21.Ceva s-a schimbat la varf si repercuteaza pana la baza.S-a format Uniunea Araba,pt.a vinde petrolul cat mai eficient in occident si pentru a face fata occidentului;s-a format UE,pt.a face fata dolarului american;s-a format Uniunea tarilor Americii de sud pt.a face fata Americii de nord si UE,etc,etc.La noi,in schimb,s-au farimitat si rasfarimitat tot si toate!Pt.o mai buna si eficienta vindere catre straini!Cine striga in 90':"NU NE VINDEM TARA!"azi sant cei ce dau cu SAPA!(inca)Terenurile din jurul Brailei(majoritatea) sant in propietatea italienilor,americanilor,chinezilor,arabilor,etcsi altor natii care au avut la momentul propice un pumn de arginti pt.plata pamantului si ceva dolari pt.spaga aferenta.Cei ce mai au pamantul in "asociatii"primesc te miri ce si mai nimic in baza la niste contracte de arendare facute la ceas de seara,noaptea pe fulgeratura!si in care se zice ca arendasul se obliga sa plateasca 30% in bani sau produse propietarului de pamant,adica 300kg/ha indiferent de cat se produce:se "face"2000kg/ha=300kg;se "face"1000kg/=300kg,in traducere pe intelesul tuturor:jaf la drumul mare!
In Spania,in schimb,in sate taranii sant organizati in ...COOPERATIVE AGRICOLE!!unde am mai auzit de asa ceva?
Hmmmm.. aaaa,PIEI DRACE!!cateva cruci facute la repezeala si una mai mare ca drak ii batran!!!!
Stati linistit ca nu se vorbeste de COLECTIVIZARE(a se citi:MARELE JAF NATIONAL!)
Agricultura,in jurul Madridului,e compusa din:livezi de maslin,culturi de vita de vie,si cresterea animalelor.Fiecare sat mai rasarit dpdv al populatiei, are o Cooperativa de Productie,asociatie in care se munceste pamantul si in care atentie:se produc pt.comercializare:ulei de masline,vin,branzeturi,produse artizanale de panificatie si patiserie,ambalate cu sigla cooperativei satului(marca inregistrata,etc)
Nu am date despre cat castiga,cat muncesc,dar nu am vazut pe nimeni sa dea cu SAPA!totul se face mecanizat,nu cu vaci la plug sau cu oameni!!nici macar cu cai!
Si aici taranii scuipa-n palme si privesc cerul suduind pe cei de sus!Nicaieri in lume nu-i usor,dar cand esti roman si esti si-al drak...datele problemei sant cu totul altele!

morozan simion

ai perfecta dreptate, de aceeia oamenii nu mai au incredere nici intr-o asociatie pentru ca au fost mintiti si de ce sa nu recunoastem sclavisi slugi pe propriile lor pamanturi. Cei care guverneaza tara s-au lasat cumparati ieftin de occident, au facut neprofitabile bancile romanesti si au lasat sa intre bancile straine sub sigla globalizarii, dar aceasta globalizare nu face decat sa ajungem simple mijloace de productie ca in urma cau cateva sute de ani. Eu cred ca acuma ne aflam intr-o periodada de tranzitie, intr-o perioada de haos iar dupa aceasta va incepe o alta oranduire sociala pentru ca nici ceea capitalista nu-si mai are rost. Stiti ce este mai rau? faptul ca de la 1.01.2014 strainii pot cumpara minim 100 ha de pamant, deci ei ne-au adus aici sa nu avem posibilitate sa-l muncim sa ramana mii si sute de mi de ha nelucrate, apoi sa vin ei sa-l iade pomana si noi sa-l lucram, ei doar sa culeaga roadele, deci mosieriii si  iobagii va fi noua oranduire sociala in romania

Aurel

       Cat va fi pamantul si pe el vor trai oameni, exploatarea intre ei nu va disparea.Se vor schimba doar formele si metodele .Trebue sa le alegem si sa le acceptam doar pe cele mai usor
de suportat.Individual succesul =0.

D006

 Hai sa clarificam lucrurile . La 1 oct cu sptijinul Filomera s-au infiintat doua structuri asociative , una a procesatorilor de miere si alta a producatorilor de miere .  Aceste doua structuri la ora actuala produc si proceseaza 65%  din productia de miere a Romaniei .
  Ca fapt divers acum ACAR mai are in structura aprox. 18%  din apicultura romaneasca.

morozan simion

aceste 2 structuri de cine sunt conduse ca sa nu intreb cine este in umbra acestor structuri?, sunt cumva implicati UE-isti? aruca zaharelul apoi ....................intelegeti nu?

pharaonu75

Citat din: romikele din Noiembrie 10, 2013, 01:04:41 PM
Noua federatie tocmai asta isi propune, sa vina in sprijinul apicultorilor cu fapte, nu cu vorbe.
Pretul la produse va fi cel mai mare de pe piata, odata federatia intrata in OIPA.
Daca vedem peste tot doar hoti si pungasi, mai bine nu iesim din casa.
Facem cate o asociatie la fiecare comuna si vindem gogosi.

Eu sunt sceptic, poate si pentru ca am vazut enorm de multe... In Romania oamenii cinstiti sunt nevoiti sa se transforme in hoti si pungasi, pentru ca altfel nu supravietuiesc.
Sa dea Dumnezeu sa fie asa cum spui, insa la cati lideri de sindicat am vazut ca au fost cumparati de partide de-a lungul timpului, incep sa ma gandesc la cat va avea de castigat apicultorul obisnuit de pe urma unei astfel de federatii si cat vor avea de castigat "capii" federatiei. Exemple avem destule la scara mai mica.
Ma abtin cu greu sa nu spun mai multe...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube