inventii ,inovatii ,idei

Creat de albine, Martie 11, 2010, 08:55:22 PM

« precedentul - următorul »

albine

Propun  un topic democratic pe aceasta tema.Fiecare inventie ,inovatie ,idee etc sa fie votata de noi.Cu stima Albine.
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

filip

Salut initiativa,de multe ori lucruri banale au o insemnatate si o utilitate deosebita in viata apicultorului.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

marian sima

Salutari,Nu am inventi dar va relatez un mod de lucru care inbunatateste utilitatea cutiei de orizontal de pe vagon eu il folosesc si nu a-m mai auzit sa fie pus in practica de cineva,cu toti cunoastem cutia de orizontal de vagon si ca are un neajuns ,blocarea cuibului de puiet cu miere ,am reusit sa rezolv aceasta problema prin mutarea cuibului din fata cutiei dinspr-e urdinis in spatele cutiei se limiteaza cu o diafragma se asigura aerisirea (eu am facut un urdinis fals in spate si am pus plasa)se pun ramele goale in fata dar acoperite cu albina si asfel vei avea un cuib neblocat si albina care nu mai e obligata sa traverseze cuibul ca sa depuna mierea.Acest mod de lucru il folosesc numai la culesuri pe urma revin la cuib in fata si ridic diafragma pentru a nu mai limita ponta matci.

D006


Adrian Roman

Citat din: marian simaSalutari,Nu am inventi dar va relatez un mod de lucru care inbunatateste utilitatea cutiei de orizontal de pe vagon eu il folosesc si nu a-m mai auzit sa fie pus in practica de cineva,cu toti cunoastem cutia de orizontal de vagon si ca are un neajuns ,blocarea cuibului de puiet cu miere ,am reusit sa rezolv aceasta problema prin mutarea cuibului din fata cutiei dinspr-e urdinis in spatele cutiei se limiteaza cu o diafragma se asigura aerisirea (eu am facut un urdinis fals in spate si am pus plasa)se pun ramele goale in fata dar acoperite cu albina si asfel vei avea un cuib neblocat si albina care nu mai e obligata sa traverseze cuibul ca sa depuna mierea.Acest mod de lucru il folosesc numai la culesuri pe urma revin la cuib in fata si ridic diafragma pentru a nu mai limita ponta matci.
E buna varianta, o folosesc si eu la orizontalii in pat cald. De fapt e varianta"cat in cuib".Limitarea o fac cu diafragma Hanemann, iar aerisirea cu scandurica de podisor cu plasa de aerisire.

filip

romikele,
Daca a-si fi in pavilionul profesorului URSU a-si adouga izgonitoarele intre lada si cuib in seara dinaintea extractiei.
Apoi cu un set de rame goale se poate incepe extractia.Iei magazia cu rame jos,inlaturi izgonitorul si pui catul cu rame goale.
Avantaj,o parte importanta din albine nu vor mai zbura inauntrul pavilionului.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Adaptezi    izgonitorul la stupii de 16 rame.Iata un model EUROHONIG.
Iar asta poate fi pastrat permanent in stup intre cuib si magazie
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

catel

Citat din: romikeleO idee interesanta este "liftul" folosit de prof. Ursu in pavilion, ca mai jos:
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/5JPpyPdrQUM[/youtube]
_embedded
foarte ingenioasa ideea, dar nu stiu de ce multi apicultori nu mai asteapta ca albinele sa-si faca datoria, adica sa capaceasca rama cu miere macar 25%. graba ? lipsa timpului ? nu ne mai intereseaza sa o folosim ca si medicament din cauza pretului mic ? trebuie sa plecam imediat in alta parte cu  ?
pacat.
este doar o ... nelamurire
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

stefan1

Activitatea de transformare a nectarului in miere este una care duce la un consum suplimentar de miere dar mai cu seama la uzura albinelor. De aceea multi stupari prefera sa ia nectarul doar jumatate prelucrat, cu umiditate mare. Elimina operatiunea de descapacire, elibereza fsgurii pentru depunerea unui nou nectar si scuteste albine de efortul foarte mare de  prelucra acest nectar. 'Mierea' astfel obtinuta o matureaza prin diferite metode. E un mod de a-ti mari productia in detrimentul calitatii. Acea miere nu este complet invertita, nu are adaugate o serie de secretii pe care albinele le pun in procesul de prelucrare a nectarului.
  In special la cei care fac pastorala se intampla asta, unepri obligati si de necesitatea unei mutari a locatiei, cre nu se face bine cu fagurii incarcati de nectar. Poate si deea multi clienti dar si vanzatori ambulanti de miere prefera sa ia miere de la stupari de stationar, care produc mai putin dar pot sa recolteze numai miere maturata, cu continutul de invertaza si alti hormoni la valori optime.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cetin

Citat din: romikeleAm acest tip in atentie, dar si pe cel de mai jos... inca nu sunt hotarat la care sa ma opresc  :sad:
merg puse si in stea pe mijlocul podisorului... am sa fac o poza

janese

Citat din: romikeleAm acest tip in atentie, dar si pe cel de mai jos... inca nu sunt hotarat la care sa ma opresc  :sad:
vezi ma ca a zis unu in alta parte ,care  din astea doua ar fi mai eficient ca le-a folosit pe amandoua si ca cel cu shicanele in colturi ar da rezultate mai bune! :hi:

nicomico

va salut,vreau sa va arat un adapator pentru albine,nu este inventia mea

catel

Citat din: nicomicova salut,vreau sa va arat un adapator pentru albine,nu este inventia mea
si cine te opreste ?
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

gore

uite aici cum am eu
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

foarte practic şi bun, dat cu ulei de in din timp, pentru mica mea stupină e OK.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming