Fumidil B-este permisa folosirea lui

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2007, 11:23:51 PM

« precedentul - următorul »

linde

Fumagilina (fumidil B) se foloseste de multi stupari din Eu chiar daca este interzisa,putini vor recunoaste,prin ani 80 se gasea si la noi ,si dupa cate imi amintesc sanatatea stupilor era f buna.
  Referitor la pret (850 ron)???????mult, putin, dar va dau dovada cu pretul care se gaseste in State ,(in ron ar fii cam 550)

Pas

Da ..Nu are nimic la analize dacă folosiți fumidil...0774451413..informații. .Unde puteți achiziționa

Pas

Da ..Eu sunt cu nr pt fumagilin...
Am pus nr de tel..contact telefonic mai multe detalii..
0774451413

Pas

Domnul linde..
Dacă acesta este prețul din State ...încercați sa cumpărați. ..
Și mai vorbim apoi

bio

Citat din: Pas din Decembrie 13, 2015, 06:14:49 PM
Da ..Eu sunt cu nr pt fumagilin...
...

:bravo:... :welcome:

Bine ca stim de unde sa cumparam.... de fapt eu chiar am cumparat ..... tot de la dumneata .

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

linde

Citat din: Pas din Decembrie 13, 2015, 06:20:20 PM
Domnul linde..
Dacă acesta este prețul din State ...încercați sa cumpărați. ..
Și mai vorbim apoi
D-le Passs,
Eu am pus o dovada cu pretul real de aici din State unde ma gasesc si la ora actuala,anual imi aduc necesarul pt sanatatea albinelor dar nu  in scop comercial ,aici nu este neaparat nevoe sa mergi la magazin ,daca ai un mic cont in banca faci comanda cu necesarul si toate iti vin acasa, fica-mea stabilita aici fiind interesata si ea de apicultura cei de la ".dadant.com/catalog" ii trimit anual acest catalog de altfel de la ei se si aprovizioneaza .a c ,,,,,,,,,,,,,,,,

florentin87

interesant dc SUA este voie.si in romania nu e voie

dan sebastian

Pentru ca in SUA se permite mierea cu antibiotice iar la noi nu.
Motivul:
Procesatorii romani prefera sa o vinda ca miere bio in Europa, in special in Germania si Franta.
Deci conteaza cine cumpara mierea nu cine o produce. Asa ca respectam conditiile cumparatorului.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

florentin87

fiind nou,pentru ce il folosim,ce boli,bacteri,omoara ?!?

dan sebastian

Cauta prospectul pe net de la fumidil.
Eu stiu ca pt nosemoza. Nosemoza e ca un fel de cancer la om. E prezenta tot timpul in familie dar nu isi face de cap decat uneori, de obicei iarna. Cei care au miere de mana stiu ca insista cu acest tratament.
Fiind antibiotic oricum mai omoara o gramada de bacterii si fungi din cutie.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ionelnistor

Buna seara colegi,
se spune ca daca vrei sa te faci remarcat te iei de unu mai mare decat tine (il faci praf sau te face praf) dar rezultatul este acelasi: ai devenit remarcat!
Aici se sscrie cateva informatii de la unul din producatori de Fumagilina B:
http://www.drugs.com/vet/fumagilin-b-soluble-powder-can.html
iar pentru un care nu citesc bine in engleza avem:

https://translate.google.ro/translate?hl=ro&sl=en&u=http://www.drugs.com/vet/fumagilin-b-soluble-powder-can.html&prev=search

" Fumagilin-B solubile Pulbere (Canada)
Această pagină conține informații despre Fumagilin-B solubile Pulbere pentru uz veterinar.
Informațiile furnizate în mod obișnuit include următoarele:

    Indicatii Fumagilin-B solubile Pulbere
    Avertismente și precauții pentru Fumagilin-B solubile Pulbere
    Informații direcție și de dozare pentru Fumagilin-B solubile Pulbere

Fumagilin-B solubile Pulbere
Acest tratament se aplică următoarelor specii:

    Albine

Producator: Medivet

BICYCLOHEXYLAMMONIUM fumagilină SOLUBIL PULBERE HS

Numai pentru uz veterinar

DIN 02231180
Descriere

Fumagilin-B este un preparat solubil în apă care conține Bicyclohexylammonium Fumagillin, echivalent cu 21 mg Fumagillin bază per gram de pulbere.

Fumagilin-B are o acțiune specifică mare împotriva API-uri Nosema, un microscopic, parazit unicelular care provoaca boala Nosema în miere de albine. Acesta acționează asupra multiplicării boala producând parazit in intestin si nu este eficace împotriva sporilor Eradicarea continuarea furnizării de paraziți, Fumagilin-B trebuie să fie furnizate într-o perioadă de câteva săptămâni.
Instrucțiunile de utilizare

Sirop medicamentos este cel mai bine pregătit la o concentrație de 25 mg Fumagillin bază per litru de sirop, de obicei o 2: sirop 1 (două părți de zahăr către o parte din apă). Fumagilin-B pot fi dizolvate în apă sau sirop, la temperatura camerei. Pentru cele mai bune rezultate, se încălzește cantitatea necesară de apă pentru a între 35-50 ° C, apoi scoateți sursa de căldură și se adaugă Fumagilin-B și zahăr în această ordine.

Nu adaugati Fumagilin-B pentru a sirop peste 30 ° C (86 ° F). Hrană sirop de medicamente în termen de 24 de ore.

Pentru a pregăti această concentrație de sirop de medicamente, folosiți graficul de mai jos:

APĂ
   

+ ZAHĂR
   

= SIROP
   

+ FUMAGILIN-B

165 L
   

330 KG
   

380 L
   

454 g

35 L
   

69 KG
   

80 L
   

96 g

8.7 L
   

17 kg
   

20 L
   

24 g

1.8 L
   

3.6 KG
   

4 L
   

5 g

Buna agitare este esențială pentru a asigura distribuirea uniformă a medicamentului.

Pentru protecția iernare colonii, sirop de medicamente este cel mai bun Fed în toamna cazul în care este alimentat doar o dată pe an. S-ar putea fi avantaje hrănirea sirop de medicamente în toamna și primăvara.
Dozare

Fall Tratament: După ce toate corpurile de miere au fost eliminate. hrăni sirop de medicamente la următoarele rate.

7-8 litri pentru fiecare colonie 2 cameră (aproximativ 30.000 de albine)

4 litri pentru fiecare colonie o cameră (aproximativ 18.000 de albine)

3 litri pentru fiecare colonie 5 cadru (aproximativ 12.000 de albine)

Hrăni sirop fara medicatie suplimentara la greutatea dorită pentru colonie de hibernare.
Tratamentul primavara

In primavara, atunci când coloniile sunt stresati din cauza condițiilor meteo nefavorabile, infestări acarianul. alți factori de boală sau de management intensiv de primăvară. control suplimentar Nosema poate indicat. În astfel de cazuri, furaje medicamentate sirop la următoarele rate.

3-4 litri pentru fiecare colonie 2 cameră (aproximativ 20.000 de albine)

2 litri pentru fiecare colonie o cameră (aproximativ 12.000 de albine)

1-2 litri pentru fiecare colonie 5 cadru (aproximativ 8.000 de albine)

3-4 litri pentru fiecare colonie pachet

Hrăni sirop fara medicatie suplimentara pentru a oferi hrană, până când nectar este disponibil.

Albine pachet poate să fi fost hrănite sirop de medicamente în tranzit, dar numai o astfel de alimentare nu este suficientă pentru a proteja impotriva Nosema. Fiecare colonie pachet este cel mai bine hrănit Fumagilin-B imediat după instalare.

Coloniile utilizate pentru producția pachet ar trebui să fie hrănite medicamente sirop ca o sursa de hrana principiu o lună înainte de agitare pentru piata.

Infestate puternic colonii care nu vor mai avea în sirop poate fi pulverizat în mod repetat, direct pe albinele, cadru cu cadru, cu 1,1 sirop de zahăr (zahăr o parte la o parte apă) conținând 2 g de Fumagilin-B per litru de sirop.
Atentionare

Sirop de medicamente nu trebuie să fie hrăniți, imediat înainte sau în timpul fluxului de miere.
Instrucțiuni de depozitare

A se păstra la temperaturi sub 25 ° C, protejat de lumina soarelui. Nu expuneți sirop de medicamente la lumina soarelui.

Produs de MEDIVET PHARMACEUTICALS LTD, 4, 55 -. 9 Avenue SE, High River, Alberta T1V 1E6 Canada

www.medivet.ca

Prezentare: 24 g sticle, 96 g sticle, borcane și 1 lb.

NAC Nr .: 12120012
MEDIVET PHARMACEUTICALS LTD.
# 4 55 9TH AVE. SE, HIGH RIVER, AB, T1V 1E6
Telefon:        403-652-4441
Fax:        403-652-3692
Site-ul:        www.medivet.ca
E-mail:        [email protected]
   Toate eforturile au fost făcute pentru a asigura acuratețea informațiilor Fumagilin-B solubile Pulbere publicat mai sus. Cu toate acestea, rămâne responsabilitatea cititorilor să se familiarizeze cu informațiile despre produs conținute pe eticheta produsului sau prospectul canadian."

ionelnistor

Poate este important sa mergem pas cu pas:
1. Fumafilina B nu este antibiotic, este antifungic ( ciupercilor Aspergillus fumigatus)
2. daca este utilizat corect, respectand toate instructiunile producatorului, dar si a practica o apicultura mai "profesionala" (aici ma gandesc la o oranizare a fermei apicole corecte, la organizarea corecta a familiilor de albine, dar si exxploatarea si mai ales extragerea igenica a mierii...) nu se pune problema sa fie regasita substanta in mierea comercial (doar daca apicultorul nu respecta intructiunile "Nu se aplica in timpul culesului" sau extrage mierea din ramele cu miere "veche" din cuib.
3. administrarea in sirop si expunerea la razele soarelui neutrelizeaza substanta activa.
4. poate fi mai eficienta administrarea in turte energetice.
se mai pot spune cateva, dar asa cum spunea Nea Gica R. "sunt lucruri de fineturi" si nu trebuie spus totul...
cu parere de rau pentru cei care nu stiu sa faca deosebirea intre antibiotic si antifungic...
Iernare buna, multa sanatale la familie si la familiile de albine!
Cu stima,
Ionel

tinumaftei

Citat din: ionelnistor din Decembrie 17, 2015, 10:51:02 PM
Poate este important sa mergem pas cu pas:
1. Fumafilina B nu este antibiotic, este antifungic ( ciupercilor Aspergillus fumigatus)
2. daca este utilizat corect, respectand toate instructiunile producatorului, dar si a practica o apicultura mai "profesionala" (aici ma gandesc la o oranizare a fermei apicole corecte, la organizarea corecta a familiilor de albine, dar si exxploatarea si mai ales extragerea igenica a mierii...) nu se pune problema sa fie regasita substanta in mierea comercial (doar daca apicultorul nu respecta intructiunile "Nu se aplica in timpul culesului" sau extrage mierea din ramele cu miere "veche" din cuib.
3. administrarea in sirop si expunerea la razele soarelui neutrelizeaza substanta activa.
4. poate fi mai eficienta administrarea in turte energetice.
se mai pot spune cateva, dar asa cum spunea Nea Gica R. "sunt lucruri de fineturi" si nu trebuie spus totul...
cu parere de rau pentru cei care nu stiu sa faca deosebirea intre antibiotic si antifungic...
Iernare buna, multa sanatale la familie si la familiile de albine!
Cu stima,
Ionel
Nu cred ca sunteti prea exact!
Ca si penicilina, fumagilina provine tot dintr-o "ciuperca". Cea pe care ati numit-o dumneavoastra. Daca penicilina este un antibiotic, fumagilina ce este?

florinpop

Sa inteleg ca daca il folosesc conform prospectului ex: in sirop pana la 10 aprilie, inseamna ca pe cand infloreste rapita pe la sfarsitu lunii aprilie si estrag miere numai din cat si nu din cuib nu ar trebui sa am reziduri in mierea extrasa, corect? :bzz: