Razvan HD

Creat de Razvan HD, Ianuarie 07, 2013, 01:11:44 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Daca matca erainperecheata se va intoarce pentru ca a facut zbor de orientare inainte de inperechere,daca nu a fost inperecheata --adio
eu marchez matcile dupa ce incep sa depuna puiet   :hi:

Razvan HD

Nu am vazut puiet depus pe rame...deci sa cam dus...? :yahoo_cry:
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

Razvan HD

Buna seara , am o intrebare : in primavara nu am facut tratament cu varachet , ar fi bine sa fac acum dupa ce sa gatat culesul la Salcam ?
Multumesc anticipat de raspuns ! :hi:
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

Marius-ursulakhe

Razvane eu am invatat de la cel de la care am luat stupii ca ar fi bine facut macar un tratament pt ca a fost foarte multi trantori crescuti inainte de roire
Daca vrei sa faci si la roi ar fi bine sa astepti pana se inperecheaza matcile

Razvan HD

Multumesc mult de sfat !  :hi: :hi: :hi:
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

Razvan HD

Si uite ca Dumnezeu a facut o minune si la mine , dupa cum v-am spus sambata trecuta am mers sa marchez matca roi-ului ce l-am facut si am scapat-o din mana si a zburat , eram 100 % convins ca nu se va mai intoarce si ca va fi pierdut acel roi ...Azi mi-am luat inima in dinti si am mers sa vad ce s-a intamplat cu el , a murit sau nu , cand ajung vad albine zburand , mi-am dat seama ca e semn bun , cand deschid capacul albinele erau foarte linistite eram convins 100% ca matca era acolo , nu erau agitate de loc , cand ma uit in el avea puiet pe 2 rame in toate stagile . Multumesc lui Dumnezeu oricum !  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ...
:hi: :hi: :hi:
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

octav

Stiu senzatia. Acelasi lucru l-am patit si eu de 2 ori si a fost foarte placut sa vad ca totusi matca se intoarce in stup daca zboara afara. Asta am patit-o in rpimavara asta cu 2 matci.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

Razvan HD

Eram foarte trist pentru ca este singur roi pe care l-am facut anul asta , la anul sper sa fac 3-4 daca ajuta Dumnezeu !  ^:)^
:hi:
:hi:
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

dorindafi

Dumnezeu ne da , dar in straitza nu ne baga   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Razvan HD

Citat din: dorindafi din Iunie 12, 2013, 10:59:15 PM
Dumnezeu ne da , dar in straitza nu ne baga   :hi:


Asta asa e !  :hi:  :hi:  :hi:
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

Razvan HD

Primul roi pe anul asta... ^:)^ :hi:
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

Razvan HD

... :hi:
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

Razvan HD

Roi facut la inceputul lui Iunie ... ^:)^ :D
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

Razvan HD

 :hi: :hi: :hi:
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

Razvan HD

A fost facut pe 4 rame :hi:
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."