Razvan HD

Creat de Razvan HD, Ianuarie 07, 2013, 01:11:44 AM

« precedentul - următorul »

dan motu

anul acesta sau oprit putini la gosa

Razvan HD

95 % din apicultori sunt la Bucuresciul Bradului , Rovina , Sesuri  ...Majoritatea Aradeni deja au locul rezervat , vin tot aceasi de cativa ani buni
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

dan motu

toti se aduna acolo,cinestie daca va merge treaba anul asta pe zona aia,am vrut sa vin si eu la rovina dar mam razgandit,prea mare aglomeratia,sunt cu o parte la blajeni iar cu alta parte inca la ormindea,o sa ma mut undeva in jud alba

Razvan HD

si eu am vrut sa ii duc putin pe Aries dar m-am razgandit si am sa ii las la dupapiatra pana la Floarea soarelui si pe urma ii duc putin in Banat la floare ...
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

dan motu

 dar ai grije sa nu ramai in gaura de cules,ca nu o sa ai albina suficienta la floare,mai intra si in friguri de roire,de ce nu incerci si la tei

dan motu

anul asta a venit si micu profesoru cu ei acasa la salcam

Razvan HD

Citat din: dan motu din Mai 19, 2013, 09:08:07 PM
dar ai grije sa nu ramai in gaura de cules,ca nu o sa ai albina suficienta la floare,mai intra si in friguri de roire,de ce nu incerci si la tei


Nu am cu cine sa ii duc la tei ca am vrut sa ii duc dar nu am cu cine...
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

Razvan HD

Citat din: dan motu din Mai 19, 2013, 09:09:15 PM
anul asta a venit si micu profesoru cu ei acasa la salcam

Da stiu ieri m-am intalnit cu el , chiar m-am mirat ca ia adus din Delta ca de obicei nu ii aducea ..
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

Razvan HD

Citat din: Razvan HD din Mai 19, 2013, 02:54:08 PM
Buna ziua dragi colegi !
As avea si eu o intrebare pentru cei mai cu experienta , as vrea sa fac niste roiuri si bugetul nu imi permite sa iau matci si am gasit de vanzare botci , acum intrebarea este urmatoarea : botcile respective le pun direct in lada cu roiul pe care il fac si ea va iesi singura sau sunt alte procedee ?
Multumesc anticipat !  :hi:

Revin cu aceasi intrebare caci daca se poate as vrea sa ii fac pana la sfarsitul lunii ... ^:)^
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

Marius-ursulakhe

Razvane eu sincer nu iti dau sfat sa cumperi acele botci
Poti baga singur o fam in frigurile roitului sa iti faca botci le recoltezi dupa 2-3 zile de la capacire si faci roiurile tot atunci
Decat sa cumperi stiu eu botci de salvare mai bine faci asa (este o parere personala)
Si eu mi-am propus anul acesta sa imi fac singur botci (nu de roire nici de salvare )dar au intrat doi stupi in febra roitului(tocmai din care doream sa fac botci )si acum nu mai am ce sa fac numai sa recoltez botcile si sa fac roii la momentul potrivit

Razvan HD

Deci mai exact chiar acuma am unul care pe maine ar trebui sa ii pun magazia ca e full de albina jos , sa il las sa intre in frigurile roitului si cand vad ca are botca o las cateva zile (cam cate ?) si o iau si o pun in acel viitor roi ? Am inteles bine? Nu ma prea pricep pentru ca este prima data cand vreau sa fac ...
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

Marius-ursulakhe

Razvane daca nu ma insele la botci cilul este de 1-9zile ou si larvar dupa care este de la 9 pana 15 botca este capacita
La 15 iese regina din botca
Roiurile le faci usor o rame puiet capacit pe care plantezi o botca frumoasa o rama miere si o rame cu pastura daca ai avea,mai iei o rama cu puiet larvar si o scuturi de albina in roi ca acolo este albina doica care nu mai pleaca (roiii ii poti face in functie de posibilitati mai mare sau mai mic)La 24 -26 zile matca tanara trebuie sa inceapa ouatul

Razvan HD

Gata acum am inteles ! Multumesc mult de sfaturi ! :hi:
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

dan motu

vezi cand incep sa stoarca aradeni si cerele botci ca o sa aiba multe,nu cumpara matci ca iei teapa cu ele cum am luat si eu cu micu anul trecut, nau fost bune de nimic

andreiu

          Razvane, daca mai astepti pana sambata-duminica, te rezolv eu. Voi face prima divizare si cred ca voi avea pe atunci primele botci capacite. Ai dus stupii la Dupapiatra?