alergie severa la intepatul albinei

Creat de 00gabi, August 26, 2013, 06:41:09 PM

« precedentul - următorul »

00gabi

dupa 30 de ani de albinarit am facut o alergie severa (mincarini pe tot corpul ,diminuarea vederii,fata unflata, buzele vinetii) la intepatura unei albine pe degetul aratator.acum sunt derutat si nu stiu daca sa ma mai apropii de albine ca am inteles ca alergiile pot fi si mai grave.
  a mai trait cineva aceasta experienta?

Obombo

Bun venit pe Apiardeal, Gabi!
Inteleg ca problema e grava si ca esti preocupat, dar daca nu esti alergic si la functia de cautare prin forum :D foloseste-o cu incredere ca subiectul a fost dezbatut cu lux de amanunte.
Cat despre sondajul pe care-l propui, nu prea are inteles.

dodo79

buna Gabi.am patit si eu sa fiu intepat in deget si sa mi se umfle pumnul vreo 2-3 zile.o data ma intepat in degetul inelar.a durut intepatura foarte tare pe moment.a doua zi aveam mana tare ca bastonu de politie si umflata pana la cot.poate ti-a prins vreun nerv de ai avut reactia aceea daca spui ca ai vechime si nu ai mai avut astfel de probleme.sanatate

stefan1

  Pacat de ce ti s-a itamplat! Curios, ca dupa 30 de ani de lucru cu albinele sa ai o reactie asa severa dupa o singura intepatura! Totusi nu este de gluma cu asa ceva. Se poate si asta ca la un anumit moment sa devii alergic. Mai ai cumva sensibilitate si la alti alergogeni? Pregateste-ti totusi un antialergic la indemana cand mai umbli la albine.
  Mama la un anumit moment, lucrand la zarzavaturi in gradina unde aveam si stupii, a fost intepata si se plangea de ceva reactii alergice, dar nu asa severe cum le-ai descris. Inainte nu avea probleme cu intepaturile si,din fericire, nici dupa acea intamplare nu a mai avut asemenea reactii la intepaturi. Deci nu totdeauna devii alergic dupa u asemenea episod.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dodo79

la mine problema e ca de fiecare data mi sa umflat.doar daca pune-am repede fier pe intepatura nu se umfla.asa ca folosesc manusile ca e mai bine :smile:.ma simt mai bine daca ma inteapa in manusi. :razz:

xvader

pai daca te inteapa in manusi cum mai scapi de reumatism :D :D :D

dodo79

am vreme si de el .inca sunt tanar.deocamdata ma simt mai bine cu reumatism decat cu intepaturile. :wink2: .si cand ma gandesc ca batranelul (are 82 ani) de la care mai invat si pe care il ajut a primit vreo 10 pe fata si nu a avut nimik.