Apiinvert intre adevar si minciuna

Creat de dragos2006, Octombrie 31, 2011, 08:49:23 PM

« precedentul - următorul »

ion patrut

si cand te gandesti ca cea mai buna hrana pentru albine este mierea si in completare la nevoie sa folosim zaharul care se foloseste dintotdeauna ce-am citit pe aici ma-m ingrozit sa iernezi albinele numai cu prostii din astea a fost cineva in fabrica unde se produce APIINVERT si avazut ca se fabrica din sfecla? as pune pariu ca e din produsi de sinteza e la fel cum era musamaua produsa la savinesti ca inlocuitor al pielii naturale :sad: :sad: :sad: :sad:

marius_vfp

un amic din 30 de familii a pierdut jumate  ,in iarna,din cauza hranirilor de completare cu apiinvert,deci .........
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Obombo

Citat din: ion patrut din Martie 26, 2012, 09:36:08 PM
... a fost cineva in fabrica unde se produce APIINVERT si avazut ca se fabrica din sfecla? as pune pariu ca e din produsi de sinteza e la fel cum era musamaua produsa la savinesti ca inlocuitor al pielii naturale :sad: :sad: :sad: :sad:
Acuma nu ca vreau sa le tin partea celor de la Sudzucker, da' tu ai fost in fabrica si ai vazut ca nu se produce di sfecla?
Citat din: marius_vfp din Martie 26, 2012, 11:38:15 PM
un amic din 30 de familii a pierdut jumate  ,in iarna,din cauza hranirilor de completare cu apiinvert,deci .........
Poti sa vii cu mai multe amanute? Lucrul asta ne intereseaza pe toti, inclusiv pe cei care produc apiinvertul, mai ales ca trebuie sa-l despagubeasca pe amicul tau care a pierdut 15 familii din cauza produsuli lor.

balasbebe

Cel care are sute de stupi, nu stiu cand mai are timp de invartit zaharul. In alte tari zaharul a iesit din vocabular. Ne dam cu presupusul, dar de fapt nu stim nimic. Am cumparat zahar din Germania la un pret mai mic. Am avut impresia ca nu este bun. Am folosit si F-uri. La o stupina nu am avut nici o familie moarta, iar la cealalta 8 stupi. Daca aveam doar o stupina, din care ar fi murit albinele as fi spus ca nu sunt bune F-urile. Daca o luam pe ceea din care am iesit cu bine as fi spus ca sunt bune. Trebuie sa fim mai realisti putin, si sa nu ne aruncam in discutii nefondate. Albinele mor de foame si boli. Nu ma refer la substantele chimice, care fac obiectul unui alt subiect.

pharaonu75

Citat din: marius_vfp din Martie 26, 2012, 11:38:15 PM
un amic din 30 de familii a pierdut jumate  ,in iarna,din cauza hranirilor de completare cu apiinvert,deci .........

Sigur din cauza apiinvertului?
Cum a ajuns la concluzia asta?
A mers prin eliminare, inlaturand una cate una, toate celelalte cauze?
A facut ceva analize, sau a presupus el ca apiinvertul ar fi cauza, asta fiind cea mai "comoda" varianta, pentru ca poate da vina pe altcineva?

De ani de zile mii de apicultori ierneaza albinele pe apiinvert. Daca apiinvertul ar fi fost asa rau, ani la rand ar fi disparut jumatate din acele familii, lucru care cu siguranta nu s-a intamplat.
Nu vreau sa sfatuiesc pe nimeni sa isi ierneze albinele pe acest produs, pentru ca eu sunt de parere ca cea mai buna hrana pentru albine este mierea, mai ales intr-o perioada vitrega, asa cum este iarna, insa zaharul se foloseste masiv in iernarea albinelor, cu mare succes si de foarte mult timp.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Citat din: pharaonu75 din Martie 27, 2012, 08:22:49 AM
[ insa zaharul se foloseste masiv in iernarea albinelor, cu mare succes si de foarte mult timp.

Zaharul se deconteaza prin PNA ?

Daca nu, de ce nu ?

De ce trebuie sa importam inlocuitori de miere, de ce nu putem produce noi in tara asa ceva ?

De ce nu stimulam agricultori locali si fabricile locale ?

dumitriu

Citat din: ion patrut din Martie 26, 2012, 09:36:08 PM
si cand te gandesti ca cea mai buna hrana pentru albine este mierea si in completare la nevoie sa folosim zaharul care se foloseste dintotdeauna ce-am citit pe aici ma-m ingrozit sa iernezi albinele numai cu prostii din astea a fost cineva in fabrica unde se produce APIINVERT si avazut ca se fabrica din sfecla? as pune pariu ca e din produsi de sinteza e la fel cum era musamaua produsa la savinesti ca inlocuitor al pielii naturale :sad: :sad: :sad: :sad:
S-ar putea sa pierdeti pariul .

dumitriu

Citat din: marius_vfp din Martie 26, 2012, 11:38:15 PM
un amic din 30 de familii a pierdut jumate  ,in iarna,din cauza hranirilor de completare cu apiinvert,deci .........
Agrana isi asuma responsabilitatea daca hranirile au fost facute cu Apiinvert.
Atentie:CU APIINVERT!!!
Va rog sa luati legatura cu "amicul" D-vstra, apoi sa postati pe forum de unde a luat marfa(adica numele distribuitorului) si cand, iar noi vom identifica cu usurinta numarul lotului respectiv si verificam si proba-martor aflata in Germania ca sa identificam problema.
Deci nu va sfiiti sa postati detaliile pe forum, nu o lasati asa ca o simpla barfa fara acoperire.

Mai am totusi 2 remarci de facut:
1. Completarile in sezonul rece se fac cu Apifonda, nu cu Apiinvert.Cititi va rog recomandarile producatorului.
2.Numarul meu de telefon e foarte usor de aflat, nu am fost sunat de nimeni sa-mi reclame o astfel de problema.

ion patrut

domnule dumitriu eu va inteleg faceti reclama la apiinvert sustineti ca e produs natural atunci revin la intrebarea unbui coleg de ce nu se primesc subventii pentru ZAHAR si ca sa nu pierd pariul cine imi garanteaza mie ca ceea ce scrie producatorul german pe eticheta este si adevarat sa nu uitam ce occidentalii  inca mai au in fabrici doua linii de productie una pentru europa de vest si una pentru europa de est adica pentru noi cei necajiti niste probe de laborator sunt foarte usor de facut sa fie in avantajul producatorului si ma repet de ce nu se primesc subventii pentru zahar??????????????????

marius_vfp

salut , acum stiti si voi cum e cu fondurile cel care nu iubeste albina mai mult decat banul...... , trage de ea ca de guma  , mai mult ca sigur amicul le-a divizat mai mult decat trebuia si le-a bagat pe gat apiinvert la greu pana toaman tarziu , stiti cum e omul ,ce scrie la carte  nu mai conteaza,
daca procedezi corect nu poate sa ti se intample nimik , oricum agrana nu isi asuma responsabilitatea daca tu bagi apiinvert pana da inghetul . alte cauze nu mai cunosc , apicultorii si asa sunt ei secretosi .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

dumitriu

Citat din: ion patrut din Martie 27, 2012, 11:40:12 AM
domnule dumitriu eu va inteleg faceti reclama la apiinvert sustineti ca e produs natural atunci revin la intrebarea unbui coleg de ce nu se primesc subventii pentru ZAHAR si ca sa nu pierd pariul cine imi garanteaza mie ca ceea ce scrie producatorul german pe eticheta este si adevarat sa nu uitam ce occidentalii  inca mai au in fabrici doua linii de productie una pentru europa de vest si una pentru europa de est adica pentru noi cei necajiti niste probe de laborator sunt foarte usor de facut sa fie in avantajul producatorului si ma repet de ce nu se primesc subventii pentru zahar??????????????????
D-le Patrut,
nu e vorba de nici o reclama aici.
Totusi nu uitati ca vorbim de cel mai mare producator de zahar din Europa si de al doilea la nivel mondial.Fabrica din Germania este singura din lume unde se produce Apiinvert-ul, tocmai pentru ca nemtii sa detina controlul strict asupra producerii Apiinvert-ului.
Sa o luam putin logic:daca ar fi existat 5 fabrici de Apiinvert(raspandite prin tari diverse) , anumiti clienti ar fi vrut sa comercializeze Apiinvert din Germania(de la mama lui) nu sa cumpere Apiinvert produs in Canada(ca exemplu).Asa cum Renault produce masini in Romania , Turcia, Maroc , probabil eu(sau D-vstra) ca potential cumparator de Renault ati fi dorit sa achizitionati o masina produsa in Franta.
Cam asa sta treaba cu Apiinvert-ul, ca sa nu apara speculatii de genul "Apiinvert de Germania" si "Apiinvert de Brazilia" s-a preferat ca singura fabrica sa ramana in Germania.
Acum referitor la ce scrie pe eticheta, si ca ar exista 2 linii de productie diferite , una pentru Vest si alta pentru Est, va pot spune ca sunt doar simple speculatii.Marfa pleaca in ordinea productiei catre reprezentantele din tarile in care se vinde produsul.
Puteti face un test foarte simplu:daca aveti vreo cunostiinta in Germania sau Franta, rugati sa va cumpere un pachet de Apiinvert.Apoi va pun la dispozitie un pachet pe care il puteti alege personal din depozitul nostru(ca sa nu spuneti ca va dau unul facut tot pentru Germania) si le puteti testa unde doriti D-vstra ca sa vedeti daca exista vreo diferenta intre cele 2 produse.
Va repet, nu exista Apiinvert de calitatea A si Apiinvert de calitatea B. Exista doar Apiinvert, aceeasi reteta , de 30 de ani, aceleasi rezultate peste tot in lume.

dumitriu

Citat din: marius_vfp din Martie 27, 2012, 11:43:07 AM
salut , acum stiti si voi cum e cu fondurile cel care nu iubeste albina mai mult decat banul...... , trage de ea ca de guma  , mai mult ca sigur amicul le-a divizat mai mult decat trebuia si le-a bagat pe gat apiinvert la greu pana toaman tarziu , stiti cum e omul ,ce scrie la carte  nu mai conteaza,
daca procedezi corect nu poate sa ti se intample nimik , oricum agrana nu isi asuma responsabilitatea daca tu bagi apiinvert pana da inghetul . alte cauze nu mai cunosc , apicultorii si asa sunt ei secretosi .
Agrana isi asuma responsabilitatea, in cazul in care produsul este administrat asa recomanda producatorul.
Tocmai de aceea am cerut cateva detalii sa vedem unde este problema.Tocmai de aceea am cerut ca detaliile sa fie postate pe forum, public, nu aruncate la voia intamplarii.
Oricum astept lamuriri ...

ion patrut

multamesc pentru detalii deci nu mam inselat cel putin in privinta unui aspect " sunteti reprezentantul firmei germane in romania" spor la vanzari va doresc dar eu raman la ideia mea cea mai buna mancare pentru albine ramane MIEREA va doresc sanatate si spor in afaceri clienti aveti orcum cat cuprinde

D006

Citat din: ion patrut din Martie 27, 2012, 12:15:25 PM
dar eu raman la ideia mea cea mai buna mancare pentru albine ramane MIEREA

  Eu practic apicultura pentru a obtine MIERE MARFA de la albine si nu cresc albine pentru a le hrani cu miere !   :hi:

marius_vfp

#119
Citat din: ion patrut din Martie 27, 2012, 12:15:25 PM
eu raman la ideia mea cea mai buna mancare pentru albine ramane MIEREA


respectele mele  :bravo: avem aceeasi idee , restul fac cum vor , daca imi voi ingriji/iubi cat mai bine albinele si ele imi vor fi recunoscatoare  prin sanatate si ceea ce imi aduc acasa, daca vecinu baga sirop de multisor sa nui moare familiile de albine ,unii din stupii mei deja cara la greu miere de la viorele din padure :nudie:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva