Paulownia

Creat de gheco, Decembrie 20, 2009, 11:17:29 AM

« precedentul - următorul »

gheco

Citat din: albinasebes din Noiembrie 27, 2010, 09:32:46 PM
este si la sebes la ocolul silvic un arbore
am fost vineri si am incercat sa culeg ceva seminte
din pacate este cam tarziu ca s-au scuturat cam toate si mai e si dupa un gard
deci e imprejmuit
la primavara voi fi atent ca sigur din cele cazuze jos vor creste
si fac cumva sa iau
acum tre sa incercam

Am cules eu seminte suficiente. Trimite-mi adresa si poti sa semeni in primavara.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

Bătrânul

Citat din: gheco din Noiembrie 16, 2010, 08:49:27 PM
Am fost chiar astazi in gradina botanica si bine am facut. Caldura din ultimele saptamani a determinat deschiderea timpurie a capsulelor si era cat pe ce sa nu mai gasesc. Am gasit, dar foarte greu de cules. Iata recolta:
Doresc si eu citeva seminte . Adresa este : Batrinul loc. Campina str. Expozitia apicola Nr. unul de linga Viorel55  :hi:

gheco

Citat din: Batrinul din Noiembrie 28, 2010, 04:31:15 PM
Citat din: gheco din Noiembrie 16, 2010, 08:49:27 PM
Am fost chiar astazi in gradina botanica si bine am facut. Caldura din ultimele saptamani a determinat deschiderea timpurie a capsulelor si era cat pe ce sa nu mai gasesc. Am gasit, dar foarte greu de cules. Iata recolta:
Doresc si eu citeva seminte . Adresa este : Batrinul loc. Campina str. Expozitia apicola Nr. unul de linga Viorel55  :hi:

Ne vedem in februarie la Campina. Trimiteti adresa pe MP pentru arezolva problema acum.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

stefanm

Va multumesc pentru seminte, au ajuns,le-am semanat in pahare de plastic de UF pe pamant de flori(din piata) si le-am acoperit cu un strat subtire de nisip, sper sa rasara,le-am pus pe pervaz la fereastra, au si caldura si lumina.Vom vedea.Inca o data va multumesc.
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

cristi ciuc

Dacă mai aveţi ceva seminţe de paulownia vă rog să mai păstraţi. În luna ianuarie ajung la Bucureşti şi atunci o să aduc şi restul de seminţe de glădiţă. Facem trocul?

happy

Foarte dificila este germinarea la paulownia,mi-au trebuit 2 ani sa aflu metoda cea mai buna.In luna februarie se pun semintele in casa la germinare. :) Au nevoie de multa lumina pt. a creste micutele plante :wink2:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

gheco

Citat din: cristi ciuc din Decembrie 05, 2010, 08:59:32 PM
Dacă mai aveţi ceva seminţe de paulownia vă rog să mai păstraţi. În luna ianuarie ajung la Bucureşti şi atunci o să aduc şi restul de seminţe de glădiţă. Facem trocul?

Pastrez pentru o padure.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

severin

Buna seara,
imi permit si eu cateva sfaturi. Am pus si eu seminte acum 2 saptamani. Dupa ce am citit cam 3 zile pe net o multime de texte despre asta. Au rasarit dupa 6-7 zile si acum au aprox. 2mm. Voi face poze zilele urmatoare. Astazi am semanat altele - prima data a fost de proba si le-am semanat deseeeeeeeee, nu stiu cum le voi separa.
concluzii:
- nu germineaza fara lumina, si nu e gluma - lumina foarte multa, adica 150-200 de ore de lumina. eu folosesc tub de neon de acvariu, sta permanent aprins la 10cm distanta de minisera. tubul este de 18w si 18000K. nu ma prea pricep dar asa scrie pe cutia lui. are o lumina roz, daylight
- nu germineaza fara umiditate maxima - 90%. emorm. trebuie acuperite cu folie. eu le am acoperite cu un capac de plastic transparent. am cumparat cel mai mare suport de tort pe care l-am gasit. am gaurit tava si am pus in alta tava in care pun apa cand vreau sa umezesc pamantul.
nu aerisesc niciodata.
cresc frumos, nu s-au alungit. doar ca sunt dese. acum am plantat cate 1-3 seminte in cate o alveola speciala pentru rasaduri.
sper sa va fie de folos.
foarte important - umeziti pamantul si puneti semintele deasupra prin imprastiere - nu le acoperiti nici macar cu un micron de pamant sau nisip pentru ca nu germineaza fara lumina. nu le apasati pe pamant. doar imprastiati. eu am pus azi cu o scobitoare umezita pe varful careia luam cate o samanta si asa o puneam pe pamant, ca sa nu mai pun asa multe la un loc.
succes. :hi:

cristi ciuc

Mulţumesc! Mulţumesc! Mi-aţi dat şi temă de casă. Acum trebuie să mă gândesc cum să fac rost de terenul pentru pădure. :rotfl:

stefan1

  Salutam un nou stupar (Severin), care s-a incumetat sa scrie pe forum. Cred ca sunt observatii foarte utile, care s-au mai scris aici dar nu concentrat. Mai ales Paulownia are o incoltire si o prima perioada de dezvoltare mai dificila, asa ca este bine sa se tina cont de ce a scris Severin.   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gheco

Citat din: severin din Decembrie 06, 2010, 08:04:20 PM
Buna seara,
imi permit si eu cateva sfaturi. Am pus si eu seminte acum 2 saptamani. Dupa ce am citit cam 3 zile pe net o multime de texte despre asta. Au rasarit dupa 6-7 zile si acum au aprox. 2mm. Voi face poze zilele urmatoare. Astazi am semanat altele - prima data a fost de proba si le-am semanat deseeeeeeeee, nu stiu cum le voi separa.

Nici o problema. Cand au 2 frunze adevarate se repica usor cu penseta. Se prind mai usor decat rosiile.
In ghiveci, pahar, alveola nu merg decat pana fac 6-8 frunze. Apoi trebuie plantate de preferat pe locul definitiv.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

danyy

multumesc pt.seminte,sarbatori fericite si multa sanatate :hi: :hi: :hi:

severin

Salutari,
eu am gasit deja terenul..... :rotfl:
am si eu o nelamurire, daca stie cineva, din experienta, nu din carti, de la cat timp de la semanare, considerand ca ies la aprox. 10 zile, ajung la 10-15 cm, ca sa-i pot transfera in gradina, la sol? am si varianta cu solarul, planul B, dar am nevoie sa imi calculez suprafata la care ajung daca reusesc sa cresc aprox. 200 de buc in pahare de unica folosinta si nu mai am loc cu ele in casa. am sa incerc sa calculez din pozele pe care le gasesc pe forum in cat timp s-au dezvoltat.
toate cele bune  :hi: :hi: :hi:

pharaonu75

Pai la 1 an au cam 60-80 cm!
Cred ca sunt prea mici la 10-15 cm pentru a fi transferati in gradina! Si in niciun caz sa nu ii transferati acum, iarna!

Aveti si variante de a planta semintele direct in curte, la primavara, intr-o sola amenajata special! Asa nu veti mai avea probleme si ii puteti muta oricand doriti!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

severin

Multumesc, eu speram ca la toamna sa aiba 1,50m. Sper ca in luna mai sa aiba 15 cm si sa ii pun in camp. Vom vedea. Va tin la curent. :hi: