Paulownia

Creat de gheco, Decembrie 20, 2009, 11:17:29 AM

« precedentul - următorul »

gheco

Si cum am promis iata si poze cu paulownia in camp
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Si alta
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Dupa o saptamana paulownia
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Si pe rand
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Si cele din ghiveci pe balcon
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Si plantele noastre evolueaza. Sunt peste 50buc. cu toate greselile nestiintei inceputului.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

Pai daca e arborele minune si acuma am pamant de impadurit mi-am comandat si eu 350 de seminta ca erau cu $2.
Astept sa apara si sa pun cateva in ghivece sa vedem ce iese.
Si asa am vreo 50 de ghivece cu arbori meliferi din seminte sau butasi.

gheco

Informatiile pe care le-am prezentat sunt din cele citite pe internet si din ceea ce am facut eu practic.
Cand voi ajunge cu plantele mele sa faca si flori voi prezenta toate aspectele.
Fiecare face investitii in functie de ce bani are si daca este sigur de rentabilitate.
Cu toata stima
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

#143
O descriere pentru paulownia:

Paulownia este un gen de între 6-17 specii  de plante din familia monogeneric Paulowniaceae, legate şi, uneori, incluse în Scrophulariaceae . Acestea sunt native o mare parte din China in sud, la nord in Laos şi Vietnam , şi  larg cultivate în estul Asiei , în special în Japonia şi Coreea . Ele sunt  foioase  de 12-15 m  inaltime, cu  frunze mari de 15-40 cm diametru, aranjate în perechi opuse pe tulpină. Florile sunt produse în primăvara devreme pe panicles 10-30 cm lungime, cu o corolă purpurie tubulare. Fructul este o capsulă uscată, conţinând mii de mici seminte .
Denumit iniţial Pavlovnia ,acum Paulownia, în onoarea Reginei Anna Pavlovna a Ţărilor de Jos (1795-1865), fiica ţarului Paul I al Rusiei . Este, de asemenea numit "arborele prinţesei" pentru acelaşi motiv.
Paulownia este un copac cu creştere rapidă, care este cultivat în scop comercial pentru producerea de cherestea lemn de esenţă tare.
Paulownia tomentosa este listat ca o specie invazivă în sud-estul Statelor Unite , care au fost introduse acolo ca un copac ornamentale pentru florile sale decorative.
•   
Utilizări
Este popular în China sa nativ pentru reîmpădurire, plantare pe marginea soselelor şi ca un copac ornamental. Cărţile spun că creşte bine într-o mare varietate de tipuri de sol, în special sarace, şi are nevoie de multa lumină şi, de obicei, nu-i place cu apa la mica adancime sau mlastinoase. Cheresteaua de Paulownia este de culoare albicioasă, palid, cu un bob dreapt. Caracteristicile sale de rezistenta la putregai şi un punct de aprindere foarte mare asigură popularitate lemnului pe piaţa mondială. Paulownia cultivata pe plantaţii are, în general, distante largi de creştere şi, prin urmare, este mult mai puţin valoroase. Lemnul este de asemenea important din China, Coreea şi Japonia, pentru a face soundboards a instrumentelor muzicale cu corzi.

Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Acest model floare Paulownia este simbolul official al Primului Ministru al Japoniei
Paulownia este cunoscută în japoneză ca kiri  în special referindu-se la p. tomentosa  este de asemenea cunoscut ca copacul printesei  Se obisnuia sa se planteze un copac Paulownia atunci când o fetiţă sa născut, şi apoi să-l facă într-un dulap ca un cadou de nuntă, atunci când ea se căsătoreşte.

Simbolul este prezentat in atasament.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Iata si ultimele poze:
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

Mi-au sosit ieri semintele si ....... dar mici mai sunt.
Parca e un puf.
Asa trebuie sa fie?
Oricum am pus si eu 4 ghivece sa vedem ce iese si apoi le pun si pe restul.
In schimb uni din salcami mei au crescut peste 1m in ghivece si la toamna ii voi transplata la locul lor.

sfantul spiridon

Citat din: AndreiRN din Iulie 13, 2010, 07:27:30 PM
Mi-au sosit ieri semintele si ....... dar mici mai sunt.
Parca e un puf.
Asa trebuie sa fie?
Oricum am pus si eu 4 ghivece sa vedem ce iese si apoi le pun si pe restul.
In schimb uni din salcami mei au crescut peste 1m in ghivece si la toamna ii voi transplata la locul lor.
da, asa trebuie sa fie
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Nu e de mirare ca 350 de seminte sunt intr-un degetar de puf.
Sa vedem acuma cum se umple ghiveciul si cum rasadesc puieti.

gheco

Evolutia plantelor este spectaculoasa:
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/