Paulownia

Creat de gheco, Decembrie 20, 2009, 11:17:29 AM

« precedentul - următorul »

petru.atudorei

http://www.tvrplus.ro/editie-ferma-209816

vedeti in filmuletul de mai sus..la minutul 24 ..se prezinta pawlonia.. in emisiunea ferma de pe tvr 2

enabogdan

Citat din: dodo79 din Aprilie 15, 2014, 05:32:11 PM
exista firme care dau si garantie,resadesc plantele care nu s-au prins.acum,cat sunt de serioase numai ei stiu.cu un contract in mana poate sunt mai credibili.cauta plantatii la noi in tara si vezi ce si cum.succes
fii sigur ca o sa ai unde sa valorifici lemnul pe viitor
ps.sa ne spui si noua unde plantezi sa mergem la fertilizat  :)
Intreb poate are cineva informatii concrete, exacte. Am vazut ca topicul e inceput in 2010 sau 2011 si m-am gandit sa intreb poate cineva ne poate spune cat au crescut copaceii pana acum (inaltime, diametre etc)
De plantat terenul ar fi undeva in zona Husiului, Vaslui, acolo am ceva teren desi eu locuiesc in Bucuresti. Cat despre fertilizat, am inteles ca unele soiuri nu sunt melifere sau ii tai pentru lemn inainte de a incepe sa infloreasca. Sau poate daca pun ceva melifer voi duce albinutele mele acolo caci nu stiu daca voi planta paulownia sau nuci, dar de albinute sigur ma apuc anul asta. Vreau sa incep usor usor cu 2-4 stupi si un roi, o familie acolo.... si multe carti si multa truda si daruire si dragoste de ele....

fiug1970

pe un ha., in patru ani se pot obtine 250mc de material lemnos.depinzand de tehnica de plantare,spun ca ar costa cam 500€mc..teoretic in Europa.poti intreba in Huedin,cluj Napoca cica au deja plantatii si stiu ce si cum.creste cativa metri pe an,ajungand la 18 metri inaltime in trei ani,asta in conditii optime de clima.rezista de la minus 17 la plus 45....aici se foloseste ca cultura energetica si lemnoasa.

marius_vfp

bpgdane , ca tot iti pui asa multe intrebari e bine , oricum lemnul e lemn ,se vinde , daca il mai si faci cherestea e si mai bine , daca ai unde sa mai bagi si pe foc din el e consum intern se numeste plus valoare muncii tale . acum daca mai ai si stupi te-ai scos .

referitor la conditiile de clima , am cativa in zona mea care sunt destul de batrani cel putin 20 ani . si inca nu au murit si  poate nu se gandesc sai taie sa am si eu de unde lua seminte.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

fiug1970

ca sa aibă profit se taie dupa 7 ani,dupa care din 3 in 3 ani se taie.ramane radacina din care da lastar din nou de fiecare data...

marius_vfp

de ce din 3 in 3 ani dupa prima taiere , o explicatie plauzibila nu ca vezi doamne are radacina bogata  sau bine dezvoltata, nu tine , ca si dupa primul an se taie de jos .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

fiug1970

Citat din: marius_vfp din Aprilie 16, 2014, 06:32:13 PM
de ce din 3 in 3 ani dupa prima taiere , o explicatie plauzibila nu ca vezi doamne are radacina bogata  sau bine dezvoltata, nu tine , ca si dupa primul an se taie de jos .

spor
se taie prima data dupa 7 ani ca sa se formeze sistemul reticular,dupa care la 10,13,16 ani ptr. ca lemnul sa ajunga la o anumita maturitate,cred eu,ca dupa un an ai un lastar de cativa metri de lung si crud..pt. a se putea valorifica lemnul arborele trebuie sa ajunga la o anumita maturitate,nu?iar avand maturitate de cativa ani,coroana poate fi folosita la biomasa...in caz ca se vrea...

Laur24

Citat din: clucian din Aprilie 15, 2014, 10:55:05 AM
Salut,

Eu personal NU îti recomand sa folosesti ATONIK, nu l-am folosit pentru Paulownia și merg destul de bine.
Cei cu care am mai vorbit si l-au încercat au avut probleme unde au folosit ATONIK, si au renuntat.
Daca totusi vrei sa îl folosesti, foloseste-l pentru un lot de 50 de puieti si pentru alt lot de 50 de puieti NU folosi ATONIK.

Dupa ce vezi diferenta tragi singur concluziile.  Recomandarea mea e sa folosesti pamant FloraSol.

@ petru.atudorei îmi place ce vad la tine, mult success.

Numai bine,

Pamanat Florasol am de gand sa folosesc , oricum multumesc de sfat .

Din lanul de fasole

Citat din: petru.atudorei din Aprilie 15, 2014, 07:00:23 PM
http://www.tvrplus.ro/editie-ferma-209816

vedeti in filmuletul de mai sus..la minutul 24 ..se prezinta pawlonia.. in emisiunea ferma de pe tvr 2

Prietene, cu toată stima, nu te entuziasma, eu am eliminat acest arbore melifer din sfera mea de interese pentru că înfloreşte în acelaşi timp cu salcâmul. Domnul ,,stefan1", bun botanist, a făcut deja , pe acest forum, trimitere la o lucrare de cercetare ştiinţifică:
  http://www.editurasilvica.ro/analeleicas/43/1/radu.pdf
Nu te lua după vorbe şi reclame, dacă va fi nevoie îţi voi face poze ale acestui arbore – de fapt la ce a rămas din el – de pe străduţa uneia dintre locuinţele mele din Bucureşti, străduţă de o frumuseţe nemaipomenită prin anii '80, când toţi arborii în discuţie erau în viaţă. Toţi aceşti arbori au fost plantaţi la începutul anilor '60 ai secolului trecut. Acum au rămas câteva cioturi.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

happy

Citat din: Din lanul de fasole din Aprilie 17, 2014, 10:51:01 PM

Prietene, cu toată stima, nu te entuziasma, eu am eliminat acest arbore melifer din sfera mea de interese pentru că înfloreşte în acelaşi timp cu salcâmul. Domnul ,,stefan1", bun botanist, a făcut deja , pe acest forum, trimitere la o lucrare de cercetare ştiinţifică:
  http://www.editurasilvica.ro/analeleicas/43/1/radu.pdf
Nu te lua după vorbe şi reclame, dacă va fi nevoie îţi voi face poze ale acestui arbore – de fapt la ce a rămas din el – de pe străduţa uneia dintre locuinţele mele din Bucureşti, străduţă de o frumuseţe nemaipomenită prin anii '80, când toţi arborii în discuţie erau în viaţă. Toţi aceşti arbori au fost plantaţi la începutul anilor '60 ai secolului trecut. Acum au rămas câteva cioturi.
Din pacate nu sunteti prea informat,deja de o saptamana a inflorit paulownia elongata iar peste cateva zile infloreste paulownia tomentosa.Salcamul oare cand infloreste?
Majoritatea arborilor meliferi sunt buni cand au intre 20-30 ani dupa aceea ponderea melifera scade.Avantajul paulowniei este ca se poate taia dupa 30 de ani si in locul lui in 5 ani avem deja un arbore inflorit.Ce ziceti de asta? :wink2:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Din lanul de fasole

#505
Citat din: happy din Aprilie 18, 2014, 10:27:00 PM
Ce ziceti de asta? :wink2:

Nu zic nimic, pentru că nu ştiu. Acum. Dar mă voi documenta. Eu sper să nu am dreptate, dar dacă am, nu am cum să vă iert.
Cu ocazia Sfintelor Sărbători de Paşti vă doresc să aveţi numai satisfacţii şi nimeni să nu mai aibă motive de a avea altă părere.
Să fiţi fericit şi iubit!
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

happy

Multumesc de urari!Paste Fericit!
Nu aveti cum sa ma combateti neavand experienta in acest domeniu.Oricum aveti timp sa invatati.Azi am fost la Arenele Romane la tenis si acolo erau 3 arbori de paulownia tomentosa cam de 10 ani care au inceput sa infloreasca.Deci cu mult inainte de salcam.Le-am facut poze dar sunt in deplasare si le voi atasa zilele urmatoare :hi:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

almasel2011

A inflorit tomentosa si la Lugoj! Intens cercetata de albine.
Nihil sine Deo.

Cubby

Ieri am constatat ca exista si in Drobeta arborele printesei, este inflorit deja.

mmarcel

Paulownia si salcam galben inflorit pe data de 25 aprilie la Manastirea Dervent.