Paulownia

Creat de gheco, Decembrie 20, 2009, 11:17:29 AM

« precedentul - următorul »

cristicomanesti

#450
Am masurat azi....4.2m cred ca au intrat la apa...mie imi parea de 6..:))
am facut poze si cu cele cu 3 frunze pe nivel..vad ca sunt 3 paulownii asa;sper sa se vada nodurile unde au fost frunzele;tot ce se vede au fost paulownii,sapate de la 30 cm si au iesit din nou. sunt curios ce flori or face cele cu 3 frunze perechi...

stefy

Poate sa imi trimita si mie cineva niste seminte de Paulownia prin posta?
Multumesc.

marius_vfp

stefy completeazati profilul poate sunt destui copaci chiar in localitate la tine si tu nu stii unde sunt .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Cristel

Pregatirea patului pentru rasadirea plantutelor germinate in apa



si iata ce a iesit:



Plantutele iubesc lumina. Sper sa fie melifere, anul asta ma instalez ca observator la copacii mama  :rotfl:  cand va fi vremea culesului  :bzz:  din  @};-  . In rest, sunt curios daca suporta usor transplantarea in teren, dar asta putin mai incolo, cand nu mai avem zapada  =))
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

petru.atudorei

Cat timp a durat germinarea? Si le-ai tinut doar in apa?

Cristel

Doar in apa, putin calduta la inceput(35-40 grade C). Le-am pus intr-un pahar de sticla. Nu am schimbat apa. Dureaza in jur de 7 zile pana se evidentiaza si radacina. Raman uimit cat de mica este samanta si ce arbore frumos va fi!
Succes!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

happy

Cand plantutele vor avea 4 frunzulite trebuiesc mutate in paharute de unica folosinta pentru a se dezvolta radacina cum trebuie.

Si pentru asigurarea temperaturii necesare cresterii se poate folosi cu succes cablu luminos(ramas de la sarbatorile de iarna :rotfl:)
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Eugen B

Cine ma ajuta si pe mine cu vreo 50-100 seminte pawlonia, le platesc nu e problema, astept raspuns pe privat,  :thanks:

catalinstanconstanta

buna ziua! am plantat 100 de seminte de paulownia exact dupa indicatiile de pe acest forum. dupa 15 zile au rasarit aprox. 80. dupa vreo 4-5 zile au inceput sa la cada cele 2 frunzuliti mici. parca s-au topit s-au poate le-a mancat un daunator mic. ce credeti ca trebuie sa fac?

4nissan

Citat din: catalinstanconstanta din Februarie 14, 2014, 09:43:43 AM
buna ziua! am plantat 100 de seminte de paulownia exact dupa indicatiile de pe acest forum. dupa 15 zile au rasarit aprox. 80. dupa vreo 4-5 zile au inceput sa la cada cele 2 frunzuliti mici. parca s-au topit s-au poate le-a mancat un daunator mic. ce credeti ca trebuie sa fac?
cel mai probabil este vorba de atacul unor ciuperci care produc caderea plantutelor cauta fuzarioza pe google diferite specii sunt afectate de la legume pana la arbori, salcam...se face tratament la samanta si sol.

happy

Citat din: catalinstanconstanta din Februarie 14, 2014, 09:43:43 AM
buna ziua! am plantat 100 de seminte de paulownia exact dupa indicatiile de pe acest forum. dupa 15 zile au rasarit aprox. 80. dupa vreo 4-5 zile au inceput sa la cada cele 2 frunzuliti mici. parca s-au topit s-au poate le-a mancat un daunator mic. ce credeti ca trebuie sa fac?
Cauzele principale sunt lipsa luminii(nu este destula cea naturala de la geam)ati udat prea mult si automat ele cad.Rasadurile sunt compromise nu va mai chinuiti cu ele.As vrea sa va orientati de aici http://hapy.sunphoto.ro/Paulownia_tomentosa_si_elongata_germinare
PS Chestia cu daunatorii pica daca pamantul este de cumparat.Este la fel ca si la albine,ele mor iarna din cauza apicultorului nu din cauza lor!! :wink2:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

marius_vfp

si nici din cauza pamantului , eu am folosit pamant din gradina (mranita) si nu au fost probleme.

puneti peste tavita in care aveti plantele in primele zile o folie pentru a le mentine umiditatea , si lumina maxima asa cum zice happy (6500hz neon daylight). apa nu se administreaza pe plante , nu se inunda , cat sunt mici pana la 2-3 cm , se pulverizeaza cu apa . eventual scufundati tavita in apa .
eu am folosit pahare de unica folosinta , a dat cele mai bune rezultate , la circa 10cm in inaltime a plantei le-am transvazat in gradina .

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

thomas

Semintele germinate in apa se ingroapa putin in pamantul in care sunt semanate, sau se lasa la suprafata?

marius_vfp

eu le-am ingropat maxim 5mm in pamant am facut cu o scobitoare o gaurica mica in care s-a adunat apa , pamantul bine inmuiat , am mocirlit putin si am bagat samanta cu radacina in pamant atentie sa nu se ingroape si frunzele , dar cred ca cel mai bine se lasa la suprafata radacina tinde sa intre in pamant in toate cazurile.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

thomas

aham, mersi, parca ar fi mai bine asa, lasate la suprafata. o sa le pun si eu in week-endul acesta la germinat.