Paulownia

Creat de gheco, Decembrie 20, 2009, 11:17:29 AM

« precedentul - următorul »

Bunicul

Grozava prezentare.
As vrea si eu niste seminte de PAULOWNIA TOMENTOSA ,are cineva ? Contra cost fara discutie .  %%-

jocokat

Buna Bunicule!Eu am comandat seminte paulownia de aici:
Email:[email protected]
Tel:0748768738

adi-m

Multumesc Sorine  :hi: ,a ajuns plicul cu seminte.Daca ai nevoie de seminte de evodia te pot servi.  :-c

marianpopa71

vine cineva care are seminte de paulownia la targul de la Campina? as dori si eu cateva ambalate in cateva sfaturi utile ,bineinteles contra cost.va multumesc anticipat.

happy

Citat din: Bunicul din Februarie 09, 2013, 10:44:13 PM
Grozava prezentare.
As vrea si eu niste seminte de PAULOWNIA TOMENTOSA ,are cineva ? Contra cost fara discutie .  %%-
http://happygarden.shopmania.biz/cumpara/paulownia-tomentosa-300sem-4756289
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

clucian

Atentie mare la turba folosita pentru cei care inca nu ati inceput cu germinarea sau nu e gata solul pentru a pune semintele germinate.

Nu cumparati orice pamant de flori, verificati sa aibe ph intre 6 si 7, nu mai mic de 6. Doar va intereseaza sa creasca repede si frumos nu ?
O poza in attach cu sacul de pamant de flori folosit.

Bunicul

Multumesc si pe  aceast cale lui CLUCIAN,am primit semintele , le-am semanat si acum astept sa rasara. ^:)^

marius_vfp

#412
pentru cei interesati de paulownia am gasit ceva material de studiu

http://extension.umd.edu/publications/pdfs/eb319.pdf
eu am inceput plantarile de paulownia pe anul asta ,e cam tarziu da nui problema recuperam din mers sa fie un an bun si facem treaba de calitate ,multumesc mult pentru seminte aceluiasi CLUCIAN , sai dea domnu sanatate.
germinarea am facuto in diverse modalitati ca in foto urmatoare  , dupa 5 zile de stat in apa de polaie au inceput sa apara primele semne de germinare au coltisori de circa 1mm. temperatura e undeva in jurul de 25 grade , in documentul atasat am vazut ca ideal e la 85 grade farenhait


atasez o poza cu minisolare care numi apartine e gasita pe net dar ca idee mi-a placut foarte mult cea cu peturile de 5l

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pistol28

Citat din: marius_vfp din Martie 23, 2013, 04:50:08 PM
..................................
, in documentul atasat am vazut ca ideal e la 85 grade farenhait

..............................


85 grade farenhait = 29,44 grade Celsius
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

marius_vfp

domnule pistol nimic de zis, conversia e corecta , eu ziceam ca , eu le-am tinut la aporx 25 , in rest toate cele bune
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

clucian

Îmi place Marius ce vad pe la tine.

Poti sa dai detalii ce fel de sursa de lumina ai folosit ? Parca vad ca le luminezi cu becuri cu leduri. În poza a 2-a ce sistem de iluminare folosesti la acele 2 mini sere ?

happy

Citat din: marius_vfp din Martie 23, 2013, 04:50:08 PM
atasez o poza cu minisolare care numi apartine e gasita pe net dar ca idee mi-a placut foarte mult cea cu peturile de 5l
Cred ca sunt pet-uri de 10l,dar si asa tot micute sunt.Eu am cumparat tavite alveolare de 1,5x1,5cm pe care le-am plasat in interiorul unor cutii de plastic cu capace transparente la care am atasat lampi de 15w.Cam mici lampile dar isi fac treaba.Problema mare nu este germinarea,cresterea lor este tare anevoioasa,trebuie controlata atat temperatura cat mai ales umiditatea.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

marius_vfp

#417
salut , lucian le-am iluminat doar pentru germinare , am folsit spoturi clasice pe leduri din comert , 10 ron un spot ,il aveam cumparat de ceva vreme si nu era folosit , deci nu in acest scop , rezultatele germinarii au inceput sa se vada  abia din a6-a zi , in unele din zile cand a fost frumos si insorit afara ,le_am tinut pe bordul masinii.

pe viitor dupa plantare am de gand sa le fac si ceva acoperisuri/minisolare  din folie si lemn , o sa va tin la curent .

referitor la minisolarele din foto am spus ,nu imi apartin. (prima poza imi apartine cea cu modemul , am pus intr-o cutiutza de masline din cea transparenta  semintele au fost puse pe vata imbibata in apa , dupa ceva timp am observat si dedus ca vata nu e chiar asa de buna , in momentul cand voi ridica seminta germinata ii voi rupe embrionul , am transferat semintele intrun borcan cu apa ,pentru a le putea ridica mai usor fara sa le deteriorez .)


domnule happy  ce temeratura ati concluzionat ca e cea mai buna pentru crestere ,multumesc
spor la treburi.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

clucian

Pentru iluminarea artificiala eu folosesc becuri cu led 24LED SMD 5050 Alb Rece 6000K pe dulie E14 cu flux luminos 400Lm la 3.5W.

Avantaje, curent putin consumat, ofera lumina de care au nevoie si fara caldura multa / fara risc de ardere plante.

happy

Lucian,tu asa tii tavitele,neacoperite?Cum asiguri umiditatea necesara?
Marius,temperatura ideala este intre 20-25grade.Eu am acum de exemplu seminte germinate in tavite alveolare plasate in rasadnita din solar.Si nu au nimic cu gerul de -3-4 grade de fara.Rasadnita este cu gunoi de cal pt. asigurarea temperaturii.Acolo am semanat si rosii care au 4-5 cm.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!