Paulownia

Creat de gheco, Decembrie 20, 2009, 11:17:29 AM

« precedentul - următorul »

mariand

De asta am avut si eu retinere.
Pana la urma mi-am comandat si saptamana viitoare pun un lot la germinat sa vad cum merge de proba.

happy

Cea mai buna proba este sa le pui in apa.Daca dupa 7-10 zile germineaza sunt bune.Sa ne anunti rezultatul,sa nu pui multe la germinat pt. ca nu ai destula lumina pentru a le creste.! :hi:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

mariand

Urmeaza sa le pun in apa cu solutie pt germinare. Numai sa am timp. Cred ca saptamana aceasta o sa rezolv problema.
Cu lumina rezolv ca am un reflector  :D

adriann

pune-le intr-o caserola de plastic pe un servetel umed... si astupa cu capacul sau cu folie alimentara.
Caserola o asezi la lumina si la caldura, seara 1-2 h desfaci capacul.
In 3-4 zile ar trebui sa apara semnele germinarii.. dupa cca 10 zile polti sa le asezi pe pamant.
Le asezi cu un varf de scobitoare... sau cu ce iti vine mai la indemana.
Apoi presari pamant fin deasupra... acolo cat sa le acopere bine si le uzi f. usor.. ca sa nu speli pamantul, le acoperi cu folie transparenta.
La mine in primavara asa am facut si au rasarit f. bine.

murarudumitru

Buna  as dori si eu cateva seminte daca  are cineva  platesc cat este nultumesc

clucian


murarudumitru

Citat din: clucian din Decembrie 05, 2012, 09:30:17 PM
ai mesaj privat.
Leam primit multumesc si sa aveti sarbatori fericite

LittleCrazzy

 Buna Seara!
Sunt foarte incantata de toate informatiile citite aici !
Azi am plantat aprox 150 seminte de Paulownia Tomentosa, dupa ce le-am tinut 24 h in apa, cum credeam initial ca trebuie. Am fost inspirata si am mai lasat cateva pt alte incercari. Acuma o sa pun cateva in apa pt 7 zile si cateva pe vata umezita sa vedem ce rezultate voi avea.
Din tot ce am citit pe internet legat de arborele acesta...pot spune ca aici am gasit exact ce am cautat, in detaliu.
Multumesc!
     :bravo:

PACO

unde se gasesc de cumparat pomi de un an?

happy

Citat din: LittleCrazzy din Ianuarie 21, 2013, 12:10:25 AM
Buna Seara!
Sunt foarte incantata de toate informatiile citite aici !
Azi am plantat aprox 150 seminte de Paulownia Tomentosa, dupa ce le-am tinut 24 h in apa, cum credeam initial ca trebuie. Am fost inspirata si am mai lasat cateva pt alte incercari. Acuma o sa pun cateva in apa pt 7 zile si cateva pe vata umezita sa vedem ce rezultate voi avea.

Trebuiau lasate toate in apa,randamentul la germinare este 100% pe cand altfel este mult mai mic! :wink2:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

LittleCrazzy

DA...... dar doar dupa ce am plantat am citit toata discutia de pe forum de la zero.... si am tot pus direct al doilea lot de seminte in apa la germinat.
  Dar tot am ramas nelamurita cu o treaba.... unii spun ca e bine seara sa desfaci folia de pe ghivece ca sa ia oxigen...altii spun ca nu e bine sa ridici deloc folia si sa il uzi in tavitza ca isi trage apa cata are nevoie...

LittleCrazzy

Citat din: PACO din Ianuarie 21, 2013, 04:52:37 PM
unde se gasesc de cumparat pomi de un an?

Nu bag mana in foc .... dar as zice ca vei gasi destul de greu arbori de 1 an avand in vedere ca radacinile lor se dezvolta foarte mult... si de obicei la 5 frunze deja ii poti planta la destinatia finala...

E doar o parere personala, cu respect!

Bistriteanul

Citat din: PACO din Ianuarie 21, 2013, 04:52:37 PM
unde se gasesc de cumparat pomi de un an?

Gasesti Paulownia cu inaltimea de 0.2-3m, la Ocolul Silvic Baia Mare, pepiniera Valea borcutului. Pret 7-15lei/ bucata.
Tel: 0740605697
http://osbaiamare.blogspot.ro/2008/09/oferta2008.html

Am cumparat anul trecut in primavara 25 de bucati cu inaltime de peste 2m, grosime trunchi 2-4cm , care aveau probabil peste 2ani si s-au prins toti. In vara pe seceta care a fost au necesitat udare!
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

christian25

Paulownia este copacul de esenta tare cu cea mai rapida crestere din lume.Daca este cultivat in conditii corecte, el poate ajunge la o inaltime de 15-20 metri in 3 ani.

Arborele Paulownia este rezistent la contorsionare (creste drept), este rezistent la contractie (nu se despica) si in general rezistent la deformari. Are un lemn frumos, curat si neted. Nu are noduri.

Sistemul sau de radacini profunde ii da posibilitatea de a ecologiza suprafete degradate de sol. Radacinile sale adanci permit, de asemenea imbunatatirea calitatii solului si sa mentina sisteme subterane de apa.

Eu am cumparat puieti anul acesta, si am plantat 1ha, acum astept rezultatele

christian25

Eu am plantat arbori de 8 saptamani.Fiecare copacel m-a costat 5euro/buc +tva.Pe 1 ha se planteaza aproximativ 600 de arbori, din 4 in 4 m, astfel ca toata investitia a fost de 3.000 euro+tva.

Exploatarea se poate incepe dupa 3 ani cu o productivitate maxima.Pentru fiecare arbore de Paulownia EU se poate obtine minim 50 euro/buc, suma garantata prin contract.