Paulownia

Creat de gheco, Decembrie 20, 2009, 11:17:29 AM

« precedentul - următorul »

clucian

@ apiion

In linkul de care vorbesti tu este vorba de paulownia cotevisa este o specie de paulownia hibrid obtinuta din combinarea mai multor specii de Paulownia din ce am vazut pe net face flori albe, este mai rezistenta la firg, dar nu cred ca e asa de melifera.

Nici nu cred ca apuca sa faca flori ca la 3 ani de la plantare este retezata si dusa in fabrica pentru lemn, in plus daca vrei pentru tine nu prea se poate.
Din discutiile de pe alt forum ( softpedia ) la aria agricultura, au fost cativa interesati de puieti pentru ei si au primit niste oferte de pret colosale, de iti pierea pofta pe paulownia. 

O alta chestie cand cumperi acesti puieti te obligi ca materialul lemnos sa il vinzi lor si sa nu faci ce vrei tu cu el.
Cei dare vb http://www.paulowniaromania.ro/

pharaonu75

Citat din: clucian din Mai 13, 2012, 09:50:03 PM
...in plus daca vrei pentru tine nu prea se poate.
Din discutiile de pe alt forum ( softpedia ) la aria agricultura, au fost cativa interesati de puieti pentru ei si au primit niste oferte de pret colosale, de iti pierea pofta pe paulownia. 

O alta chestie cand cumperi acesti puieti te obligi ca materialul lemnos sa il vinzi lor si sa nu faci ce vrei tu cu el.
Cei dare vb http://www.paulowniaromania.ro/

Exact cum se proceda sau inca se mai procedeaza cu fermele de chincile, de struti, etc.
In felul asta furnizorul iti monopolizeaza desfacerea produselor, obtinand profituri enorme din munca ta.
Un fel de sclavagism modern.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

salut, poate sa-mi spuna cineva cam dupa cat timp rasare aceasta planta de la insamantare
multumesc
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

4nissan

Citat din: marius_vfp din Mai 13, 2012, 10:03:08 PM
salut, poate sa-mi spuna cineva cam dupa cat timp rasare aceasta planta de la insamantare
multumesc
nu stiu dupa cat timp rasare dar stiu ca se seamana superficial pentru ca semintele au nevoie de lumina sa rasara, exact ca si salata...bafta

cristi ciuc

Citat din: marius_vfp din Mai 13, 2012, 10:03:08 PM
salut, poate sa-mi spuna cineva cam dupa cat timp rasare aceasta planta de la insamantare
multumesc
Răsare după un timp relativ mai îndelungat faţă de alte specii.
Trebuie puse seminţele într-un recipient acoperit cu folie sau geam.
La răsărire seamănă cu nişte banale buruieni, apoi au un ritm de creştere accelerat.

Bistriteanul

Puieti de Paulownia am cumparat in primavara de la pepiniera ocolulului silvic Baia Mare cu 13 lei bucata (puiet cu inaltime intre 1.5-2.5m, grosime, diametru de 2.5-4cm).
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Koko2010

va salut!
am plantat recent cateva seminte de acest tip sa vedem ce se intampla , as fi interesat totusi sa cumpar un puiet paulownia , daca are cineva , vazusem un anunt cu 30 de ron al unui membru de aici ..

ms

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

clucian

#293
@pharaonu75

Cum a trecut Paulownia ta iarna asta ? A avut probleme sau e ok verde !?

Vad prin bucuresti puieti de paulownia care sunt OK. Probabil sunt mai feriti aici printe blocuri.

clucian

Deoarece nu mai pot sa editez postarea mea adaug una noua, eventual un moderator sa o uneasca cu cea de sus.

Vreau sa adag un link cu o poveste de 3 ani cu Paulownia.

cristi ciuc

Anul trecut am pus şi eu puieţi firavi de paulownia la terenul unde am stupii.
Este un teren plin de piatră, acoperit doar cu puţin pământ fertil.
Nu credeam că o să reziste pentru că erau destul de mici (maxim 30 cm.), dar i-am protejat peste iarnă cu nişte pet-uri.
Spre surpriza mea am observat că toţi au rezistat dar le-au dat lăstari de la baza tulpinilor. Ulterior aceştia s-au dezvoltat destul de bine.
Deci se confirmă cele prezentate în materialul de mai sus: paulownia are o capacitate mare de adaptare şi regenerare.

happy

primavara tpoate paulowniile din pepiniera me ala 5cm deasupra solului eCristi ,paulownia este foarte rezistenta atat la frig cat si la transplantare.Eu am taiat in xact asa cum arata Willow in blogul prezentat mai jos de clucian.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

happy

Mesajul meu a fost distorsionat de calculator.
Paulowniile se pot scoate din pamant si acum si mutate fara a fi afectate prea mult.Saptamana trecuta am vandut 3 paulownii in felul asta. Deasemenea se pot pune lastari verzi in pamant si se prind ,asa ca nu mai rupeti lastarii aiurea plantatii si veti avea mai multe paulownii! :new:
O alta noutate care nu o stiam este aceea ca semintele de paulownia germineaza in apa dupa 7 zile.Luate apoi cu penseta si puse pe substrat steril de pamant de flori veti avea paulownii mult mai repede! :yes:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

clucian

happy mi'ai dat o veste foarte buna in seara asa, ca semintele de Paulownia germineaza mai repede in apa.  :yes: :thanks:

Intrebarea care ma roade pe mine acum, e semintele se pun intr'un pahar cu apa la temperatuara camerei ? Corect !?

pharaonu75

Citat din: clucian din Mai 26, 2012, 03:53:55 PM
@pharaonu75

Cum a trecut Paulownia ta iarna asta ? A avut probleme sau e ok verde !?

Vad prin bucuresti puieti de paulownia care sunt OK. Probabil sunt mai feriti aici printe blocuri.

Paulownia mea am primit-o cadou de la Happy si am plantat-o in curte. S-a dezvoltat frumos, am udat-o periodic!
La intrarea in iarna avea aproape 1 metru inaltime.
Nu am protejat-o cu nimic, ci la indemnul lui Happy am lasat-o exact asa cum era!
In iarna a fost in intregime acoperita de zapada.

Cand a venit primavara am constatat ca avea varful foarte putin degerat...mugurii au aparut ceva mai tarziu ca la alte specii de pomi din curte, insa acum este OK, are 1,5 metri!
Si creste... pana la toamna sigur ma depaseste! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube