Nuclee de imperechere

Creat de dodoc george, Martie 04, 2011, 11:58:05 AM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Cred ca iernarea nu este o problema in aceste micronuclee.
Intzeleg bine precum in peretii stupului sint ascunse hranitoarele??????????????????

Pare putin cam complicat dar zic casi face treaba la nivel profesional.Ar trebui mai multe poze daca se poate.

balasbebe

Este prima iarna in care am lasat in nuclee matci pentruu rezerva, si penntru a separa activitatea de productie fata de reproducere si multiplicare. Am lasat 14 cutii si toate au ramas in viata. La un moment dat am avut lipsa intr-un stup o matca. Normal era sa o iau din nucleu. Am preferat sa desfintez familia, decat sa renunt la un nucleu. Voiam sa vad cum se comporta peste iarna. Pentru hrana am folosit apiinvert adaugat dupa data de 06 octombrie, iar din ianuarie apifonda. Cutiile fiind mici, le-am facut un prelungitor de 3 cm, sa le pun hrana. Pe viitor o sa le pun inca un corp cu rame, dar o sa am grija sa le am din timp. Fara sa-i fac reclama lui Dumitriu eu zic ca marfa lui mi-a dat satisfactii. Am investit 850 de lei, dar ca niciodata nu a murit nimic din efectiv. Mancare sa fie ca de restul au ele grija. Mai mult la un corp i-a fost luat capacul a nins in el si a ramas si acela. Unul a fost rasturnat de porci , a stat mai multe zile in ploaie si frig.

dodoc george

Dr. Alexander  Komissar biolog cercetator Ucrainian al albinei şi inventator al nucleului multiplu  stup cu 12,18 şi chiar 36 compartimente (extra multiple nucleus hive with 12,18 and even36compartiments).El a elaborat noi reguli pentru pictura de mărci lângă intrarea stup şi îmbunătăţit "iernat la temperaturi ridicate", a la temperatura camerei, cuscopul de stocare de regine de rezervă şi reproducerea rapidă a coloniilor de albine. De modificare a acestei metode (regim de temperatură nou de iernat ale micronucs în stup cu gradient de temperatură avertical) a fost raportată la 34 Apimondia la Congresul de la Lausanne în august 1995.El este autorul "high Temperatura iernat a albinelor" şi este un corespondent activ al revistelor din  Ucraina şi revistelor Rusesti de  apicultura .
Alexandru sa născut în 1949 şi au avut colonii de albine sa mai întâi la paisprezece-un cadou de la bunicul lui 2, care au fost apicultori în acelaşi sat. El a lucrat timp de aproape douăzeci şi cinci ani în Departamentul de Fiziologie a insectelor la Institutul de Zoologie din Kiev, Ucraina.
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

stefan1

  Poate ne spui si noua la ce concluzii a ajuns in ce priveste iernarea nucleelor la temperatura camerei. Pls!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

milu56

Aceste nuclee sunt doar pe 2 rame 14/9 si 8 intro cutie,cred ca la iernat e vorba de alt model pentruca aici nu mai aveau hranitor si in partea de sus albina nu are acces la hrana daca ar fi vorba de turte..........poate o sa ne dea mai multe detalii.......vreo cutie cu 36 de nuclee......

dodoc george

Dle  stefan1,

"Poate ne spui si noua la ce concluzii a ajuns in ce priveste iernarea nucleelor la temperatura camerei. Pls!"
Am raspus deja la intrebarea dv. Prin poza 2 jpg de la raspunsul 17. voi posta continuare  la intrebare continuare prin poza 3.
Sint sigur ca va va lamuri.
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

milu56

NUCLEU:
si stupul mama

cristian87

zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

stefan1

Citat din: dodoc george din Martie 14, 2011, 08:42:34 PM
Dle  stefan1,

"Poate ne spui si noua la ce concluzii a ajuns in ce priveste iernarea nucleelor la temperatura camerei. Pls!"
Am raspus deja la intrebarea dv. Prin poza 2 jpg de la raspunsul 17. voi posta continuare  la intrebare continuare prin poza 3.
Sint sigur ca va va lamuri.

  Multumesc!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

milu56

Citat din: romikele din Decembrie 02, 2011, 09:27:53 PM
Aveti asemenea stupi in exploatare?
Da am doar 15 experimentali dar sunt foarte multumit o sa revin cu ceva poze.

dodoc george

Am vazut ca s-a vorbit si pe  forum despre HIP (Honey Improuvement Program)
Toti participanti la program (uni sint personalitati in apicultura).
Puteti vedea  citeva poze despre nucleele de imperechere.Nu credeti ca au idei bune?
Einfachheit ist das Resultat von Reife.
Simplitatea este rezultatul  maturitatii.

marius_vfp

salut, george ,multumim de fotografii , stii cumva ce masura are rama din ultima poza
sarbatori fericite.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

apivasmob

Dupa cuib cred ca este jumatate din rama .
Sanatate tuturor apicultorilor

valter

Citat din: marius_vfp din Decembrie 26, 2011, 07:45:12 PM
salut, george ,multumim de fotografii , stii cumva ce masura are rama din ultima poza
sarbatori fericite.

Latimea 47/2= 23,
inaltimea 23.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

marius_vfp

salut , valter multumim de informatii, sarbatori fericite
productie mare de matci pe la anul   :happy_birthday:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva