Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

E mult mai bine daca are latimea de 350. Nici nu sti pentru ce ai nevoie de o scandura mai lata.

orbanstefan64

ma repet ii o scula buna merge la ME 230  rame sipci etc ii f precisa dar la 330 nu ai ce face cu ea vb lui Bucovineanu daca i ti trebe la ceva mai lat ????
si aproape de banii ce dai pe makita klar ca ii putin mai scump cumperi o scula din fonta de 400 manuala sau semiautomata si ii cu totul altceva nu te contrazic asta ii parerea mea din experienta acumulata
:hi: :hi: :hi: :hi: :hi:

Marek

Nu contest in nici un fel experienta dvs. Chiar ma voi gandi la ceea ce ati scris si, in functie de ce am nevoie voi lua o decizie.

adi-m

Fazele de constructie a unui abriht

adi-m


adi-m

si

adi-m

si

adi-m

A fost realizat in aproximativ o saptamana  :yes:

adi-m

O sa urmeze si un circular made by orbanstefan64 (mi-a placut modelul).  ^:)^   Sper ca d-ul Stefan sa nu ceara drepturi de autor  :D

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: adi-m din Mai 06, 2011, 12:43:40 AM
si

la ce foloseste "scula" din ultima poza? aia cu limba scoasa?

restul... sa-l stapanesti si mai ales FOLOSESTI sanatos
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Mircea77

Citat din: adi-m din Mai 06, 2011, 01:19:21 AM
O sa urmeze si un circular made by orbanstefan64 (mi-a placut modelul).  ^:)^   Sper ca d-ul Stefan sa nu ceara drepturi de autor  :D

Foarte bine realizat si iti urez sa-l folosesti mult si bine. Acuma sper ca nici tu n-o sa ceri drepturi de autor caci am de gand sa te copiez :hippo:

tassevasi

Citat din: adi-m din Mai 06, 2011, 12:43:40 AM
si

Cum realizezi urcarea si coborirea mesei ?
Asa l-am avut si eu si am fost nevoit sa-i fac modificarea  aceasta ,poate miine sa-ti pun si o poza .
Numai bine .

tassevasi

Sa-ti prezint modificarea de care am zis .
De o parte si cealalta se pune acea tabla groasa ,facuta la freza cu santurile de alunecare , sub masa doua 2 tije de fi 12 cu filet si piulita ,  se pune  in spatele mesei o roata cu un surub prins de tija apropiata ,cu sistem de miscare radiala , la roarata  fixa ce-ti regleaza masa prin insurubare si invers  pui o piulita cu acelasi principiu de oscilare ,prin care trece  surubul  . Atentie daca nu ai facut oscilarea se blocheaza surubul ce-ti regleaza masa sus, jos .
Succes  si numai bine

CRISTIAN71

Deocamdata nimeni nu are drept de autor pe masinile de timplarie cu avans manual .

adi-m

Va multumesc pentru urarile facute si nu am de gand sa  cer "drepturi de autor".
Ma bucur cand sunt cu ceva de folos celor din aceasta comunitate .