tratarea stupilor la exterior

Creat de taky86, Decembrie 10, 2007, 01:27:44 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Nu e nici o problema daca se dau cu ulei sau se vopsesc si sunt albine inauntru. Problema e ca pentru a fi date cu ulei sau vopsea, temperatura exterioara sa fie peste 18 grade. Altfel se va coji stratul protector.

justy

Multumesc! As vrea sa le dau doar cu ulei sa fie protejate peste iarna si la primavara sa le vopsesc.

cristian87

Citat din: milu56 din Iulie 19, 2009, 02:17:16 AM
Anul acesta au venit roiuri naturali si sau bgat singuri in lazi 40 de roiuri daca mai erau puse lazi veneau si mai multi.Am facut o poza azi dimineata cand inca nu era ziua bine in padure de eucalipt unde era un zumzet de albine,ca nu teai mai fi dus de acolo.

asta e ca-n bancul cu tiganul si vrabiile
40 da la ultimul ii cam aluneca piciorul :rotfl:
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

milu56

#33
Citat din: cristian87 din Octombrie 26, 2011, 11:21:57 PM
Citat din: milu56 din Iulie 19, 2009, 02:17:16 AM
Anul acesta au venit roiuri naturali si sau bgat singuri in lazi 40 de roiuri daca mai erau puse lazi veneau si mai multi.Am facut o poza azi dimineata cand inca nu era ziua bine in padure de eucalipt unde era un zumzet de albine,ca nu teai mai fi dus de acolo.

asta e ca-n bancul cu tiganul si vrabiile
40 da la ultimul ii cam aluneca piciorul :rotfl:
Uni oameni stiu sa rada fara sa se documenteze dar nu e treaba mea.
Referitor la subiect,nu conteaza culoarea sau e vopsita lada ori nevopsita roii intra daca au loc si mai ales daca au ceva faguri in lazi.

Alutus

Citat din: AndreiRN din Mai 16, 2009, 03:00:13 AM
In weekend o sa "vopsesc" 5 nuclee noi cu 50% ulei vegetal si 50% ceara.
Incalzesc uleiul si pun ceara in el si dau cu pensula sa vedem cum iese.
Un profesionist aici si-a facut echipament de fierbe lemnul in ceara 10 - 15 min si arata superb.
Voi vedea cum ies si ale mele.
In afara aspectului si a protectiei exterioare  laterale mai apare un efect pozitiv?
Sa nu uiti Darie!