Folosire aparat Furetto

Creat de aditza_71, Martie 28, 2019, 09:32:17 PM

« precedentul - următorul »

aditza_71

Stie cineva cati ml de varachet forte se amesteca cu 100 ml gaz lampant( daca a folosit cineva), pentru aparatele Furetto.Si daca se poate inlocui gazul cu petrol lampant(se foloseste la instalatii suplimentare ale masinilor).Va intreb deoarece , am inteles ca se infunda Furetto daca se amesteca varachet forte cu ulei de parafina.La tactik nu sunt probleme in amestec cu ulei de parafina.

Closcutz

Eu am furetto de cativa ani si am ajuns chiar sa inlocuiesc pompita si serpentina(cea noua este de inox). Se pune o sticluta de varachet si 93 ml de gaz. Eu am folosit cativa ani ulei d parafina si apoi am trecut la gaz. Parerea mea este ca sigur face depunere combinatia de ulei de parafina si cu varachet si cu tactick( de cle mai multe ori eu am folosit tactick). Foarte important este sa ai o cratita cu apa fiarta in care din cand in cand sa introduci compartimentul cu butelia de gaz pt ca furetto sa pompeze in parametri....altfel presiunea cu care iese jetul va scade si sigur se formeaza depuneri mai repede pe serpentina(teava) ( racirea buteliei se produce dc ai mai mult de 30 de familii. Daca mai ai si alte intrebari nu ezita!

bucovineanu

Citat din: aditza_71 din Martie 28, 2019, 09:32:17 PM
Stie cineva cati ml de varachet forte se amesteca cu 100 ml gaz lampant( daca a folosit cineva), pentru aparatele Furetto.Si daca se poate inlocui gazul cu petrol lampant(se foloseste la instalatii suplimentare ale masinilor).Va intreb deoarece , am inteles ca se infunda Furetto daca se amesteca varachet forte cu ulei de parafina.La tactik nu sunt probleme in amestec cu ulei de parafina.
Este chiar indicat sa fie folosit gaz lampant in loc de ulei de parafina. Depunerile sunt mai mici in cazul gazului.  Eu folosesc varachetul prin metoda clasica pe benzi si tactic la tratamentul cu furetto. E bine ca gazul sa fie incalzit punand recipientul cu gaz intr-un vas cu apa calda inainte de a face amestecul pentru ca substanta activa sa se dizolve complet.

aditza_71

 Multumesc pt.raspuns, dar eu am vrut sa te intreb altceva daca pot folosi petrol lampant in loc de gaz lampant ?

bucovineanu


aditza_71