Jos

Autor Subiect: Hranire Roiuri  (Citit de 193 ori)

Offline Lukyan

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 48
Hranire Roiuri
« : Iunie 06, 2018, 02:29:45 p.m. »
  Anul asta am continuat cu extinderea si implicit cu formarea de noi roiuri , metoda care o folosesc este cea clasica sa zic asa , doua rame miere zaharisita , o rama puiet capacit si una cu oua de o zi , le administrez la 3-4 zile sirop cu  ceai si protofil .
  Stiu ca bn ar fi fost sa am regine inperecheate dar inca nu stiu sa le fac singur iar de dat bani pe ele mai greu .
  Intrebarea mea este daca inafara de sirop , avand in vedere faptul ca si anul asta este secetos , se mai pot administra si alte feluri de hrana ?
  Sunt de parere ca omul trebuie sa intervina cat mai putin si doar cand se impune .
  Spor si sanatate sa aveti!
Pe acest paman este loc pentru toata lumea , cu o singura conditie : SA NE RESPECTAM!

Offline gore

• Full Member
  • Mesaje postate: 948
  • Focsani - VN, 47ani
Re: Hranire Roiuri
« Răspuns #1 : Iunie 06, 2018, 09:46:42 p.m. »
In primul rand fa un tratament antivarooa. Apoi hraneste cu ce vrei, bun este siropul dar mai buna este mierea, polenul e important pentru cresterea puietului. Trebuie sa se dezvolte bine pana in toamna, adica sa ajunga pe 10 rame din care 7 cu puiet capacit.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Sus