Primii Stupi

• 15 replies
  • 1115 views
Primii Stupi
« : Aprilie 10, 2018, 10:16:01 a.m. »
 Dupa doi ani de activitate ma apropii de a finaliza primii mei 10 stupi , cuib 1/1 cu caturi de 1/2 , funduri antivaroa , 10 rame, acum am familiile de  2 ani si rourile de anul trecut in stupii unui prieten orizontali, de nevoie deja am schibat unul ca trebuia sa-l unific am iesit din iarna fara matca , nustiu daca am facut bine dar am zis ca am fost nevoit , am sa ajung la ei sa vad care e treaba si daca am avut noroc , pt. acestea cei drept am avut ceva material care a stat la uscat vreo 10 ani , pt. urmatorii deja nu am material uscat si nu mai fac  am comandat la Oradea , dupa mai multe recomandari cuiburi si caturi , urmand capacele si fundurile sa le fac eu mai stau in dubii daca sa le fac tot cu funduri antivaroa sau pline.
Pe acest paman este loc pentru toata lumea , cu o singura conditie : SA NE RESPECTAM!

Re: Primii Stupi
« Răspuns #1 : Aprilie 10, 2018, 10:33:44 a.m. »
Ce vopsea ai folosit pentru stupi (nume exact) si daca i-ai dat cu ceva inainte de vopsire (ulei, grund, etc)

« Răspuns #2 : Aprilie 10, 2018, 12:13:47 p.m. »
 Am facut chit din praf de slaif si aracet pt. gaurile mai mari iar pt. cele mici chit de cutit din comert , slefuit bn ,am dat cu 2 straturi de ulei silicativat , cel bleo este dat in doua straturi la pensula cu vopsea Email de la Styky ,iar celelalte am facut culorile din vopsea Danke alb, negru , bleo,  iar celal mustar din alb ,galbel si o picatura din negru, tot 2 straturi ,dupa fiecare mana de ulei si vopsea am dat cu smirghel de granulatie 40 doar sa dau porii  , intre staturi am asteptat cate 24 de ore. Sau uscat f bn si chiar sunt multumit cum au iesit , restul am sa le fac galbene pai , albe si am sa repet culorile pina la 10 bucati , am evitat culorile rosu si verde , am citit cate ceva de aceste culori ca nu ar fi suportate de albina .
Pe acest paman este loc pentru toata lumea , cu o singura conditie : SA NE RESPECTAM!

« Răspuns #3 : Aprilie 10, 2018, 04:21:29 p.m. »
Multumesc pentru precizari si cateva intrebari:
1. Care este rolul acestui Ulei de in sicativat?
2. Vad ca au la dede.... Cam cat se consuma la o mana pentru corp si cat
3. se da numai pe exterior acest ulei de in?

Poti sa imi dai un link catre acel sticky albastra? Sa vad un pret.

« Răspuns #4 : Aprilie 10, 2018, 10:08:40 p.m. »
 Din cate stiu eu acest ulei  este pt protectia lemnului inpotriva umezelei si pt ca lemnul sa nu absoarba prea multa vopsea , si l-am folosit  doar la exterior si vopseaua la fel.
 La patru strupi  completi am folosit cca 1 litru la doua maini ,
 Vopsea styky email de la Dedeman in jur de 48 lei 2,5 litri .
 Un consum la vopsea dupa cele doua  straturi de ulei , o cutie de 0,75ml la doua straturi la doi stupi
 Din pacate nu am avut posibilitatea sa fierb stupii in parafina cred ca este o metoda mult mai buna si mai folositoare ,  sau vopseaua pe baza de apa , eu le-am lasat afara aproape o sapatamana si inca mai au un usor  miros de vopsea , sper sa nu dauneze.

« Răspuns #5 : Aprilie 10, 2018, 10:41:33 p.m. »
Multumesc

*

Offline stefan1

• 6241
  • Sibiu - 1953
« Răspuns #6 : Aprilie 11, 2018, 06:05:31 a.m. »
...
 Un consum la vopsea dupa cele doua  straturi de ulei , o cutie de 0,75ml la doua straturi la doi stupi
 ...

Sigur Lukyan a vrut sa scrie 0,750 l.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

« Răspuns #7 : Aprilie 11, 2018, 07:11:16 a.m. »
Am si eu o intrebare! Ce fel de vopsea ai folosit Lukyan? Pe baza de diluant sau pe baza de apa?

« Răspuns #8 : Aprilie 11, 2018, 08:12:34 a.m. »
eu le-am lasat afara aproape o sapatamana si inca mai au un usor  miros de vopsea , sper sa nu dauneze.
Cum spune ca au miros dupa o saptamana, clar pe baza de diluant, dar mai bine sa se pronunte Lukyan

« Răspuns #9 : Aprilie 11, 2018, 08:37:22 a.m. »
Scz asa este 0,75 l , da pe baza de diluant.

« Răspuns #10 : Aprilie 11, 2018, 12:20:08 p.m. »
Din cate am auzit ar fi cel mai bine o vopsea pe baza de apa...aia nici nu miroase ..acuma fiecare cu parerea lui

« Răspuns #11 : Aprilie 11, 2018, 12:22:02 p.m. »
Daca sunteti amabili! Stiti cumva de unde pot sa fac rost de parafina?

*

Offline romikele

• 6098
  • Rm. Sărat - BZ, 62 ani
« Răspuns #12 : Aprilie 11, 2018, 01:44:11 p.m. »
Daca vrei sa bagi in ceara pentru faguri, nu stiu!

Daca vrei pentru parafinat stupii, incearca AICI   :smile:

*

Offline Kov iulian

• 3777
  • IALOMITA - 37 ani
« Răspuns #13 : Aprilie 11, 2018, 10:14:24 p.m. »
Daca vrei sa bagi in ceara pentru faguri, nu stiu!

Daca vrei pentru parafinat stupii, incearca AICI   :smile:

Nu inteleg pretul ala.
Costa 11 lei o placa de 5 KG sau costa 11 lei pe Kg  ?
Eu am cumparat cu vreo 6 lei pe kg dar cantitate mai mare.
Daca e 11 lei placa de 5 kg  cumpar si eu.

« Răspuns #14 : Aprilie 11, 2018, 10:31:43 p.m. »
Nu inteleg pretul ala.
Costa 11 lei o placa de 5 KG sau costa 11 lei pe Kg  ?
Eu am cumparat cu vreo 6 lei pe kg dar cantitate mai mare.
Daca e 11 lei placa de 5 kg  cumpar si eu.

11 lei/kg; simulează o cumpărare şi vezi valoarea finală !