Intrebari de incepatori

• 114 replies
  • 10509 views
*

Offline bucovineanu

• 6237
  • Vicovu de Jos - SV
Re: Intrebari de incepatori
« Răspuns #105 : Martie 04, 2019, 09:12:02 p.m. »
Daca nu ai de gand sa te dezvolti mai mult, asa cu a spus sicolegul care a postat mai sus, e suficienta o tangentiala pe 3 rame. Cu radialele problema se complica. Pe langa faptul ca sunt scumpe e nevoie si de insarmare verticala la rame, altfel la extractie pe langa miere obtii si o mare cantitate de ceara.  :smile:

« Răspuns #106 : Martie 05, 2019, 10:54:19 a.m. »
Nici nu ma gandesc la radiala.
Problema este ca eu nu stiu care este avantajul unei tangentiale de 4 rame fata de una de 3 rame in afara de timpul de extractie.
Diferenta de pret intre ele este de 100-150 ron. Dar daca au aceeasi caliatate nu are sens sa dau acesti bani.

« Răspuns #107 : Martie 06, 2019, 06:49:58 a.m. »
Pai in afara de timpul de extractie care o favorizeaza pe cea de patru rame, este vorba si de dimensiune... depinde daca iti incape in masina cea pe patru rame sau doar cea pe trei. Personal as opta pentru cea pe patru rame daca as fi in situatia de a alege. Se spune ca cea pe 3 rame ar fi un pic mai stabila, dar daca o legi(ancorezi cu tarusi sau de podea) si cea de patru merge perfect!

« Răspuns #108 : Martie 06, 2019, 08:18:12 a.m. »
Multumesc pentru sfaturi.
Daca corpurile si cat-urile le dau cu ulei de in si pe interior este vreo problema? Poate avea uleiul de in din interior vreun efect negativ asupra mierii?

« Răspuns #109 : Martie 06, 2019, 09:58:32 a.m. »
Stupii si caturile nu se dau cu absolut nimic pe interior! Personal aplic 3-5 straturi de ulei de in pe exterior si dupa ce se usuca bine le vopsesc cu vopsea pe baza de apa. Foarte bine pot fi lasate doar date cu ulei de in mai ales caturile!

« Răspuns #110 : Martie 06, 2019, 10:30:30 a.m. »
Ideea este ca pe interior aveau cepuri sarite, diferite crapaturi si eu am chituit cu niste chit.
M-am gandit ca aplicand si un strat de ulei acel chit se va pastra mai bine - sa nu se macine.
Cum ar fi bine sa protejez acel chit din interior?
« Ultima Modificare: Martie 06, 2019, 10:45:47 a.m. de vdingo11 »

*

Offline bucovineanu

• 6237
  • Vicovu de Jos - SV
« Răspuns #111 : Martie 06, 2019, 03:34:42 p.m. »
Nu era nevoie de aplicat chit la interior. Nu se stie ce chimicale contine acel chit. Aveau ele grija sa repare imperfectiunile.

*

Offline romikele

• 6104
  • Rm. Sărat - BZ, 62 ani
« Răspuns #112 : Martie 06, 2019, 05:50:31 p.m. »
Ideea este ca pe interior aveau cepuri sarite, diferite crapaturi si eu am chituit cu niste chit.
M-am gandit ca aplicand si un strat de ulei acel chit se va pastra mai bine - sa nu se macine.
Cum ar fi bine sa protejez acel chit din interior?
La interior in afara de smirgheluit nu e nevoie de alte interventii. Daca sunt crapaturi si pe acolo curenti (desi la exterior daca sunt astupate, n-ar trebui sa existe) albinele propolizeaza cu cel mai bun chit natural, dezinfectant.

« Răspuns #113 : Martie 07, 2019, 08:13:02 a.m. »
Multumesc pentru pareri. Deja sunt chituite nu am cum sa scot chitul.
Daca va cadea in timp asta este. Voi sti pe viitor.

*

Offline romikele

• 6104
  • Rm. Sărat - BZ, 62 ani
« Răspuns #114 : Martie 07, 2019, 08:22:29 p.m. »
Pentru viitor sunt si mesajele...