Cine a inceput ori cand incepe cu turte proteice.

Creat de gabiiasi, Februarie 13, 2018, 06:56:11 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Citat din: bucovineanu din Februarie 16, 2018, 07:31:46 PM
Inainte de ninsoarea din 23 aprilie am gasit un stup dispus sa roiasca. Avea multe botci. Am ridicat doua rame din care una cu botca si am facut un roisor. Am pus doua diafragme si gata! Din cauza zapezii din aprilie care a tinut aproape o saptamana la mine, multi ziceau ca nu o sa se imperecheze sau ca va fi o matca slaba. In toamna avea albina multisoara asa ca am zis ca promite. Nu avea mancare mai deloc. Asa ca am inlocuit ramele lui cu altele de la alti stupi cu mai multa mancare si am dat trei sarje de 1.5 l sirop. Problema e ca acel sirop a fost transformat in puiet. Acum as putea la sfarsitul lui martie sa ii pun catul. E negru de albina. Am pus turte pentru siguranta mea. Mai am unul care tot asa l-am facut pe doua rame. Avea la intrarea in toamna 2-3 rame de puiet. I-am facut aceeasi operatie cu rocada ramelor si sirop. Acum e negru de albina si iarasi nu se vede mancarea. Deci nu mai bine pui o turta?
Familie intrata in friguri in aprilie? Nu am mai auzit. Eu cred ca mai degraba acele botci erau de salvare.
Pana la sfarsitul lui martie o familie de albine trebuie sa schimbe mai intai albina de iernare. La viitorul control vei gasi mai putina albine in stup. Abia dupa ce albina de iernare va fi schimbata familia de albine incepe sa creasca.
Referitor la mancare, daca e putina i se poate da orice: miere, sirop sau turta. Daca termina mancare si nu primeste nimic, sigur va pleca in loc cu verdeata.  :smile:
Daca primeste orice dintre cele aratate mai sus are sanse sa ajunga in primavara.
[/quote]

costi82

Citat din: bucovineanu din Februarie 16, 2018, 07:36:05 PM
Citat din: bucovineanu din Februarie 16, 2018, 07:31:46 PM
Inainte de ninsoarea din 23 aprilie am gasit un stup dispus sa roiasca. Avea multe botci. Am ridicat doua rame din care una cu botca si am facut un roisor. Am pus doua diafragme si gata! Din cauza zapezii din aprilie care a tinut aproape o saptamana la mine, multi ziceau ca nu o sa se imperecheze sau ca va fi o matca slaba. In toamna avea albina multisoara asa ca am zis ca promite. Nu avea mancare mai deloc. Asa ca am inlocuit ramele lui cu altele de la alti stupi cu mai multa mancare si am dat trei sarje de 1.5 l sirop. Problema e ca acel sirop a fost transformat in puiet. Acum as putea la sfarsitul lui martie sa ii pun catul. E negru de albina. Am pus turte pentru siguranta mea. Mai am unul care tot asa l-am facut pe doua rame. Avea la intrarea in toamna 2-3 rame de puiet. I-am facut aceeasi operatie cu rocada ramelor si sirop. Acum e negru de albina si iarasi nu se vede mancarea. Deci nu mai bine pui o turta?
Familie intrata in friguri in aprilie? Nu am mai auzit. Eu cred ca mai degraba acele botci erau de salvare.
Pana la sfarsitul lui martie o familie de albine trebuie sa schimbe mai intai albina de iernare. La viitorul control vei gasi mai putina albine in stup. Abia dupa ce albina de iernare va fi schimbata familia de albine incepe sa creasca.
Referitor la mancare, daca e putina i se poate da orice: miere, sirop sau turta. Daca termina mancare si nu primeste nimic, sigur va pleca in loc cu verdeata.  :smile:
Daca primeste orice dintre cele aratate mai sus are sanse sa ajunga in primavara.
[/quote]

Sincer și eu am avut un stup care o intrat în frigurii roirii in aprilie anul trecut, având botci de roire.  Într-adevăr familia de albine era foarte bine dezvoltata!
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

stefan1

  O singura data am avut un roi in 25 aprilie. Cat despre trantori, la sfarsit de aprilie sunt suficienti, mai trebuie vreme favorabila zborurilor de imperechere.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Erau de roire sigur dupa numar de botci si plasare.  Nu va imaginati ca toti roiau la vremea aia. E un caz exceptional.  Cat despre albina de carne eu zic ca e buna si aia. La crescut matci, la facut roiuri (cu matci bune, bineinteles).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

#19
Asa arata stupii medii la mine acum.

Asta e roi de anul trecut cu matca selectionata de mine. Din pacate nu am poze cu stupul mama. E ceva de exceptie. Mai trebuie doua rame si se poate pune catul. Cum sa il las sa moara daca matca din care am tras regina asta e cea mai buna din stupina? Miere umple rapid stupul, albina la fel! Nu prea mai are mancare si pana in aprilie e mult.



Astea sunt familii:





Cei foarte buni pot sa le pun catul la sfarsitul lui martie.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Roiul a primit mancare in august. Pacat ca nu am mai multe poze.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Faptul ca o familie da roi in aprilie poate avea mai multe cauze: acea familie a iesit bine dezvoltata din iarna, conditiile din natura au fost prielnice pentru dezvoltare si nu i s-a asigurat spatiu suficient la timp. Alta cauza poate fi faptul ca acea familie are o predispozitie foarte mare la roire din cauze genetice si a fost stimulata fara ca acest lucru sa fie necesar. Daca cele aratate mai sus au fost intrunite in acelasi timp, roitul in acea perioada e cu atat mai mult  posibil.

NYK74

[quote author=oroles link=topic=9543.msg254652#msg254652 date=1518845574
Asta e roi de anul trecut cu matca selectionata de mine. Din pacate nu am poze cu stupul mama. E ceva de exceptie. Mai trebuie doua rame si se poate pune catul. Cum sa il las sa moara daca matca din care am tras regina asta e cea mai buna din stupina? Miere umple rapid stupul, albina la fel! Nu prea mai are mancare si pana in aprilie e mult.
Ce,i foarte buni pot sa le pun catul la sfarsitul lui martie.
[/quote]
Atunci înseamnă că îi strîngi prea tare si lași rezerve puține pentru iernare corelat cu puterea familiei,fiind necesar obligat pentru supraviețuire,pomparea continuă, cu "perfuzia" mereu în venă.Altfel dau colțul. :)