Cine a inceput ori cand incepe cu turte proteice.

Creat de gabiiasi, Februarie 13, 2018, 06:56:11 PM

« precedentul - următorul »

gabiiasi

As dori sa aflu de la apicultori din zona Moldovei daca au inceput cu punerea turtelor proteice ori cand urmeaza sa le puna avand in vedere starea vremii din urmatoarele zile.

serban

Mai ai puțintică răbdare.Noi nu ne comparăm cu cei din sud. Eu am pus doar o pungă cu miere cristalizată.

gore

Eu am pus turta proteica sambata, erau 8 grade si albinele au iesit afara. Vremea e calduta, familiile au puiet. Am avut o iarna foarte calda cu perioade de zbor, sper ca primavara sa nu fie rece si ploioasa.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

prisecarul

si eu am pus turte saptamana trecuta.era  cald iar albinele am vazut ca aduceau bobite de polen!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

Eugen B

Ar trebuie deschis un subiect cine si ce fel de turte foloseste si de ce.
Multi da turte ca vede pe facebook, oricum la ce vad acolo ma mir ca mai avem atatia stupi in tara

oroles

Eu am dat cate 200 grame de fiecare familie. A. Malaiu spune ca se poate da proteica daca se intrevede un zbor de curatire in 2 saptamani de la administrare. Eu am pus-o in stup. Nu sunt convins ca toate vor manca din ea. Pana la jumatatea lui martie nu mai umblu decat la cei care nu au (vreo 5).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

gabiiasi

Oroles am vazut ca vremea la Bacau in urmatoarele zile este ca Iasi nu e nici o problema ca ai pus hrana proteica. Intreb ca si eu merg sambata la stupi si nu stiu ce turta sa le pun( mentionez ca pe 11 ianuarie le-am pus turta energetica).

gore

Folosesc de 5 ani turta Apiluk, sunt foarte multumit.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gabiiasi

Multumesc de raspuns Gore ma refeream la ce fel de turta sa le pun tot energetica ori proteica.

oroles

Citat din: gabiiasi din Februarie 14, 2018, 08:43:38 PM
Oroles am vazut ca vremea la Bacau in urmatoarele zile este ca Iasi nu e nici o problema ca ai pus hrana proteica. Intreb ca si eu merg sambata la stupi si nu stiu ce turta sa le pun( mentionez ca pe 11 ianuarie le-am pus turta energetica).
Am pus ApiPro. E facuta de Onomeus, are proteina 10% din ce scria pe un pliant. Pe eticheta nu scrie nimic. Interesant e ca eticheta imita identitatea vizuala a celor de la Apicris. Mirosul e a sfecla. Miroase a borhot. Are si plante medicinale. Se simte gustul de pelin si coada soricelului. De apreciat... Nu ma pot pronunta despre eficienta. Am folosit cu rezultate foarte bune acum cativa ani Apicris cu polen. Anul trecut nu mi-au mai tras aceeasi turta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cipik

Citat din: gore din Februarie 14, 2018, 08:50:16 PM
Folosesc de 5 ani turta Apiluk, sunt foarte multumit.

Tot Apiluk folosesc si eu. Acum băgat niste Apifonda rămasă de anul trecut si cred ca la început de martie o sa baga prima oara Apilum V care este pentru ponta matcii si va urma Apiluk P care are polen si înlocuitori de polen. Asta daca numa supăr si fac ca anul trecut, le pun pe ambele una peste alta prima cea fără polen si stau linistit încă 2-3 săptămâni.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

NYK74

Un cuib bine organizat pentru iernare,familii puternice,si hrană de calitate îndestulătoare,mierea lor naturală,nu miere din siropuri sau miere de mană si vor scăpa toți de grija turtelor,dar de unora le place a se lega cînd nu îi doare.
Dacă ții neapărat cu turta,avînd în vedere vremea incertă,și zona noastră,pune tot energetică.

oroles

Citat din: NYK74 din Februarie 15, 2018, 11:23:26 PM
Un cuib bine organizat pentru iernare,familii puternice,si hrană de calitate îndestulătoare,mierea lor naturală,nu miere din siropuri sau miere de mană si vor scăpa toți de grija turtelor,dar de unora le place a se lega cînd nu îi doare.
Dacă ții neapărat cu turta,avînd în vedere vremea incertă,și zona noastră,pune tot energetică.
Eu asa as face cum zici tu. Problema e ca in august am observat ca am doi roisori care nu aveau suficienta mancare si care totusi promiteau. Unul dintre ei a fost roi pe 2 rame de albina facut pe ninsoare. Inainte de ninsoarea din 23 aprilie am gasit un stup dispus sa roiasca. Avea multe botci. Am ridicat doua rame din care una cu botca si am facut un roisor. Am pus doua diafragme si gata! Din cauza zapezii din aprilie care a tinut aproape o saptamana la mine, multi ziceau ca nu o sa se imperecheze sau ca va fi o matca slaba. In toamna avea albina multisoara asa ca am zis ca promite. Nu avea mancare mai deloc. Asa ca am inlocuit ramele lui cu altele de la alti stupi cu mai multa mancare si am dat trei sarje de 1.5 l sirop. Problema e ca acel sirop a fost transformat in puiet. Acum as putea la sfarsitul lui martie sa ii pun catul. E negru de albina. Am pus turte pentru siguranta mea. Mai am unul care tot asa l-am facut pe doua rame. Avea la intrarea in toamna 2-3 rame de puiet. I-am facut aceeasi operatie cu rocada ramelor si sirop. Acum e negru de albina si iarasi nu se vede mancarea. Deci nu mai bine pui o turta?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

NYK74

Oroles eu nu spun de excepții,știm fiecare că maj sunt,problema este că nebuneala cu turtele a devenit ceva generalizat.
În ceea ce priveste roii care ziceai depinde ce urmărești,carne- miere.
Dacă zici albină de carne că esti interesat e ok.
Dacă zici că vrei miere,atunci nu merge,exceptînd un an prost în care nu ai ce le cere,un roi care din mai pînă la intrarea în iarnă nu are adunate provizii de hrană pentru iarnă,e bun de distrus.
Un alt aspect,familia trebuie să fie gata în perioada oportună culesului,nu înainte,nu după,pentru miere.Pentru carne nu contează aceste reguli,sunt altele.

bucovineanu

#14
x