Marcare stupi ANZ

Creat de Eugen B, Ianuarie 17, 2018, 07:45:46 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Citat din: roi_ag din Ianuarie 26, 2018, 10:09:53 PM
Problema este ca trebuie scris direct pe stup si nu pe o placuta prinsa pe stup.

Vad ca nu mai scrie ca trebuie pus numarul pe fata. In cazul asta as pune numarul pe spate (imi este mai comod sa vopsesc acolo ca nu am urdinisul). As face un sablon cu prima parte - si numerele de mana. (fac mai mari numerele deja existente si mi-ar fi foarte usor). Si arunc placutele alea si cu asta basta.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: romikele din Ianuarie 28, 2018, 11:06:30 PM
Acum, cand totul se poate face de pe scaun din fata monitorului, cu un efort infinit mai mic decat suma postarilor de pe forumuri sau grupuri si grupulete de pe facebook ori din alte locuri, nu identificarea trebuie sa ne preocupe.

Avantajele noului sistem sunt multe:
- vechiul sistem presupunea 4 drumuri (primarie / asociatie / control stupina ca la mine e un drum special ca nu stau acolo / ridicarea numerelor de la asociatie).
- cost minim cu ce are fiecare la indemana (vopsea cumpara fiecare sau are pe acasa).
- nu presupune gaurire (placutele se prindeau cu cuie suruburi si mai tineau si umezeala acolo).
- sistem de numerotare facil (nu bazaconiile alea vechi cu 6 zecimale care dumnezeu stie cui foloseau).

Eu consider ca noul sistem e un pas in sensul bun.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Kov iulian

Citat din: MOTANUL link=topic=9516.msg254295#msg254295
- sistem de numerotare facil (nu bazaconiile alea vechi cu 6 zecimale care dumnezeu stie cui foloseau).

Apropo de decimale.

Care este varianta corecta de numerotare.

IL-0675-1  sau  IL-0675-0001

Din ce am citit in lege avem voie sa facem mai mari cifrele de ordine ale stupilor .

IL-0675-1

romikele

Numarul stupului pe randul 2, cifrele pot fi mai mari, ambele variante de mai jos fiind corecte:

BZ-0124   sau  BZ-0124
     1                 0001

În exemplul tau, corect este:  IL-0675-0001

Eugen B

Vad ca multi ar vrea sa inscrie la ANZ acuma, dar termenul sa incheiat. Oare cand vor mai putea sa se inscrie? doar la toamna?

romikele

Sunt unele centre judetene care mai fac inscrieri, pentru a veni in ajutorul celor care nu au stiut sau au fost nehotarati, ori prea comozi.

stefanm

Citat din: Eugen B din Ianuarie 29, 2018, 08:44:00 AM
Vad ca multi ar vrea sa inscrie la ANZ acuma, dar termenul sa incheiat. Oare cand vor mai putea sa se inscrie? doar la toamna?
Au auzit de subventie  :)
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

Eugen B

Subventia nu e sigura, vom vedea ce va fi pana atunci, eu cred ca an de an se face selectie la albine si crescatorii lor

MOTANUL

Pot sa pun numarul pe spatele cutiei (nu acolo unde am urdinisul???).

Am pregatit sablonul dar inca nu am vopsit nici unul.
Daca voi avea nevoie in Iunie sa mai scriu ceva pe un stup cu albine in el in plin cules imi e mult mai simpu sa vopsesc codul pe spate.

Acum e frig si as putea sa-l pun si pe fata intr-o zi fara zbor.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Sigur ca se poate pune numarul pe spate. Chiar e indicat, ca cei care xvin in control sa nu aiba nevoie de a se aseza in culoarul de zbor atunci cand fac numaratoarea.  :smile: