Marcare stupi ANZ

Creat de Eugen B, Ianuarie 17, 2018, 07:45:46 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Cu ce marcati lazile? Vopsea sau pirogravare.
Mie mi a spus la anz ca pe lemn piro si restu vopsea.
In lege nu scrie asa ceva. Cum procedam sa impacam pe toata lumea?

tassevasi

 Tinind  cont ca peste 2-3 ani  va apare o alta  numerotare , eu zic  ca cel mai bine ar fi  cu vopsea neagra .

romikele

Ordinul nr. 251/2017 pentru aprobarea
Sistemului unitar de identificare a stupinelor și stupilor


Art. 3.
Mijloacele pentru identificarea stupilor sunt următoarele:
1. pirogravarea stupilor:
- codul de identificare a stupului să se aplice într-un loc în care este ușor vizibil de la distanță;
- apicultorul își numerotează stupii declarați;
- codul de identificare al stupului se inscripționează obligatoriu pe toți stupii declarați de către apicultorul care solicită cod de stupină în felul următor: partea codului care este identică cu codul de identificare a stupinei este dispusă pe un rând, fiecare cifră sau literă are lățimea de 1 cm și înălțimea de 3 cm, iar numărul de ordine al stupului poate avea dimensiuni mai mari, în funcție de tipul stupului, pentru a fi distins ușor în tehnica apicolă; apicultorul își numerotează stupii declarați;
- inscripționarea codului de identificare a stupilor folosind orice metal înroșit electric sau în foc;
2. vopsirea stupilor:
- codul de identificare a stupului să se aplice într-un loc în care este ușor vizibil de la distanță;
- apicultorul își numerotează stupii declarați;
- codul de identificare a stupului se inscripționează obligatoriu pe toți stupii declarați de către apicultorul care solicită cod de stupină în felul următor: partea codului care este identică cu codul de identificare a stupinei este dispusă pe un rând, fiecare cifră sau literă are lățimea de 1 cm și înălțimea de 3 cm, iar numărul de ordine al stupului poate avea dimensiuni mai mari, în funcție de tipul stupului, pentru a fi distins ușor în tehnica apicolă;
- inscripționarea codului de identificare a stupilor prin vopsirea acestuia cu vopsea rezistentă la umiditate și la temperaturile extreme ale mediului ambiant.

alexutu

acest cod este obligatoriu pentru toti apicultori.
00007

dan.smarandoi

Citat din: alexutu din Ianuarie 22, 2018, 11:13:31 PM
acest cod este obligatoriu pentru toti apicultori.
N-am inteles la ce te referi?

romikele

Citat din: dan.smarandoi din Ianuarie 23, 2018, 12:17:56 PM
Citat din: alexutu din Ianuarie 22, 2018, 11:13:31 PM
acest cod este obligatoriu pentru toti apicultori.
N-am inteles la ce te referi?
Toti apicultorii care au stupi inregistrati la registrul agricol, chiar daca nu solicita nici un sprijin financiar, trebuie sa aiba acel cod de stupina

cornelioandanciu

#6
Apicultorii in aceasta tara au fost odata o adevarata familie ! Referitor la fiscalizarea aoiculturii si la tot felul de identificari, celor care au distrus economia nationala si care azi ne pun sa ne pirogravam stupii si sa punem tot felul de numere pe ei, le dedic asta ! https://youtu.be/8H4an5i1yTw
Va salut.


MOTANUL

Prin amabilitatea ANZ Ilfov am si eu cod de identificare. Stie cineva care sunt pasii urmatori pentru numerele de identificare? Le stabilesc eu si singura conditie e sa incep cu codul de identificare al stupinei?
Practic se fac prin vopsire si pirogravare - dar cine le stabileste?


Exista o poza, un model ceva?
Multumesc
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

mmacreanu

Citat din: MOTANUL din Ianuarie 25, 2018, 07:21:28 PM
Prin amabilitatea ANZ Ilfov am si eu cod de identificare. Stie cineva care sunt pasii urmatori pentru numerele de identificare? Le stabilesc eu si singura conditie e sa incep cu codul de identificare al stupinei?
Practic se fac prin vopsire si pirogravare - dar cine le stabileste?


Exista o poza, un model ceva?
Multumesc

varinta cum aplici codul pe stup o alegi tu, vopsesti sau pirogravezi codul pe toate cutiile iar sub cod pui numarul stupului!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

romikele

Citat din: MOTANUL din Ianuarie 25, 2018, 07:21:28 PM
Prin amabilitatea ANZ Ilfov am si eu cod de identificare. Stie cineva care sunt pasii urmatori pentru numerele de identificare? Le stabilesc eu si singura conditie e sa incep cu codul de identificare al stupinei?
Practic se fac prin vopsire si pirogravare - dar cine le stabileste?


Exista o poza, un model ceva?
Multumesc
Poti sa-ti faci singur sablonul, caracterele sa aiba dimensiunile minime de 1 cm latime si 3 cm inaltime.
Practic, latimea de 1 cm este insuficienta pentru a face caracterele vizibile de la distanta, asa ca la latime se mai poate adauga...

Relu 21

Citat din: MOTANUL din Ianuarie 25, 2018, 07:21:28 PM
Prin amabilitatea ANZ Ilfov am si eu cod de identificare. Stie cineva care sunt pasii urmatori pentru numerele de identificare? Le stabilesc eu si singura conditie e sa incep cu codul de identificare al stupinei?
Practic se fac prin vopsire si pirogravare - dar cine le stabileste?


Exista o poza, un model ceva?
Multumesc
Salut
Ce pasi trebuie urmati pentru obtinerea codului de indentificare de la ANZ ?

Closcutz

Sa te duci la primarie pt obtinerea unei adeverinte in care se trece nr de familii detinute pe care le ai in Registru agricol, apoi te prezinti cu adeverinta asta, Ci, copie dupa Ci (buletin), copie dupa certificatul de inregistrare dc ai pfa, ii, si la Ojz completezi cererea... si obtii apoi pe loc codul...

MOTANUL

Poate nu am pus eu bine întrebarea - daca am deja codul de stupina un lucru imi este clar din capul locului.
Musai numarul va incepe cu codul de stupina IF-0205 in cazul meu.

Sa spunem ca am 100 de stupi. Trebuie sa fie numerotat musai 0-100 sau pot sa folosesc vechile numere de identificare care sunt numerotate??
Ca sunt de inox si sunt f bune - e pacat sa le arunc.
Numerele vechi erau de tipul 42-001-022100 As putea sa sterg prima parte si sa iasa IF-0205-022100 pana la IF-0205-022200 (dau exemplu)

Daca e musai sa fie de la 0 la 100 sunt obligat sa sterg tot sa pun IF-0205-001 pana la IF-0205-100

Nu vreau sa muncesc de 2 ori aiurea de asta intreb (oricum pe mine numerele astea nu m-au ajutat cu nimic pana acum). Eu am scris simplu pe spate propriul numar pe care il si folosesc. de tipul (1-100).

Inteleg ca e bine sa se stie cate familii de albine sunt - se incearca un control mai strict sa nu ia bani mai multi apicultori pe aceleasi familii etc.
Si aveti dreptate ca modalitatea de transmitere a acestor informatii e f. usoara acum - si mai ieftina.

Pentru cei care sunt din IF adresa de email este:
[email protected]

restul adreselor de email le gasiti sunand aici http://www.anarz.eu/web/contact
sau daca functioneaza site-ul agentie fasiti direct email-ul judetului http://www.anarz.eu/web/despre-agentie/centre-regionale-de-zootehnie

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

roi_ag

Numerele care le ai scrise de la 1 la 100 le lasi si acum treci doar codul IF - 0205 , urmareste cum este in film.                     
                                     https://youtu.be/b4hGG88oxzA