Termostat 180 grade celsius, 12v

Creat de oroles, Noiembrie 30, 2017, 09:12:23 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Caut un termostat bimetalic pe 12V care sa inchida la 180 de grade. Cam asa as vrea sa arate:

http://www.adelaida.ro/termostat-bimetalic-nc-60c-3a-24vdc-tfs35-nc-60.html

Am gasit la 220v care sa inchida la 180 dar vreau sa fie pe 12v si mai compact.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ionel07196555

Aceste elemente trebuesc montate cu releu si nu sint atit de precise pentru A.O.
Asta face sa creasca consumu din baterie .
Daca nu gresesc . {sublimator cu bujie incandescenta }

oroles

Eu nu folosesc pe baterie. Il folosesc cu cablu si redresor. Merge oare facut vaporizator de tip Varrox fara termostat?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ionel07196555

Nu stiu daca vorbim despre aceleasi piese de constructie dar din cele de mai sus  si din ce cunosc nu se prea poate .
Pentru tratament cu A.O trebue cu un control strict al temperaturi : avem nevoe de un element de incalzire instant si foarte bine controlat la acesta trebue o sursa de curent puternica sa faca fata pe moment [ degeaba avem elementu puternic daca nu are curent suficient ]
Eu as apela la un electronist sa faca toate astea asi esi mai eftin cu toata alergatura dupa piese dar toate astea inseamna batae de cap si timp .

oroles

Eu vreau sa fac un dispozitiv asemanator cu Varrox, folosind o bujie incandescenta de masina. La unii parametri imi iesise mai bine (grosimea era de 0.9 cm). Chestia e ca am facut tigaia care se incinge din inox. Combinat cu pipa mica a bujiei, vaporizarea se facea extrem de greu. Dura 7-8 minute sa se vaporizeze. Asa ca mai nou am trecut pe duraluminiu si o bujie cu pipa mai mare. Sper sa reusesc sa o incing mai bine. Oricum, pe site-ul lui Dave Cushman scrie ca temperatura la Varrox ajunge si la 300 de grade celsius, ceea ce contrazice ce stiam eu despre sublimarea AO.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Ioan Sitea

Stimate coleg eu am executat un dispozitiv petru suplimarea acidului oxalic cam cum ai descris tu ,din dural frezat cu locas de 3 gr
incalzit cu bujie incandescenta si ca termostat de siguranta de 170 grade .Functioneaza farte bine cam 2.5 minute asa cum poti vedea
pe yutub pe la straini. 0 mica observatie termostatele functioneaza la ori ce tensiuna, ele stau deschise si la temperatura prescrisa se decupleaza si cind se racesc citeva grade se cupeaza din nou'.Aceste termostate sunt de mai multe feluri ,vorbim de gradele ca care
lucreaza.O sa incerc sati pun niste poze.    CU STIMA.

oroles

Pana acum atat am reusit. E din dural si se incalzeste mult mai repede. Am facut proba cu apa. Mentionez ca pe filmare apa fusese preincalzita. Apoi am adaugat apa rece. Din pacate nu pot citi temperatura pentru ca nu am o carte pentru vedere termica.

http://youtu.be/nupDlPDsAfw

Voi face proba zilele viitoare si cu AO. Eu cred ca nu are nevoie de termostat. Varrox nu are termostat. Oricum cand tii mana deasupra se simte caldura. La cel vechi se lichefia AO dar deasupra ramanea o pelicula de cristale care si dupa 7 minute tot acolo era. Dura foarte mult procesul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani