rame ingrosate 1/2 de 45mm

Creat de kostas, Noiembrie 20, 2017, 08:38:46 AM

« precedentul - următorul »

kostas

Buna  dimineata,
Am  cateva  intrebari  pentru cei  care  folosesc  asa  ceva.
1.cum evitam  sa  creasca  faguri  intre  rame , avand  in  vedere  faptul ca  distanta  intre  foite  este  f mare  si  fagurii nu  mai vin  in  continuarea  celor  de  jos.
2.exista  riscul marit  sa  se  rupa  fagurii la  transport,  avand in  vedere  ca  eu  fac  pastoral?
3.pot  folosi  speteze  normale  de la  ramele  obisnuite,(25mm latime si 22mm inaltime ?)  in locul celor  de  33mm  sau  exista impedimente la  crescut?(am deja  1000 bucati in lucru)
4.este  tentant  sa  am  minus  2 rame  la extras insa  merita   ,in  ciuda  problemelor  care  pot  aparea ?
5 mai sunt  si  alte  dezavantaje ?
Multumesc  anticipat pentru raspunsuri !
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

bmdna

Eu personanal nu am un numar mare de rame din acestea late. Le-am utilizat totusi cativa ani si, in cazul meu am decis sa nu le mai folosesc. Motivele:
- Acest tip de rame se spune ca ar impiedica matca sa oua in ele din cauza lungimii mari a celulelor. In cazul meu a functionat cat am folosit ramele pe o familie mai slaba. Familia respectiva le-a crescut frumos, alungite, fara faguri intermediari.
- Cand au ajuns fagurii in anii urmatori la familii puternice, albinele le-au retezat, matca a ouat in ei si, in plus, m-am trezit cu faguri intermediari. In anii urmatori, dupa ce am refolosit fagurii retezati, pe unii albinele nu i-au mai prelungit ci au construit direct faguri intermediari.

Nu zic ca aceste rame ingrosate nu sint bune, dar pentru modul meu de lucru nu sint potrivite, prin urmare, renunt la folosirea lor.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

relutu

Folosesc si sunt multumit de ele,daca culesul este bun le cresc foarte repede si matca nu apuca sa oua in ele.Se mai intampla cateodata cand cresc mai greu sa apuce sa oua matca dar f rar.

kostas

intre cuib  si  cat  folosesc  haneman,deci de  ouat  nu   se  pune  problema,ce  ma  sperie  cel mai  tare  sunt  fagurii intermediari ce pot  aparea,eventuale probleme  cu  ruperea fagurilor la  centrifuga sau in  timpul  transportului daca  sunt  nevoit  sa  plec  inainte  de  extractie...
Deja  am  facut  1000  de  speteze de  25 mm  latime  si  nu stiu  daca  se  preteaza  pentru      rame  de 45mm.Ce  am  vazut in  schite pe  net  au  latimea  de  33 mm.
Vreau  sa  fac  inca  un  rand  de  caturi  pentru  ca  am  stupii pe  10  rame  si  doar  un  rand  de  caturi nu  sunt  de  ajuns.Caturile  existente  sunt   cu  rame  normale  de  36mm.Ma  gandesc   ca daca  voi  face  alt  tip  de  rama,  va  iesi  o  babilonie cand  voi  pune  caturile  unul  peste  altul.Cred  ca  nu  voi  face  altceva  decat  sa zapacesc  albinele in  timpul  culesului,  cand  voi  adauga  catul   ll . 
Imi  este  greu  sa  iau  o  decizie , pentru  ca  nu  am  experienta  cu  asa  ceva  si  imi  este  teama  sa  nu  fac o  prostie.Este  vorba  totusi  de  1000 de  rame.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

bucovineanu

Daca folosesti Haneman si regina nu urca in cat, ce alte avantaje astepti sa ai de la ramele late?

kostas

La  100 de  stupi  de  exemplu sunt 200 de  rame  minus  la centrifugat.Imi  pun  intrebarea  insa  daca    ma  simplific  sau  de  fapt  ma  complic  mai mult....
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

dredd


bmdna

Citat din: kostas din Noiembrie 20, 2017, 01:52:58 PM
La  100 de  stupi  de  exemplu sunt 200 de  rame  minus  la centrifugat.Imi  pun  intrebarea  insa  daca    ma  simplific  sau  de  fapt  ma  complic  mai mult....
Eu cred ca daca folositi gratia Haneman nu are rost sa faceti rame ingrosate. Pana la urma 200 de rame de centrifugat in plus la 100 de stupi nu mi se pare o cifra mare. Am mai uitat un dezavantaj al ramelor ingrosate (vorbesc aici de ramele 3/4): Dupa cateva sezoane de utilizare se lasa din cauza greutatii si fac cute in partea de jos. Nu ati precizat ce dimensiune vor avea ramele ingrosate.

Inca o chestie, speteaza trebuie facuta la latimea ramei sau cu maxim 10-12 mm mai ingusta. Daca puneti speteze de 25 mm la rame cu latimea de 45 va vor creste albinele faguri si pe speteaza. Asta va spun din experienta. Dar daca nu va deranjeaza le puteti face asa.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bucovineanu

Citat din: bmdna din Noiembrie 20, 2017, 02:18:51 PM
Am mai uitat un dezavantaj al ramelor ingrosate (vorbesc aici de ramele 3/4): Dupa cateva sezoane de utilizare se lasa din cauza greutatii si fac cute in partea de jos. Nu ati precizat ce dimensiune vor avea ramele ingrosate.
Cutele apar din cauza faptului ca fagurii artificiali au putina ceara si multa parafina sau cerezina. Se poate preveni lasarea fagurilor prin insarmare in zig-zag pe verticala, sau prin insarmare mixta.

kostas

Multumesc  pentru sfaturi.Am  sa  le  fac  normale.Nu  cred ca  merita  deranjul de  a  avea  mai  multe tipuri de rame .
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

cristi6821

Eu folosesc rame normale. Primul cat il pun cu 12 rame. Pana urca in cat. Dupa ce urca scot o rama si urmatoarele caturi le pun cu cate 11. Am incercat cu 10 dar construieste fagurasi aiurea.

kostas

Sa  inteleg  ca  scoti o rama apoi le  departezi  unele  de  altele  in  mod  egal .Probabil nu  faci  pastoral , pentru ca altfel nu vad  cum ar  scapa  intregi albinele in momentul  cand pleci la drum.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

dorindafi

cuib de 12r  si cat de 1/2 cu 10r de 45mm latime
ramele in cuib in pat rece  /  ramele in cat in pat rece
daca ramele din cat sunt in pat cald atunci construesc pintre ele de iasa rama din cuib afara
rar fac extractie in pastoral deoarece prefer sa extrag acasa s-au cit mai aproape
nu se rup in transport chiar daca sunt incarcate la capacitate maxima , adica 2,5/3 kg
cit despre ouatul in ele , das se mai poate intimpla dar nu o vad ca pe o tragedie

eu sunt multumit de acest sistem
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cristi6821

Citat din: kostas din Noiembrie 21, 2017, 09:03:03 PM
Sa  inteleg  ca  scoti o rama apoi le  departezi  unele  de  altele  in  mod  egal .Probabil nu  faci  pastoral , pentru ca altfel nu vad  cum ar  scapa  intregi albinele in momentul  cand pleci la drum.
Cand plec extrag si pun un singur cat cu 12 rame.Cand ajung la destinatie scot o rama,le departez pe celelalte si pun catul 2 sau chiar 3 in functie de famlie.

romikele

Citat din: kostas din Noiembrie 20, 2017, 06:13:27 PM
Multumesc  pentru sfaturi.Am  sa  le  fac  normale.Nu  cred ca  merita  deranjul de  a  avea  mai  multe tipuri de rame .
Ca unul care am folosit numai rame de cat late de 45mm, in urma experientei de 8 ani cu acestea, recomand ramele normale si gratie hanneman marca Nicot.
Matca nu mai urca in cat sa oua, iar ramele sunt cladite frumos si umplute mai repede si mai uniform, iar la extras nu mai apar probleme cu deformarea fagurilor proaspat claditi.