Jos

Autor Subiect: Export miere Anglia  (Citit de 532 ori)

Offline Vivo Dash

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Export miere Anglia
« : Noiembrie 16, 2017, 11:13:19 p.m. »
Salut colegii!
Am un prieten roman care vrea sa ma ajute sa vand miere in anglia. Ii cere de acolo  numarul unic al plantei melifere. Ati auzit de asa ceva? M-am intrebat la inatitutul apicol, la apicola din zona dar nimeni nu s-a lovit de asa ceva pana acum.
Multumesc anticipat!

Offline Kov iulian

• Great Veteran
  • Mesaje postate: 3527
  • IALOMITA - 34 ani
Re: Export miere Anglia
« Răspuns #1 : Noiembrie 17, 2017, 10:18:02 a.m. »
Salut colegii!
Am un prieten roman care vrea sa ma ajute sa vand miere in anglia. Ii cere de acolo  numarul unic al plantei melifere.
Ati auzit de asa ceva? M-am intrebat la inatitutul apicol, la apicola din zona dar nimeni nu s-a lovit de asa ceva pana acum.
Multumesc anticipat!

Numarul sau numele unic (numele latin)?

Offline Vivo Dash

• Newbie
  • *
« Răspuns #2 : Noiembrie 23, 2017, 10:46:11 a.m. »
Numarul

Offline bmdna

• Full Member
  • Mesaje postate: 691
  • Piatra Neamt
« Răspuns #3 : Noiembrie 23, 2017, 03:52:23 p.m. »
Cred ca ai avea sanse mai mari sa afli ce iti trebuie daca postezi exact formularea in limba engleza. Altfel e mult mai greu...
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Offline kostas

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 65
« Răspuns #4 : Noiembrie 23, 2017, 03:56:01 p.m. »
Mai intreaba  o  data  sau  posteaza   formularea in  engleza,  pentru  ca  sigur  este  o  greseala.Mai mult  ca  sigur  este  vorba  de  numele  latin  al  florii  ...
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

Offline Vivo Dash

• Newbie
  • *
« Răspuns #5 : Noiembrie 28, 2017, 05:00:31 p.m. »
The commercial import of Honey for human consumption from EU Member States into the UK is currently permitted, provided that the following requirements can be fully met:*        
   The honey is sourced from a plant that has been approved by the veterinary authorities in the exporting Member State; *        
   The consignment must be accompanied by commercial documentation containing the following information: o the name and address of the place of origin together with the plants unique approval number o the name and address of the intended destination within the EU / UK; o a general description of the honey and its packaging and labelling.

Asta zice in engleza. .the plants unique approval number(scrie in paragraful 3).
Fac o analiza de polen ca sa vada ca e de salcam si aia e...
Multumesc frumos pt raspunsuri!
Iernare buna la albine va doresc!

Offline romikele

• Great Veteran
  • Mesaje postate: 9097
  • Rm. Sărat - BZ, 60 ani
« Răspuns #6 : Noiembrie 28, 2017, 06:02:07 p.m. »
Eu inteleg ca pe undeva e o lista cu plantele acceptate, si se cere numarul (pozitia) din acea lista.
Problema e, care-i lista?

Offline Kov iulian

• Great Veteran
  • Mesaje postate: 3527
  • IALOMITA - 34 ani
« Răspuns #7 : Noiembrie 28, 2017, 09:08:00 p.m. »
Importul comercial de miere destinat consumului uman din statele membre ale UE în Marea Britanie este în prezent permis, cu condiția să fie îndeplinite în totalitate următoarele cerințe:
    Mierea este obținută dintr-o plantă care a fost aprobată de autoritățile veterinare din statul membru exportator; *
    Lotul trebuie să fie însoțit de o documentație comercială care să conțină următoarele informații: o numele și adresa locului de origine împreună cu numărul unic de omologare al plantelor o numele și adresa destinației intenționate în UE / UK; o o descriere generală a mierei și a ambalajului și etichetării sale.

Mai mult ca sigur o masura ca sa protejeze apicultorii englezi.
Mai mult ca sigur pt apicultorii englezi nu se cere asa ceva.
Imi vine greu sa cred ca exista o asa mare diversitate de plante (tip monocultura) in europa din care ca sa fie nevoie de omologari pt a vedea daca e sau nu comestibila mierea de la rapita x, florea soarelui x.

« Ultima Modificare: Noiembrie 28, 2017, 09:20:31 p.m. de Kov iulian »

Offline bmdna

• Full Member
  • Mesaje postate: 691
  • Piatra Neamt
« Răspuns #8 : Noiembrie 29, 2017, 07:40:43 a.m. »
Dragi colegi, cuvantul plant in limba engleza nu are numai sensul de "planta". In acest context cuvantul plant se poate traduce prin "exploatatie" deci mierea trebuie sa provina de la o exploatatie... restul e furculision.

Deocamdata UK este inca in UE, deci legislatia este similara. Ce, la noi ca sa vinzi legal miere pentru consumul uman, nu este nevoie de autorizatie de la autoritatile care ne pazesc sanatatea?
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Offline kostas

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 65
« Răspuns #9 : Decembrie 01, 2017, 11:53:38 a.m. »
 Citeste si  aici
https://www.food.gov.uk/business-industry/imports/honey
Dupa parerea mea  bmdna  are dreptate.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

Offline Vivo Dash

• Newbie
  • *
« Răspuns #10 : Decembrie 07, 2017, 08:31:50 p.m. »
Am facut analiza de polen si HMF cu restul de acte care le mai detin de la DSV le trimit in anglia sa le arate la aia ce poate oferi un produc roman.

Sus