Apicultori Din Ardeal 14.10.2017

Creat de BlackBee, Noiembrie 02, 2017, 12:11:26 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: Eduard Rotaru din Noiembrie 07, 2017, 10:17:20 PM
Citat din: tinumaftei din Noiembrie 07, 2017, 09:00:45 PM
Citat din: Eduard Rotaru din Noiembrie 07, 2017, 01:44:13 PM
Citat din: tinumaftei din Noiembrie 02, 2017, 02:59:56 PM
Vai mama ei!
Ce invitat e acesta? Nu știe decât sa vorbească despre "albinuțe", "trantorasi", "reginute"!!!
As putea pune pariu ca omul nu are nici un stup, dar vine sa dea sfaturi de creștere a reginelor! Povestește cu emfaza ca are regine care trăiesc șapte ani!!
Aberații pe linie!
Singurul lucru coerent: albinele trebuie hrănite NON-stop cu UltraBee!
In "emisiune" îl asculta cu gura căscată niște oameni cu bun simt, dar care nu sunt in stare sa îl pună la punct.
Nu stiam ca sunteti o autoritate competenta in a "tria" si "cataloga" informatiile si in special "aberatiile"...
Se pare ca va trebui sa imi declin "aberatiile" in fata dumneavoastra.
Numai bine!
Nu trebuie ca cineva sa fie o autoritate ca sa isi dea seama de valoarea expunerii.
Am o curiozitate. Aveti stupi?
:)...cu aceeasi curiozitate va intorc intrebarea. Si totusi ca sa raspund, evident ca am si nu doar de forma sau lazi aruncate prin ocol ci iernez cu brio de ceva ani minim 200colonii. Anul trecut spre exemplu am iernat vreo 400. Una peste alta mai detin si un laborator in care imi desfasor una din pasiunile pe care le-am descoperit de vreo 3 ani incoace si anume inseminarea instrumentala. Mai mult de atat mi-am pus la dispozitie toata tehnica di dotare pentru a sustine un curs practic intensiv de 2 zile pe tema inseminarilor. Ar fi multe de spus legat dede realizatile mele pe plan apicol dar ma opresc aici pt ca timpul chiar nu imi permite acest lucru. Cine a avut ochi sa vada si urechi sa auda a avut numai de castigat. Numai bine!
Inregistrarea este din 14 octombrie si raspundeti la un moment dat afirmati ca nu ati mai dat pe la stupi (ai dumneavoastra/ ai altora) din august sau iulie!!!
Cineva care este proprietar de stupi (sute!!!) si "profesionist" nu poate proceda asa decat daca a trecut la cele vesnice!
Nu imi spuneti cati stupi puneti la iernat, nu e relevant. Sunt multi care insira in contextul acestor fonduri europene sute de cutii, care primavara sunt aproape toate goale.

Am salvat emisiunea. Imi fac timp si cu pixul in mana va voi arata toate aberatiile din prezentare!
Dumneata crezi ca apicultura asta este sat fara caini si oricine dupa 3-4 ani de stuparit isi poate permite sa se erijeze in somitate apicola! Internetul a devenit cea mai accesibila sursa de informatii, insa si farsorii si toti cei interesati speculeaza nevoia de informare..

Eduard Rotaru

Citat din: tinumaftei din Noiembrie 07, 2017, 10:37:17 PM
Citat din: Eduard Rotaru din Noiembrie 07, 2017, 10:17:20 PM
Citat din: tinumaftei din Noiembrie 07, 2017, 09:00:45 PM
Citat din: Eduard Rotaru din Noiembrie 07, 2017, 01:44:13 PM
Citat din: tinumaftei din Noiembrie 02, 2017, 02:59:56 PM
Vai mama ei!
Ce invitat e acesta? Nu știe decât sa vorbească despre "albinuțe", "trantorasi", "reginute"!!!
As putea pune pariu ca omul nu are nici un stup, dar vine sa dea sfaturi de creștere a reginelor! Povestește cu emfaza ca are regine care trăiesc șapte ani!!
Aberații pe linie!
Singurul lucru coerent: albinele trebuie hrănite NON-stop cu UltraBee!
In "emisiune" îl asculta cu gura căscată niște oameni cu bun simt, dar care nu sunt in stare sa îl pună la punct.
Nu stiam ca sunteti o autoritate competenta in a "tria" si "cataloga" informatiile si in special "aberatiile"...
Se pare ca va trebui sa imi declin "aberatiile" in fata dumneavoastra.
Numai bine!
Nu trebuie ca cineva sa fie o autoritate ca sa isi dea seama de valoarea expunerii.
Am o curiozitate. Aveti stupi?
:)...cu aceeasi curiozitate va intorc intrebarea. Si totusi ca sa raspund, evident ca am si nu doar de forma sau lazi aruncate prin ocol ci iernez cu brio de ceva ani minim 200colonii. Anul trecut spre exemplu am iernat vreo 400. Una peste alta mai detin si un laborator in care imi desfasor una din pasiunile pe care le-am descoperit de vreo 3 ani incoace si anume inseminarea instrumentala. Mai mult de atat mi-am pus la dispozitie toata tehnica di dotare pentru a sustine un curs practic intensiv de 2 zile pe tema inseminarilor. Ar fi multe de spus legat dede realizatile mele pe plan apicol dar ma opresc aici pt ca timpul chiar nu imi permite acest lucru. Cine a avut ochi sa vada si urechi sa auda a avut numai de castigat. Numai bine!
Inregistrarea este din 14 octombrie si raspundeti la un moment dat afirmati ca nu ati mai dat pe la stupi (ai dumneavoastra/ ai altora) din august sau iulie!!!
Cineva care este proprietar de stupi (sute!!!) si "profesionist" nu poate proceda asa decat daca a trecut la cele vesnice!
Nu imi spuneti cati stupi puneti la iernat, nu e relevant. Sunt multi care insira in contextul acestor fonduri europene sute de cutii, care primavara sunt aproape toate goale.

Am salvat emisiunea. Imi fac timp si cu pixul in mana va voi arata toate aberatiile din prezentare!
Dumneata crezi ca apicultura asta este sat fara caini si oricine dupa 3-4 ani de stuparit isi poate permite sa se erijeze in somitate apicola! Internetul a devenit cea mai accesibila sursa de informatii, insa si farsorii si toti cei interesati speculeaza nevoia de informare..
Aberatii doar in opinia dumneavoastra. Nu sunt somitate si nici nu am pretins a fi. Cu un management bun nu e nrvoie sa macini in stupi saptamanal sau chiar zilnic. Inseminez cateva zeci de regine pe sezon, aveti idee macar ce inseamna asta? Anual reusesc sa livrez in jur de 2000 de regine imperecheate, aveti idee ce inseamna asta? Anual manipulez sute de unitati biologice si toate proprietate personala, aveti idee ce presupune asta? In loc sa bateti campii pe aici nu ar fi mai usor sa imi facetibo vizita sa va convingeti ?!

bucovineanu

Citat din: Eduard Rotaru din Noiembrie 07, 2017, 10:56:48 PM
Anual reusesc sa livrez in jur de 2000 de regine imperecheate, aveti idee ce inseamna asta? Anual manipulez sute de unitati biologice si toate proprietate personala, aveti idee ce presupune asta? In loc sa bateti campii pe aici nu ar fi mai usor sa imi facetibo vizita sa va convingeti ?!
Livrati regine cu acte pentru PNA?

tinumaftei

Citat din: Eduard Rotaru din Noiembrie 07, 2017, 10:56:48 PM
Citat din: tinumaftei din Noiembrie 07, 2017, 10:37:17 PM
Citat din: Eduard Rotaru din Noiembrie 07, 2017, 10:17:20 PM
Citat din: tinumaftei din Noiembrie 07, 2017, 09:00:45 PM
Citat din: Eduard Rotaru din Noiembrie 07, 2017, 01:44:13 PM
Citat din: tinumaftei din Noiembrie 02, 2017, 02:59:56 PM
Vai mama ei!
Ce invitat e acesta? Nu știe decât sa vorbească despre "albinuțe", "trantorasi", "reginute"!!!
As putea pune pariu ca omul nu are nici un stup, dar vine sa dea sfaturi de creștere a reginelor! Povestește cu emfaza ca are regine care trăiesc șapte ani!!
Aberații pe linie!
Singurul lucru coerent: albinele trebuie hrănite NON-stop cu UltraBee!
In "emisiune" îl asculta cu gura căscată niște oameni cu bun simt, dar care nu sunt in stare sa îl pună la punct.
Nu stiam ca sunteti o autoritate competenta in a "tria" si "cataloga" informatiile si in special "aberatiile"...
Se pare ca va trebui sa imi declin "aberatiile" in fata dumneavoastra.
Numai bine!
Nu trebuie ca cineva sa fie o autoritate ca sa isi dea seama de valoarea expunerii.
Am o curiozitate. Aveti stupi?
:)...cu aceeasi curiozitate va intorc intrebarea. Si totusi ca sa raspund, evident ca am si nu doar de forma sau lazi aruncate prin ocol ci iernez cu brio de ceva ani minim 200colonii. Anul trecut spre exemplu am iernat vreo 400. Una peste alta mai detin si un laborator in care imi desfasor una din pasiunile pe care le-am descoperit de vreo 3 ani incoace si anume inseminarea instrumentala. Mai mult de atat mi-am pus la dispozitie toata tehnica di dotare pentru a sustine un curs practic intensiv de 2 zile pe tema inseminarilor. Ar fi multe de spus legat dede realizatile mele pe plan apicol dar ma opresc aici pt ca timpul chiar nu imi permite acest lucru. Cine a avut ochi sa vada si urechi sa auda a avut numai de castigat. Numai bine!
Inregistrarea este din 14 octombrie si raspundeti la un moment dat afirmati ca nu ati mai dat pe la stupi (ai dumneavoastra/ ai altora) din august sau iulie!!!
Cineva care este proprietar de stupi (sute!!!) si "profesionist" nu poate proceda asa decat daca a trecut la cele vesnice!
Nu imi spuneti cati stupi puneti la iernat, nu e relevant. Sunt multi care insira in contextul acestor fonduri europene sute de cutii, care primavara sunt aproape toate goale.

Am salvat emisiunea. Imi fac timp si cu pixul in mana va voi arata toate aberatiile din prezentare!
Dumneata crezi ca apicultura asta este sat fara caini si oricine dupa 3-4 ani de stuparit isi poate permite sa se erijeze in somitate apicola! Internetul a devenit cea mai accesibila sursa de informatii, insa si farsorii si toti cei interesati speculeaza nevoia de informare..
Aberatii doar in opinia dumneavoastra. Nu sunt somitate si nici nu am pretins a fi. Cu un management bun nu e nrvoie sa macini in stupi saptamanal sau chiar zilnic. Inseminez cateva zeci de regine pe sezon, aveti idee macar ce inseamna asta? Anual reusesc sa livrez in jur de 2000 de regine imperecheate, aveti idee ce inseamna asta? Anual manipulez sute de unitati biologice si toate proprietate personala, aveti idee ce presupune asta? In loc sa bateti campii pe aici nu ar fi mai usor sa imi facetibo vizita sa va convingeti ?!
Dumneata declari ca in august, septembrie si octombrie nu ai trecut pe la stupi si vei avea timp sa ma primesti pe mine pentru vizita!!

stefan1

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 07, 2017, 11:11:06 PM
Citat din: Eduard Rotaru din Noiembrie 07, 2017, 10:56:48 PM
Anual reusesc sa livrez in jur de 2000 de regine imperecheate, aveti idee ce inseamna asta? Anual manipulez sute de unitati biologice si toate proprietate personala, aveti idee ce presupune asta? In loc sa bateti campii pe aici nu ar fi mai usor sa imi facetibo vizita sa va convingeti ?!
Livrati regine cu acte pentru PNA?

  Intrebarea asta e foarte importanta si si eu as vrea sa stiu raspunsul.
  D-l Rotaru are o farte mare putere de munca daca poate intretine o stupina de 400 de familii (pe o singura locatie?) si sa livreze si 2000 de regine, pe langa necesarul propriu care trebuie sa fie peste 100. La o mica socoteala, e necesar sa produca peste 2500 regine, tinand cont ca este si o rata de nereusita, mai cu seama ca am inteles ca este intr-o zona cu prigorii. Daca socotim ca sezonul de producere a matcilor este de cca 80 de zile, inseamna ca zilnic trebuia sa inceapa o noua serie de peste 30 de matci adica sa transvazeze, sa puna in startere, pe altele in finisori, pe alte 30 sa le scoata din finisori si sa formeze peste 30 de nuclee, sa verifice dupa o vreme daca s-au imperechiat matcile, apoi cum au ponta si in sfarsit sa le marcheze si sa le expedieze. Si toate aceste operatii sa le faca pe toate zi de zi, fara a socotii lucrarile care totusi trebuie facute celor 400 de familii.Sa nu mai vorbesc ca sunt unele zile in care vremea nu permite sa umbli la stupi. Numai nuclee,in conditiile in care livreaza zilnic 30 de regine, trebuie sa aiba peste 600, tinand cont ca o regina trebuie sa stea in nucleu cca 20 de zile, pana regina se fecundeaza si apoi sa inceapa sa capaceasca puietul, ca sa nu livram clientilor regine cu probleme. La aceasta se mai adauga insamantarile instrumentale si cursurile intensive. Oricum o performanta de invidiat!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Citat din: stefan1 din Noiembrie 08, 2017, 04:25:26 AM
Citat din: bucovineanu din Noiembrie 07, 2017, 11:11:06 PM
Citat din: Eduard Rotaru din Noiembrie 07, 2017, 10:56:48 PM
Anual reusesc sa livrez in jur de 2000 de regine imperecheate, aveti idee ce inseamna asta? Anual manipulez sute de unitati biologice si toate proprietate personala, aveti idee ce presupune asta? In loc sa bateti campii pe aici nu ar fi mai usor sa imi facetibo vizita sa va convingeti ?!
Livrati regine cu acte pentru PNA?

  Intrebarea asta e foarte importanta si si eu as vrea sa stiu raspunsul.
  D-l Rotaru are o farte mare putere de munca daca poate intretine o stupina de 400 de familii (pe o singura locatie?) si sa livreze si 2000 de regine, pe langa necesarul propriu care trebuie sa fie peste 100. La o mica socoteala, e necesar sa produca peste 2500 regine, tinand cont ca este si o rata de nereusita, mai cu seama ca am inteles ca este intr-o zona cu prigorii. Daca socotim ca sezonul de producere a matcilor este de cca 80 de zile, inseamna ca zilnic trebuia sa inceapa o noua serie de peste 30 de matci adica sa transvazeze, sa puna in startere, pe altele in finisori, pe alte 30 sa le scoata din finisori si sa formeze peste 30 de nuclee, sa verifice dupa o vreme daca s-au imperechiat matcile, apoi cum au ponta si in sfarsit sa le marcheze si sa le expedieze. Si toate aceste operatii sa le faca pe toate zi de zi, fara a socotii lucrarile care totusi trebuie facute celor 400 de familii.Sa nu mai vorbesc ca sunt unele zile in care vremea nu permite sa umbli la stupi. Numai nuclee,in conditiile in care livreaza zilnic 30 de regine, trebuie sa aiba peste 600, tinand cont ca o regina trebuie sa stea in nucleu cca 20 de zile, pana regina se fecundeaza si apoi sa inceapa sa capaceasca puietul, ca sa nu livram clientilor regine cu probleme. La aceasta se mai adauga insamantarile instrumentale si cursurile intensive. Oricum o performanta de invidiat!
Si face lucrul acesta in timpul liber.... peste programul de la serviciu!

BlackBee

 :stop_the_war:unii pe aici sunt doar gica contra ....comenteaza si cand vine vorba sa participe ei la live la discutii se ascund si nu mai zic nimic!

tinumaftei

Aveți un program regulat? Eu ascult când am timp și călătoresc.

BlackBee

Citat din: tinumaftei din Noiembrie 10, 2017, 05:06:42 PM
Aveți un program regulat? Eu ascult când am timp și călătoresc.
sambata sau duminica dupa 8 seara rareori in timpul saptamanii , cand au liber oamenii sa vorbeasca

bucovineanu

Citat din: BlackBee din Noiembrie 10, 2017, 01:31:59 PM
:stop_the_war:unii pe aici sunt doar gica contra ....comenteaza si cand vine vorba sa participe ei la live la discutii se ascund si nu mai zic nimic!
Ce am avut de spus referitor la apicutura am spus in postarile pe acest forum in zece ani de cand forumul exista. Si nu sunt putine aceste postari.

tinumaftei

Asa cum am promis, am ascultat din nou și cu atenție.
Am văzut mulți apicultori secretoși, treaba lor, și am acordat aceasta circumstanța dl. ER. Însă niciodată un apicultor cu buna practica nu exprima erori de tipul celor înregistrate in material.
Nu voi face o contabilizare a acestora, voi arată doar câteva, punctual.
Omul nu știe biologia albinei. De nenumărate ori spune ca transvazatea se face in ziua a 3a. Ori, metamorfoza din ou in larva se produce in ziua a 4a. Niciodată mai devreme. Repeta eroarea aceasta de prea multe ori ca sa poată fi acceptata ca o greșeală de exprimare.
In paralel cu eroarea de mai sus, vorbește despre momentul in care introduce botcile capacite in bigudiuri: ziua a 15!! Evident, din lipsa de practica dl. ER nu știe ca in plin sezon, in stupii de creștere bine organizați, reginele ecloziobeaza rareori in ziua a 16a. Cel mai adesea ecloziobeaza puțin după ziua a 15. Iar din practica, ai aproape întotdeauna prelevată și o larva ceva mai in vârsta care in ziua a 15 a evlozionat deja și ți-a făcut praf toată munca. Coroborând acestea cu faptul ca evita cu vigilenta sa spună un calendar al lucrărilor pe care le face, deși i se solicita de câteva ori in concret lucrul acesta, ma face sa cred ca operațiunile acestea nu le cunoaște din practica.
O alta mare eroare o face când vorbește de împerecherea controlată. Cum explica? Luam nucleii cu reginele nefecindate și stupii cu trântorii și ii ducem pe o alta vatra! Pai domnul ER, întâi ducem acolo câteva regine neimperecheate fără trântorii. Dacă timpul a fost favorabil și acele regine nu s-au împerecheat, doar atunci putem avea premisele unui control și începem și saturam zona cu trântori. Altfel ii ducem degeaba. Ei sint programați genetic sa se îndepărteze de proprii stupi, ca sa nu își fecundeze surorile!
De altfel dl ER afirma tranșant ca zborul de împerechere al reginelor durează 30 de secunde - maxim un minut. Ceilalți participanți la discuție încearcă sa îl aducă la realitate. Fără șanse, dl EC nu a văzut probabil niciodată o adunare a trantirilor și o împerechere a unei regine in realitate. Dacă ar fi citit cu atenție dl EC ceva literatura ar fi văzut ca opiniile specialiștilor sunt ca regina neimperecheata poate parcurge mai mulți kilometri pana la trântori și tot acei km trebuie sa ii parcurgă înapoi, plus timpul in care se joaca pe acolo. Dar probabil dl ER dotează aceste regine cu F16, altfel reginele ar avea nevoie de vreo jumătate de ora ca, zburând cu 30-35km/h sa se întoarcă fecundare la nucleu.
De nucleu ce sa mai vorbim 200-300 de albine sunt suficient pt dl. ER, adică 20-30 de grame de albine. Este drept, crescătorii comerciali au tot redus cantitatea, dar sub nivelul de 100-150 de grame nu am auzit pana acum!
Tot cu aceeași emfaza ne spune ca regina după ce s-a apucat sa oua iese din nou sa se împerechere!!
Despre regina care a roit după un trai de 7(șapte) ani am vorbit in alta parte, amintind ca dl.ER nu are albine decât de vreo 4-5 ani. Dar o trecem la "api-toresti" (de la vânătorești)!
Ne mai spune ca matca bătrâna "măcăne" înainte de rotire. De fapt se aud cântând in botci tinerele regine.
Culmea apiculturii de mare profesionalism este atunci când spune ca de la jumătatea lui Iulie și pana la jumătatea lui Octombrie nu a dat pe la stupi!! Probabil următoarea vizita este in Iulie 2018!
In schimb ne pisează cu hrana in cantitate și de calitate!! Asta este numitorul comun al înregistrării!!
Ce o fi aia "Albina bine structurata"?
Pregătirea stareterului se face încă din toamna? De ce nu cu trei ani înainte?!! Asta ca sa fiu și eu puțin amabil.
In concret, faptul ca are niște cunoștințe după ureche și nu spune nimic concret despre manualitatea producerii de regine, dublat de obsesia pentru UltraBee și tot felul de produse noi pe piața Apicola din România, ma îndreptățește sa cred ca dl ER, blufează când se considera apicultor, domnia sa fiind mai degrabă un promotor comercial.
Sa facem din acest spațiu virtual al Internetului un mediu de informare util!

D006


bucovineanu

Foarte precise corectarile facute la cele spuse in filmul respectiv. Totusi s-a strecurat o mica greseala. Inainte de a pleca in roi, de multe ori  canta si regina batrana. Daca intr-o familie intrata in friguri primul roi nu a putut pleca din cauza vremii nefavorabile sau din alte cauze si reginele tinere din botci au ajuns la maturitate, canta si regina batrana aflata pe rama, iar cele tinere ii raspund din botci, cu  glas mai inabusit.



BlackBee

Domnu Tinu Maftei pareti un om care cunoaste multe in apicultura dc nu doriti sa participati cu noi la discutii ? nu cred ca nu puteti sa va faceti 3 ore libere intro saptamana! Chiar va rog veniti sa spuneti ideile dvs fara atacuri la persoana :mosul: !

bmdna

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 13, 2017, 01:44:19 PM
Foarte precise corectarile facute la cele spuse in filmul respectiv. Totusi s-a strecurat o mica greseala. Inainte de a pleca in roi, de multe ori  canta si regina batrana. Daca intr-o familie intrata in friguri primul roi nu a putut pleca din cauza vremii nefavorabile sau din alte cauze si reginele tinere din botci au ajuns la maturitate, canta si regina batrana aflata pe rama, iar cele tinere ii raspund din botci, cu  glas mai inabusit.
Corect! Eu am prins o regina batrana cantand. Am si filmat-o. Se vede ca e marcata. Chiar cand am deschis stupul, dupa o perioada mai lunga in care nu s-a putut interveni am auzit sunetul specific. Citind in carti ca cea care canta e una din reginele tinere, am zis ca stupul respectiv a roit deja. Totusi, populatia era foarte mare si am verificat ramele. Am gasit regina batrana, care a continuat sa cante, desi rama era scoasa la lumina din stup si era pusa pe orizontala. Ba am avut timp sa pornesc si camera si sa o filmez. Cine este interesat, pot sa prezint filmul. Nu e fals, matca ce canta este marcata. La mine e un caz singular, de atunci nu am mai vazut/auzit vreodata regina batrana cantand. Pret de cateva secunde regina s-a deplasat printre albine, care se dadeau la o parte si, din cand in cand, se oprea, isi lipea abdomenul de rama si emitea sunetele respective.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!