stupi pt.. pastoral

Creat de dragos2006, Decembrie 25, 2008, 03:21:19 PM

« precedentul - următorul »

D006

In  primul  rind  vreau  sa  va  urez CRACIUN  FERICIT  SI  LA  MULTI  ANI...Va  rog  frumos  sa-mi  da-ti  niste  sfaturi  despre  ce  tipuri  de  stupi  sint  mai  buni.Eu  in  Romania  am  lucrat  cu  orizontali  iar  aici  in  Spania  lucrez  cu  Langstroth  productia  de  miere  este  ff..buna  dar  mie  nu-mii  plac.ASA-CA  MA-M  gindit  pt  cind  ma  voi  intoarce  acasa  sa  lucrez  cu  dadant  cu  cat  3-4  ori  cu  cat  1-2  dar  nu  stiu  care  este  mai  bun.....10  rame...12  rame.  pt  pastoral  si  productie  ....iernare  si  lucru  intro  stupina  de  la  100  in  sus.VA  MULTUMESC...

D006

Multumiri pentru urari.SARBATORI FERICITE si pentru tine in Spania.Ai scris:
Citat din: abejaIn  primul  rind  vreau  sa  va  urez CRACIUN  FERICIT  SI  LA  MULTI  ANI...Va  rog  frumos  sa-mi  da-ti  niste  sfaturi  despre  ce  tipuri  de  stupi  sint  mai  buni.Eu  in  Romania  am  lucrat  cu  orizontali  iar  aici  in  Spania  lucrez  cu  Langstroth  productia  de  miere  este  ff..buna  dar  mie  nu-mii  plac.ASA-CA  MA-M  gindit  pt  cind  ma  voi  intoarce  acasa  sa  lucrez  cu  dadant  cu  cat  3-4  ori  cu  cat  1-2  dar  nu  stiu  care  este  mai  bun.....10  rame...12  rame.  pt  pastoral  si  productie  ....iernare  si  lucru  intro  stupina  de  la  100  in  sus.VA  MULTUMESC...
Nu doresc o polemica inutila,de aproape 30 de ani lucrez cu Langstroth sau multietajat cum ii spune in Romania.
Referitor la modelele de stupi zic si sustin ce am citit acum multi ani intr-o carte:
  ""Stupul ideal inca nu a fost inventat.Toate modelele au avantaje si dezavantaje in exploatare"".
Te rog eu frumos sa-mi spui dezavantajele  stupului multietajat comparativ cu celelalte tipuri de stupi.
Tin sa te mentionez ca tatal si fratele meu au avut si fratele meu are stupi cu 10 si 12 rame1/1 si diverse tipuri de caturi.20 de ani cat am fost impreuna si stupii la gramada productia a fost cu cca 30% mai mare la multietajat.Munca a fost la jumate la multietajat.Celelalte belele au fost a 10-a parte.
  Astept parerea ta.

D006

Si vin si cu dovada:

D006

alta imagine:

D006

imaginile de mai sus sunt la sfarsitul lui septembrie anul acesta

D006

in noiembrie:

D006

eu  cer  doar  un  sfat. in  toate  cartile  citite  se zice  ca dandant  ar  fi  stupul  ca-si  perfect.EU  M-AM GINDIT  LA  IERNAREA  FAMILIILOR IN  MULTIETAJAT  CA  AR  FI  CAM PERICULOSA  ,ADICA CU  MULTE  PIERDIERI  DE  FAMILII.POATE  CA  DEPINDE  DE  ZONE.TE  ROG  DACA POTI  SA- MI  ZICI  MAI  MULTE    DESPRE  DANDANT.  TOTUSI  NU  SINT  DECIS  SI  DE  ACEIA  VA  CER  PAREREA.

D006

poza  din  stupina  mea

D006

alta

D006

alta

D006

alta

rusustupar

Frumoase imagini,ne puteti spune ceva despre pretul de achizitie?

PricopArthur

Dle abeja, in pozele de mai sus ce cules aveati?
Privitor la tipul de stupi, asa cum spunea si Gica, au fost discutii multe pe aceasta tema. Concluzia generala pe care am tras-o eu, este: stup vertical, si stupar pregatit.
Miere multă şi inimă curată!

D006

deja esti hotarat,ceri parerea asa ca sa-ti intaresti convingerea.
Iti dau citate din ce ai scris,apoi parerea mea:
    ""Va  rog  frumos  sa-mi  da-ti  niste  sfaturi  despre  ce  tipuri  de  stupi  sint  mai  buni.Eu  in  Romania  am  lucrat  cu  orizontali  iar  aici  in  Spania  lucrez  cu  Langstroth  productia  de  miere  este  ff..buna  dar  mie  nu-mii  plac.ASA-CA  MA-M  gindit  pt  cind  ma  voi  intoarce  acasa  sa  lucrez  cu  dadant  cu  cat  3-4  ori  cu  cat  1-2  dar  nu  stiu  care  este  mai  bun.....10  rame...12  rame.  pt  pastoral  si  productie  ....iernare  si  lucru  intro  stupina  de  la  100  in  sus.VA  MULTUMESC... ""
  ""eu  cer  doar  un  sfat. in  toate  cartile  citite  se zice  ca dandant  ar  fi  stupul  ca-si  perfect.EU  M-AM GINDIT  LA  IERNAREA  FAMILIILOR IN  MULTIETAJAT  CA  AR  FI  CAM PERICULOSA  ,ADICA CU  MULTE  PIERDIERI  DE  FAMILII""
  ""DACA POTI  SA- MI  ZICI  MAI  MULTE    DESPRE  DANDANT""
  Am scris:
""Stupul ideal inca nu a fost inventat.Toate modelele au avantaje si dezavantaje in exploatare""
""Te rog eu frumos sa-mi spui dezavantajele  stupului multietajat comparativ cu celelalte tipuri de stupi.""
Parerea mea despre modelele de stupi este:
-Stupul orizontal -greu de manuit in pastoral,calitatea mierii nu prea buna,nu cere multa pricepere.Se lucreaza cu rama,recomandat pensionarilor ca ocupatie
-Stupul vertical pe 10-12 rame - mare iarna si mic vara,lucru cu rama,la cel cu 10 rame probleme cu roirea,probleme cu asigurarea proviziei de iernare,probleme cu depozitarea ramelor 7-8 luni din an.Bun de pastoral,bun de productie din toate punctele de vedere.
-Stupul multietajat - ai pus mana pe rama esti terminat,ai nevoie de familii puternice ca de nu intri la belele,trebuie cunostinte multe,se lucreaza la el cu mintea nu cu ochiul,trebuie sa fii zdravan la oase,mai scump dar se pot esalona cheltuielile.
   - avantaje fata de ceilalti - dimensiuni dupa cerinte,se lucreaza cu corpul nu cu rama,pretabil la paletizare pentru pastoral,productie de calitate,neroitor,procent mare de schimbare linistita la matci,iernare mai buna si fara probleme, foarte versatil,se pot obtine cu el fara probleme toate produsele apicole.
  Sunt mai multe de scris,tu hotarasti; asa de curios totusi de ce lucrezi in Spania cu Langstroth si nu-ti place ?

D006

Dle  PRICOP  in  aceasta  zona  ai  de  toate..(nu  maslini  cum  spunea  cineva  pe  forum).Inflorirea  incepe  cu  migdalul  in  luna  februrie  si  termina  in  octombrie  cu ajedrea,dar aduc  polen  tot  anul  (,binenteles  cind  afara  este  cald).ecs  azi  sint  16  grade.Eu  fac  doua  extractii  ...una  in  iunie si  alta  septembrie  media  pe  stup  find  de  20 kg  sa  nu  zic 25  kg  la  extractie  fara nici  o  vrajeala.
Sint  plante  aromatice  (nu  stiu  cum  se  zice romaneste)ecs..Romero,Aliaga,Tomilio (la  noi  nu  sint),Lavanda si multe  flori de  cimp  dar nu  cu mare  imp.. apicola(plante ca la  noi  salcim  ,paducel,  etc)
Extractia  din  Septiembrie  o  optin  de  la  florea  sorelui  care  infloreste  in  august(in  cantitate  f..mare  si  nu in  acelasi  timp).DE  MENTIONAT  CA  FAC  STUPARIT  STATIONAR.