Tratament antivaroo la temperaturi mai mici de 10 grade.

Creat de Fifi, Octombrie 05, 2017, 02:58:08 PM

« precedentul - următorul »

Fifi

Buna ziua,
Anula acesta in toamna am facut tratament cu VF 2 fumigatii  dupa care am pus benzile de mavirol.
matcile mele au inebunit si au toto pontat acum am puiet  capacity in stupi 2-2,5 rame (nu plina dam aproape pe trei sferturi pe fiecare parte).la tarbul ge Toaman de la Bucuresti am luat turtr energrtice cu tymol.
am inteles ca vremea se raceste daca sunt sub 10-12 grade ce ma sfatuiti sa mai fac fumigate cu VF sau sa pun turtele cu tymol.
Stiu ca aceste turte uzeaza mult albino dar cum le mai fac tratamentul daca sunt sub 10 grade?
Oxalic si glacial inca nu am luat din cate stiu si pentru acestea trebuie temperature de peste 10 grade.
Astept sfaturile dumneavoastra.
Sunt incepator va rog sa dati cu sfaturi si nu cu pietre.

NYK74

La 10 grade mai merge cu VF,altfel trebuie sã decizi " ori la bar,ori la spital"  :nod:
Pui ceea ce ai luat,sau le faci un tratament cu oxalic,sau .....benzi cu mavrirol,care,unii spun că se aseamănă la calitate în acest an,cu apa de ploaie. :hi:

corneliuhrom

strimtorare cuiburi  benzi [sau snur de mop] cu scabatox ,pungi cu sirop concentrat [invertit ]peste rame si in decembrie oxalic [picurare ] ,e o parere  va doresc  %%- :bzz:.