Care este cel mai bun camion apicol?Marca,tonaj etc

Creat de floricu, Septembrie 30, 2017, 10:33:48 PM

« precedentul - următorul »

floricu

Buna seara la toata lumea,

As dori sa cumpar un camion si sa-l fac stupina .Ma intereseaza daca puteti sa imi impartasiti din experienta dvstra despre:
1. - ce model de camion sa cumpar ?
2. - ce dimensiune sa fie bena si cati stupi sa intre pe un singur rand?
3. - cate tone camionul?
4. - cate randuri sa pun pe camion?
5. - ce model de stup este cel mai bun pentru camion?

As vrea sa lucrez cu stupi verticali cu 2 caturi de 1/2 dar ma gandesc si la stupi orizontali de 14 rame cu un cat de 1/2...dar nu este nimic hotarat...
Va rog sa imi impartasiti din experienta dvstra.
Bugetul este de 10.000 euro decat pentru camion.

Va multumesc !



tinumaftei

Trebuie sa te hotarasti mai intai asupra tipului de stup. Pentru stuparitul pastoral cuplat cu familii de albine selectionate iti trebuie cutii cu o capacitate de minim 24-25 rame Dadant. Asta imseamna un sistem vertical. Dupa ce stii exact ce cutie ai poti lua in discutie autovehicolul.
E ca la armament, tancul se construieste avand in vedere piesa de artilerie pe care o va utiliza.

floricu

Deocamdata am luat in calcul 2 variante, stup vertical 10 rame cu 2 caturi de 1/2 sau stup orizontal de 14 rame cu un cat de 1/2,La stup vertical cu 2 caturi de 1/2 pot pune 3 randuri pe o parte? sau la randul de sus merge decat cu un cat?

Kiwi Bee

Este important sa ai in camion?
Am vazut camion DAC pe youtube cu remorca si macara. Doi stupari descarcau stupii paletizati si aveau foarte multi stupii pe  camion+remorca. Aceasta varianta o gasesc mai buna dar fiecare are prioritatile sale.

Finkatore