Tratament Varachet forte

Creat de gabiiasi, Ianuarie 25, 2017, 08:47:25 PM

« precedentul - următorul »

gabiiasi

Va salut.
Am si eu o intrebare de incepator as dori sa aflu daca la tratamentul cu varachet stupul trebuie sa fie inchis etans 20-25 min. cum scrie pe prospect. La stupi pe care ii am podisoarele au o aerisire(un decupaj) si cand fac tratament astup urdinisul si fumul iese pe la aerisire in acest fel tratamentul este eficient sau trebuie astupata aerisirea si urdinisul in acest caz albinele nu se sufoaca.
Cu stima.

mmacreanu

pune un burete in aerisirea de la podisor, albinele nu se vor sufoca ... daca nu astupi aerisirea ele vor da tot fumul afara (au intentia asta de a ventila cand simt fumul)
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

stefan1

  Insectele au un sistem respirator diferit de mamifere. Am scris despre acesta aici:
            http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=5917.msg167921#msg167921

La albine sunt 15 saci aerieni aflati in toate 3 segmentele corporale (abdomen, torace si cap). Printre alte roluri ale acestor saci este si acela de rezervoare de aer pentru conditii deosebite. De fapt ati vazut ca o albina naclaita in miere sau inecata in apa nu moare decat dupa o vreme destul de lunga, desi ea nu mai putea sa respire. Explicatia este ca pentru o vreme isi folosesc rezerva de aer din sacii aerieni. Legatura dintre sistemul respirator si exterior se face prin 10 perechi de orificii numite stigme, dintre care 7 perechi pe abdomen. Stigmele de pe abdomen au niste clapete care pot fi deschise sau inchise iar miscarile abdominale functionaeaza ca o pompa care trage aer din exterior apoi il pompeaza in tot sistemul respirator (de data asta cu supapele spre exterior inchise). La tratamentul cu fum, albinele isi pot opri pentru o perioada respiratia, folosind aerul inmagazinat in sacii aerieni. Poate si de aceea albinele rezista la fumul inhalat mai concentrat din primele momente ale fumigatiei, apoi fumul se mai dilueaza. In mod sigur, paduchii vor fi mai puternic afectati daca vor respira mai multa vreme fumul cu amitraz, deci e bine sa fie etansate lazile in timpul tratamentului. Sunt si stupari care nu inchid lazile la fumigatii, dar ma gandesc ca probabil maresc putin doza. Iarasi nu stiu daca paduchii mor numai daca vin in contact si medicamentul sau prin respiratie sau daca medicamentul patrunde si in hemolimfa albinelor si paduchii mor si prin ingerarea acestei hemolimfe.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Eugen B

Multe lazi au fund av cum faci etans?
Eu dau cu brio varachet fara bureti si alte chestii. Conteaza sa sti sa faci tratamentul

stefan1

 Conteaza si felul lazilor (orizontali/verticali), si modul de tratament (cu varrojet de ex se introduc vapori nu fum si in volum diferit). Pe de alta parte fumul se elimina mai repede prin partea superioara decat prin fund.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gabiiasi

Deci ptr. un tratament cat mai bun cu varojetu este indicat ca stupul sa fie inchis in totalitate(urdinis+fanta aerisire podisor).Vorbesc de stup vertical dadant pe 10 rame.

stefan1

Citat din: stefan1 din Ianuarie 27, 2017, 01:35:11 AM
Conteaza si felul lazilor (orizontali/verticali), si modul de tratament (cu varrojet de ex se introduc vapori nu fum si in volum diferit). Pe de alta parte fumul se elimina mai repede prin partea superioara decat prin fund.

  Voiam sa zic 'tratament cu furreto'.  Tratamentul cu varrojetul e asemanator cu fumigatia obisnuita, doar ca se introduce mai mult aer in stup. In special etansarea superioara eu zic ca este indispensabila.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

popoviciaurel

Buna,in situatia de acum cand nu se mai gaseste varachet forte ,cu ce facem tratamentul pentru varoza?  Daca nu tratam familiie in luna august in octombrie nu mai avem ce trata.

flendy

Buna.
As dori niste pareri referitoarer la eficienta unui tratament cu Varachet Forte: am stupi verticali pe 12 rame, cu fund plin si podisor partial cu sita. Am facut tratament cu VF astfel: am inchis urdinisul cu burete, am pus pe sita din podisor hartia fumigena aprinsa la ambele capete, protejata deasupra cu un profil U din tabla, am acoperit lada cu folie, peste care am pus capacul. Banda fumigena a ars in totalitate.
Ce credeti? Este eficient tratamentul? Va multumesc anticipat pentru pareri, si toate cele bune.

stefan1

  Cred ca ai procedat bine. Din observatiile mele (fara a gasi la altii confirmari), tratamentul este mai eficient daca familia este pe un singur corp. Probabil repartizarea fumului pe verticala in timpul tratamentului este neuniforma si in zonele mai putin 'afumate' paduchii nu primesc doza mortala de medicament.
  Pe de alta parte trebuie sa tii cont ca in prezenta puietului capacit, majoritatea paduchilor sunt pe acest puiet si aia nu sunt afectati de tratament si la un tratament nu omori decat 10-15% din totalul paduchilor din stup. Deea tratamentul trebuie repetat si poate ar fi util si un tratament de lunga durata prin substante de contact ca Mavrirolul sau altele similare, sau cu alte substante active, cum ar fi acidul formic (care se spune ca afecteaza si paduchii din puietul capacit).
  Unele lucruri s-au mai discutat aici:
  http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=9187.msg243375#msg243375
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

flendy

Multumesc, dle Stefan. Foarte interesante subiectul si discutia din link. O zi buna!