puiet varos

Creat de badearazvan, Iunie 24, 2018, 11:01:46 AM

« precedentul - următorul »

badearazvan

Salut.
Problema mea a inceput acum 1 an cand am gasit un stup cu puiet varos din cauza ca a fost slab,apoi am mai gasit la altul care la fel era slab,in fine nu mai conteaza asta
Anul asta in martie cred iesisem din iarna un stup a ramas fara mancare si a murit o parte mare din albina, au mai ramas cam doua palme de albina si regina, greseala mea a fost ca nu l-am scuturat si am zis sa pastrez matca ca ii dau o rama cu albina si puiet si isi revine, apoi mai pe la sfarsitul lui martie i-am dat o rama cu albina si puiet. cand a iesit puietul se facuse un roi frumos pe 3 rame pline de albina de crescuse o rama de ceara pe diafragma, in timpul cand i-am dat rama cu puiet el era lasat pe doua rame ca asa pusase puietul, o palma pe o rama si o palma de puiet pe cealalta, apoi am scos o rama cu puiet din el si am dat-o unui stup sa ramana o rama de ouat si una cu albina si puietul nou.
Toate bune si frumoase pana cand m-am uitat si am vazut ca avea puiet varos, am zis ok e doar un stup nu e paguba si m-am dus la 7 km de stupina pe un camp unde nu sunt alte stupine si l-am scuturat acolo si pe el si alt stup
Problema a inceput acum cand am vrut sa bag rame la crescut ca incepe floarea soarelui si intr-un stup puternic am observat larve albe si uscate, nu multe ce e drept dar sunt, acei pufuleti de puiet varos
Apoi am mai verificat vreo 7 si am gasit la fel, nu stiu cati mai sunt ca nu i-am verificat pe toti ca tot veneeam acasa sa dezinfectez dalta si sa ma spal pe maini, o sa mai verific azi.
Cred ca acea rama pe care am bagat-o intr-un stup sa fi avut spori pe ea si apoi cand am scos mierea am imprasitiat ramele din acel stup in care am bagat rama aceea si sa se fi mutat pe toate ramele sporii. Nu stiu ce sa fac exista vreun tratament acum la inceput ca stiu ca am mai incercat la primii doi cu de toate apivirol,clor,zeama de lamaie , aspirina ,sirop tot ce am auzit. stupii sunt bine populati deci nu e problema sa se fi racit puietul, din primii cu puiet varos nu am umblat cu dalta la ceilalti sanatosi sau sa fi umblat la ei si apoi la cei sanatosi, am avut grija
Deja ma cam dispera situtatia ca am muncit foarte mult si am investiti si cand ajunsasem sa scot si eu o cantitate ok de miere sa mi se intample asta... nu era problema daca mureau pur si simplu ca imi ramaneau ramele dar asa trebuie sa topesc si ramele , trebuie dezinfecati nu stiu daca e toata stupina bolnava, oare se poate raspandi asa prin aieri ,or fi facut furtisaj la stupul ala cu puiet varos dar nu am avut semne de furtisag pana acum
Mai e ceva de facut? ca de renuntat nu renunt la albine dar e pacat de toata munca depusa , va multumesc daca ati citit pana aici
deocamdata sunt doar cateva larve uscate in stup maxim 10-15 pe familie

stefan1

  Salut, Razvan!
  Imi pare rau de situatia ivita in stupina ta. Din poze nu pare a fi ceva inca foarte grav si e posibil ca albinele sa rezolve singure situatia ivita.
  Eu de cel putin 15 ani nu am mai avut cazuri de puiet varos. Cred ca ai citit ce s-a scris pe forum despre aceasta boala. Reiau eu cateva posibile cauze.
- umezeala in lada fie din cauza vremii sau a locului de amplasare a stupinei (sau a lazilor pe sol sau foarte aproape de sol), din modul de impachetare, de cantitatea de sirop data etc
- puterea familiei, dar din ce ai descris familiile sunt puternice
- dezechilibre produse in familie de ex prin moartea unui numar mare de albine sau prin numar prea mare de faguri cu puiet fata de populatia stupului
- puiet racit din cauza vremii sau a prea multor faguri in stup (sunt stupari care din dorinta de a avea multi faguri cu puiet 'sparg' in primavara cuibul cu faguri goli inainte de a fi cazul). De asemenea a da un fagur plin de puiet unui roi care are cuibul doar cu cate o palma de puiet pe faguri, face ca marginile fagurului dat sa nu fie bine incalzit si puietul sa fie afectat si sa apara acolo boli.
- o cauza posibila este si FAGURI ARTIFICIALI facuti din ceara nesterilizata sau sterilizata necorespunzator. E foarte important de unde iti procuri fagurii sau daca ti-i faci tu sa ii faci din stupi sanatosi sau din ceara bine sterilizata!!!

  Alte cauze ar putea sa fie o rasa de albine cu instinct igienic mai scazut, care nu elimina suficient de repede larvele moarte si lasa sa se formeze spori pe larvele moarte, care apoi sunt preluati pe picioarele albinelor si raspanditi pe faguri si in in tot stupul. De asemenea larvele moarte cu spori carate de albine pot sa se imprastie pe terenul si plantele din zona, de unde albinele isi iau dimineata apa necesara cresterii puietului sau pot infesta chiar sursele de apa.
Un cuib mai strans, care obliga albinele sa foloseasca toate celulele si deci sa elibereze mai iute celulele cu larve moarte, este indicat. De asemenea o pauza in puiet le permit albinelor sa isi igienizeze stupul. De aceea se indica de multe ori schimbarea reginei, care pe langa pauza in puiet aduce poate si schimbarea genetica a albinelor, cu unele poate cu rezistenta mai mare la aceasta boala.
  Mai sunt multe aspecte care s-au discutat pe forum si poate colegi forumisti ti le vor reaminti.
  Succes!

  PS
Numele "Badea" este nume ardelenesc.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

badearazvan

Nu e cazul sa fie puiet racit cum am spus, stupii foarte populati minim 10 rame de albina plus ce mai e in cat de 1/1
instictul de curatire este destul de bun avand in vedere ca pe fund nu gasesc niciodata nimic si e luna
stupina e amplasata la 20-30 cm deasupra solului umezeala nu e problema chiar a fost uscat iarna asta ca am impachetat altfel fata de pana acum
Faguri artificiali sunt de la etta , o sa trimit niste monstre de puiet si de faguri artificiali la analize sa vad ce iese
Nu cred ca are sanse sa si revina singure , oricum stim cu totii ca o data aparut puiet varos o sa apara iar, chiar daca se fac bine acum la primavara o sa apara iar si daca mai am familii sanatoase risc sa faca si alea

stefan1

 Nu te speria asa! Puietul varos nu e ca loca americana. Familiile isi pot reveni daca numarul celulelor afectate nu este prea mare. Spori de puiet varos sunt permanent in stupi. Doar daca se depaseste un anumit prag apare boala. Eu am faguri crescatori pe care - din pacate nu destul de regulat - ii tai si ii curat de trantori. Daca raman taiati mai multe zile, in momentul in care scot trantorii din ei, gasesc cate o celula afectata de pv adica cu acel aspect de 'pufulet'. Asta cu toate ca in stup nu este nici macar o celula afectata. Adica daca puietul e crescut in conditii optime, larvele rezista la sporii care ajung accidental la ele atata timp cat numarul acestora nu este prea mare.
  Oricum cauta sa nu transferi faguri de la un stup la altul, ca asta este una din modalitatile cele mai frecvente de a raspandi boala in stupina. Iarasi evita sa ai perioade mai lungi fara un minim cules, pentru ca in lipsa de hrana activitatea de curatire scade mult, in ideea de a economisi din resursele de energie si de asemenea temperatura in familie nu mai este asa riguros pastrata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

badearazvan

un cules cat de cat de intretinere a avut intre salcam si floarea soarelui , au fost ploi si destul de mult flora spontana am avut, acum sper sa mai raman cu ceva si o sa ma refac eu chiar daca o sa muncesc mult.o sa trimit si la analize pentru orice eventualitate poate imi dau si ei un sfat ceva nu stiu
sunt din teleorman apropo

cucubau

Din imaginea marcată pare mai degrabă puiet în sac. Examinând imaginea mai în detaliu se pare că există și puțină locă europeană.
Pentru diagnosticul de LE mă bazez pe aspectul puietului căpăcit. Nu trebuie ca larvele moarte să fie vizibile și nici să existe miros specific. Aceste din urmă două elemente când vor fi vizibile deja v-a fi prea târziu.
În cazul tău tratamentul se face cu .....antibiotice!

stefan1

  Mie imi pare ca este evident puiet varos. Puietul lacunar cred ca este cauzat de  eliminarea unor larve afectate de puiet varos. Daca puterea familiei scade mult este posibil sa apara si alte boli, ca albinele nu mai reusesc sa mentina igiena necesara in cub. Ideea de a duce probe la analiza este buna.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)