intervin sau nu?

Creat de mihaelahamciuc, Iulie 24, 2017, 01:17:28 PM

« precedentul - următorul »

mihaelahamciuc

 Buna ziua. Intrucat sunt incepatoare tot am sa intreb in speranta ca cineva cu experienta ma va indruma correct. Unul dintre stupii mei, cel mai puternic are puiet capacity cam pe 6 rame. In rest miere si polen. Face barba. Botci nu avea acum o saptamana cand am umblat ultima data la el(acum nu stiu care e situatia exacta, abia miercuri ajung la stupi ). Intrebarea mea: ar trebui sa iau rame cu puiet si sa dau la alti stupi? nu il slabesc inutil? Multumesc anticipat pentru raspunsuri ;)

filip

Poti sa dai o rama cu puiet,problema e cu aierisirea.Stupul nu are aierisire suficienta.Parerea mea!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Closcutz

Aerisirea e aspectul la care trebuie sa intervii. Se mai poate sa aiba nevoie de polistiren in capac...de un pic dw umbra, de sursa constanta de apa...

Kiwi Bee

Daca nu are botci atunci este cald in stup. Are fund plin? Incearca sa creezi o mica aerisire(ridici capacul, sau podisorul, si pui niste bete sa iasa caldura; daca are cat poti muta catul vreo 30mm inapoi si albinele sa poata circula prin spatiul creat).

mihaelahamciuc

Am fost ieri la stupi....si aveau botci. Doar pe doua rame dar ft multe. Nu am gasit matca iar puiet era doar capacit pe patru rame, asa ca am lasat trei botci care erau mai mari. Am facut Bine sau nu? Unde nu era puiet era plin cu miere. Nu am scos din ramele cu miere ca nu prea am unde le tine. Trebuie da scot din ele acum? Le las ca oricum se va face loc de ouat pt noua regina dupa ce va ecloziona puietul?

stefan1

  Probabil la un control anterior ai omorat regina si botcile facute sunt de salvare. Nu cred ca la data asta mai vor sa roiasca, mai cu seama ca spui ca are doar 4 rame de puiet. Totusi 1-2 rame goale ar trebui sa-i dai daca mai este cules. Daca aceasta famile este blocata, trebuie ca si altele sunt pline de miere si deci ar trebui sa faci macar o extractie partiala, sa dai loc matcilor sa creasca puiet care va fi poate albina de iernare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bmdna

In regiunea noastra, odata cu inflorirea lanurilor de floarea soarelui s-a terminat si cu roitul familiilor sanatoase. Aglomerarea si bogatia de resurse sint factori care favorizeaza roitul, dar nu sint decisivi. Un rol important il are momentul din an cand se petrec acestea. Sa nu uitam ca roitul la familiile sanatoase inseamna reproducere. Un roi pleaca intr-o alta casa unde va pune bazele existentei unei noi familii. Astfel, roiul va pleca din familia sanatoasa atata timp cat are sanse sa-si construiasca noua casa si sa-si adune resurse pentru iarna. Or, un roi la sfarsit de vara, in regiunea noastra nu are nicio sansa pentru cele de mai sus. De asta maximul roirii se atinge in mai, dupa care incepe sa scada. Ciclul de viata al albinelor este legat de ciclul soarelui. Ele constientizeaza lungimea zilei, ele sesizeaza momentul din iarna cand ziua incepe sa creasca, si tot asa, sesizeaza momentul cand ziua incepe sa scada, marcand si momentul cand familia sanatoasa intra in declin, probabilitatea roirii scazand drastic.

Si eu sint de parere ca ceva s-a intamplat cu regina. Botcile unde erau pozitionate? In cazul in care regina dispare brusc, botcile sint construite la marginea elipselor de puiet, din puietul cel mai tanar, acolo unde regina a ouat in ultima perioada inaintea disparitiei. In acest caz, toate botcile sint inconjurate de puiet. La roire, botcile sint, in marea majoritate, la marginea ramelor, mai ales la marginea de jos, dar si pe laterale. Mai rar ele sint construite in zonele cu puiet.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

mihaelahamciuc

Botcile erau pe margine, in dreapta sau in stanga - astea erau grupate si cate 5, iar in partea de jos a fagurelui erau maxim doua. La controlul anterior am umblat cu mare grija, rama pe care era regina a fost asezata usor inapoi....nici nu am mai ridicat alte rame dupa asta....uuff! ce rau imi pare! Rama goala era in margine, langa perete si I-am schimbat locul, cu doua rame mai in fata. stefan1, extractie am priceput...dar cat? Toate ramele pline cu miere dintr-un cuib? Jumatate? Cum stiu cat sa las? Si multumesc din suflet pt raspunsuri!
P.S. Este cineva din Iasi care are carti bune de apicultura de imprumutat? din alea vechi :D

bmdna

Carti de apicultura se gasesc pe net... Numai ca nu sint pe hartie. Eu as recomanda in prima faza Stuparitul, de Hristea. Ar fi bun si ABC apicol la care coautor este tot Hristea. Acestea ar fi deschizatoare de drumuri, dupa care se poate citi orice. Inca o chestie, in cartile vechi mai sint si unele lucruri care s-au dovedit neadevarate, sau care astazi nu mai sint valabile.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

mihaelahamciuc

Am uitat sa spun ca a doua rama pe care erau botci, acestea erau in cadrul elipsei de puiet, dar avea una trasa chiar jos, in margine.
Bmdna zici de cartile scanate? Calitatea lasa de dorit. Am incercat dar ma concentram sa descifrez scrisul si nu la informatie.

stefan1

Citat din: mihaelahamciuc din Iulie 30, 2017, 10:00:26 AM
Botcile erau pe margine, in dreapta sau in stanga - astea erau grupate si cate 5, iar in partea de jos a fagurelui erau maxim doua. La controlul anterior am umblat cu mare grija, rama pe care era regina a fost asezata usor inapoi....nici nu am mai ridicat alte rame dupa asta....uuff! ce rau imi pare! Rama goala era in margine, langa perete si I-am schimbat locul, cu doua rame mai in fata. stefan1, extractie am priceput...dar cat? Toate ramele pline cu miere dintr-un cuib? Jumatate? Cum stiu cat sa las? Si multumesc din suflet pt raspunsuri!
P.S. Este cineva din Iasi care are carti bune de apicultura de imprumutat? din alea vechi :D

  Din explicatiile suplimentare pe care le-ai dat se confirma ca matca a disparut la control si familia doar voia sa isi faca ,de nevoie, alta matca. Dupa varsta ultimului puiet poti stabili exact ziua cand a disparut matca (daca stii sa deosebesti dupa aspact varsta larvelor si pupelor). Daca ai schimbat locul ramelor in stup este posibil ca daca nu sunt regulat crescute sa se atinga pe anumite portiuni si astfel sa fi strans regina. Se mai intampla uneori (nu de mult am patit si eu, dar am avut norocul sa observ), ca in timp ce inspectezi un fagur, chiar fara miscari bruste, regina sa cada de pe el. daca te-ai deplasat de deasupra lazii si cade jos, sansele sa revina in stup sunt foarte mici.
  Intrebi cati faguri sa extregi. Chiama-ti un prieten mai cu experienta care sa iti spuna vazand situatia concreta. E si in functie de cati faguri cu puiet ai acum in familii, de ce culesuri mai ai in zona in august (uneori si in septembrie), de cum vrei sa iernezi familiile pe miere sau partial sau total pe inlocuitori. Daca vezi ca matcile nu mai au loc unde sa oua si suprafetele de puiet sunt mici (cum se intampla de multe ori la culesul de floarea-soarelui, poti elibera 2-3 faguri care sa fie si buni de ouat (nu foarte noi) si sa ii puneti in zona cuibului.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mihaelahamciuc

multumesc pentru raspunsuri tuturor!