Depopulare masiva

Creat de kostas, Iulie 02, 2017, 09:40:44 AM

« precedentul - următorul »

yulian

Am si eu o intrebare...cat de  "obligatorie/optionala" este administrarea de antibiotice la formarea roiurilor??
Multumesc!

kostas

Am si eu o intrebare...cat de  "obligatorie/optionala" este administrarea de antibiotice la formarea roiurilor??
Multumesc!

Parerea mea  este  ca  antibioticele trebuiesc folosite  doar  atunci  cand  situatia  o impune....altfel creezi  o  rezistenta  a  albinelor  la  antibiotic  iar  atunci cand  ai nevoie   de  el  nu-si mai face  efectul.
Cred ca  ideal roii  ar  trebui  facuti  pe  faguri  noi,matci  imperecheate si  albina  scuturata fara  rame  de  puiet  sau  faguri   din  familiile  donatoare.Foarte  important  ar  fi  un  tratament  cu  acid  oxalic  in  lipsa puietului.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

ursulescu

   Stimate d-le Kostas
  Nu am să intru în detalii, problema se reduce la următoarele: nu aveți unde face analize -doar Institutul de Cercetări Apicole Polonez poate face aceste analize (la noi în zonă și raportat la preț). Și ei le fac mai greu. M-am confruntat cu acestă problemă acum  nouă ani. ABIA CU CEVA TIMP ÎN URMĂ AM PUTUT IDENTIFICA CORECT CAUZA. E mai greu să identifici problema decât să o rezolvi. Cu probabilitate de 90% - concluzie pe cale de consecință și similaritate - este vorba de atacul unui virus de tipul Pico-RNA-virus, fixat și întreținut de un protozoar ( nu neapărat de tip nosema), și pentru care tratamentele sunt puține. Fumidilul produce ceva efecte benefice, dar nu pe termen lung. Și familiile de la tei sunt afectate, acest lucru nu se observă încă.
Simptomele atcului (dificil de observat):
-curba dezvoltării familiei în primăvară este grav afectată - începând cu 10-12 aprilie o familie ar trebui să progreseze cu cel puțin 2 rame cu albină și una cu puiet pe săptămână
-scade cantitatea de polen recoltată
- albină mai puțină, ori deloc în magazie
- scade cantitatea de puiet și acesta în mai toate cazurile este neregulat
- uneori vedem în stupină familii care nu mai trec de 5-7 rame iar activitatea acestora pare normală
- toamna târziu vedem (ori auzim de la alții) că apar mici roișori - un pumn de albine, care părăsesc stupii s-au vin de la alte stupine
- un roi format pe 2 rame cu puiet și una cu miere la 1 august ar trebui să fie în 30 septembrie pe 4 rame compact, acesta este pe 1.5 rame cel mult ori se nimicește și rămâne un pumn de albine
- toamna târziu obsevăm furtișag generalizat în stupină, ori furtișag "liniștit" - nu putem stabili o cauză
- nu mai putem pleca cu familiile în pastoral fără ajutor (rame cu puiet) de la alte familii mai slabe (de sacrificiu)
- uneori constatăm o agresivitate a familiilor cu care nu eram obișnuiți
- dacă avem un adăpător - albina este mai puțină decât altădată
- în alți ani, într-o zonă în care aveam cules, cel puțin de întreținere, constatăm că acesta lipsește
- albinele nu mai propolizează ca altădată (personal acum vreo 5 ani, am crezut că nu mai este propolis fiind tăiați anumiți copaci)
- dacă putem analiza mărimea și compozitia "corpului gras" o să observăm atât o reducere a sa cât și o schimbare de compoziție.
- dacă am putea face o cântărire a albineleor - am observa că acestea au pierdut până la 25% din greutate
- dacă am avut salcâm la 2 km și un cules de 6,5 kg/zi, o să constatăm că nu mai trece de 1kg/zi ori lipseste în totalitate

    Concluzii și soluții:
  Soluții; cea mai ieftină și fără bătăi de cap este mutarea urgentă în altă zonă indemnă la boală - virusul enunțat mai sus este asemănător cu cel care produce gripa la om. O să găsim zone unde practic nu mai sunt albine și altele unde activitatea este aparent normală.
  Administrarea de Fumidil B este o soluție provizorie. În acest caz se administrează prin pulverizare peste albine și peretii stupului. Mai sunt și alte antibiotice moderne împotriva protozoarelor care pot fi administrate, nu le mai enunt pentru a nu mai da posibilitatea unor comentarii iresponsabile. Prezumăm că apicultorii suntem oameni serioși, cel puțin noi bănățenii sigur suntem.
  Atenție: în acest moment se poate detecta un antibiotic în miere și dacă a fost aplicat acum 7 ani - în cantitate nerecomandată, în perioadă nerecomandată. Grijă la amitraz(Varachet), există o infestare cu pesticide a fagurilor foarte mare. Numărul mare de "afumări" nu rezolvă problema varroa. O soluție este tratamentul țintit. Aplicarea amitrazului într-o suspensie uleioasă, contaminarea fiind neglijabilă.
  O altă soluție sunt antiviralele. Aplicarea la albine necesită multă îndemânare. Întotdeauna acidul oxalic produce depopulări, indiferent de modul de aplicare. Trebuie folosit cu grijă. Daca doriți informații suplimentare mă gasiti la
[email protected] sau la tel.0724194771, seara după ora 21 - în măsura în care timpul îmi permite. Atașez o poză cu o "familie" care a stat 2 ani pe 4-5 rame. Fără a schimba regina, în urma tratamentelor aplicate cu antivirale puternice, familia s-a redresat. În 15 aug. ocupa 8 rame, ieri era pe 10 rame, a zidit 2 faguri pe podișor și aducea miere când toti apicultorii din zonă reclamau lipsă cules. CCD este de fapt un atac al diferitelor protozoare si virusuri. ÎN MOD SIGUR!
          Cu multă stimă D.Ursulescu

stefan1

  Interesant punctul de vedere. Interesante de obicei postarile d-lui Ursulescu. Pacat ca sunt sporadice.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

kostas

Multumesc  pentru  sfaturi  domnule Ursulescu.
Am  facut  tratament  cu  Fumidil  si  la  familiile  de baza dupa  ce  le-am  adus  din  pastoral(20 august).Ca  niciodata  ,  acum  la  vremea  asta  ,familiile  sunt majoritatea  pe  9- 10  rame full de  albina.Cu toate  ca  le-am  stimulat  pana  acum  o  saptamana  cu  sirop   de  zahar  matcile  au  intrerupt  ponta de  aproximativ doua  saptamani  la  85%  din stupina.Nici  matcile  din  roiuri nu  mai  oua toate.Roiurile  sunt  acum  pe  5  rame  full de  albina.Sunt curios  daca  se vor depopula in  perioada  urmatoare.Aparent totul e  in  regula.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

Porfy66

Foarte interesant, dar ne puteti spune si noua ce antivirale folositi sau ceva documntare despre aceste antivirale pentru apicultura!
:hi: :hi: :hi:

kostas

Domnule Ursulescu, probabil  aveti  mai  multe  informatii  despre  antivirale.Eu  am  folosit  Apivirol Forte  de  mai multe  ori  in  stupina  si nu  am  observat  nici o  schimbare,  in  bine  sau rau.Poate  ne  spuneti  si  noua  cate  ceva.Cat  despre  rautatile  de  pe  forum, nu  cred  ca  trebuiesc  bagate  in  seama .Cu totii mai  facem greseli la un moment  dat  ,mai mult  sau mai putin.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

oroles

AO aplicat prin picurare sau sublimare? Vad ca e infierat acum si AO-ul. Nici eu nu am fost multumit de AO aplicat prin picurare. Am constatat depopulari. Cat despre sublimare Dave Cushman, Randy Oliver (de la scientificbeekeeping.com) spun ca sublimarea da cele mai putine depopulari. Nu s-au constatat semnificativ mai multe albine moarte dupa tratamente cu AO sublimat. Mai mult, la sublimare nu s-au constatat pierderi de matci (lucru asumat si in prospectul VF). In plus, in occident (Europa) se foloseste exclusiv AO sublimat cu Varrox sau dispozitive asemanatoare. Rar ii auzi vorbind si plangandu-se de CCD. Americanii la care abia acum se impamanteneste tratamentul cu AO sublimat sunt cei care au semnalat cele mai multe cazuri. Cat despre antivirale, treaba e simpla! Nu exista tratament pentru niciun virus pe lumea asta Raspunsul sistemului imunitar e cel mai bun tratament. Eventual vaccinul poate fi considerat tratament. La albine nu exista asa ceva.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: oroles din Septembrie 12, 2017, 05:29:07 PM
AO aplicat prin picurare sau sublimare? Vad ca e infierat acum si AO-ul. Nici eu nu am fost multumit de AO aplicat prin picurare. Am constatat depopulari. Cat despre sublimare Dave Cushman, Randy Oliver (de la scientificbeekeeping.com) spun ca sublimarea da cele mai putine depopulari. Nu s-au constatat semnificativ mai multe albine moarte dupa tratamente cu AO sublimat. Mai mult, la sublimare nu s-au constatat pierderi de matci (lucru asumat si in prospectul VF). In plus, in occident (Europa) se foloseste exclusiv AO sublimat cu Varrox sau dispozitive asemanatoare. Rar ii auzi vorbind si plangandu-se de CCD. Americanii la care abia acum se impamanteneste tratamentul cu AO sublimat sunt cei care au semnalat cele mai multe cazuri. Cat despre antivirale, treaba e simpla! Nu exista tratament pentru niciun virus pe lumea asta Raspunsul sistemului imunitar e cel mai bun tratament. Eventual vaccinul poate fi considerat tratament. La albine nu exista asa ceva.
Orice tratament cu picurare afecteaza albina, chiar si cu apa chioara picurata veti observa depopulari!

ursulescu


  Stimate Domnule Kostas

  Voi reveni în câteva zile cu date complete despre: acid oxalic, antivirale, alte precizări privind depopulările. Sunt în cel mai inimaginabil focar privind depopulările. Abia acum o lună am obținut controlul. În zona unde sunt s-au pierdut toate familile ori nu mai reprezintă nimic pentru producție decât în prezența hidrolizatului din porumb. Sub nicio formă nu faceți tratamente cu acid oxalic dacă în următoarele 10 zile temperatura trece de 10 grade, ideal ar fi să nu treacă de 5 grade. Voi reveni!
                                                            Cu multă drag, D. Ursulescu

Vasile Junior

nu stiu cum la voi... dar din experienta mea pina nu vezi stupina in dinamica de 3-4 saptamaini macar 2-3  vizite si  verificari putem sa o dam cu presupusu cauzei de depopulare pina prin 2020