Depopulare masiva

Creat de kostas, Iulie 02, 2017, 09:40:44 AM

« precedentul - următorul »

kostas

De  cca   doua  saptamani  ma  confrunt  cu  o  situatie  fara  precedent   in istoria  mea  de  apicultor.Am    30  de  roiuri  facute  inainte  de  salcam  si  duazeci  dupa  salcam  care  se  depopuleaza  in  continuu.La  inceput   erau  doar  cateva  albine  moarte  in  fata  urdinisului  apoi  insa  numarul  celor  moarte  a inceput  sa  creasca din  ce  in  ce  mai  mult.Pur si  simplu  ies   din  stup  si  cad  pe  jos  fiind  incapabile  de  zbor.Mor  cu  aripile  desfacute,chircite  cu picioarele  din  spate  stranse,trompa  afara,unele cu  acul  scos  altele nu.Cele  sanatoase  le  urmaresc  pe  cele  bolnave  prin stup  sa le  dea afara.Am   facut  tratament cu  oxitetraciclina  la   3  zile  ,dupa  stropire  initiala  cu  sirop   din  zahar  care  continea  si  oxitetraciclina.Am  stropit  ramele   si  cu   apivirol forte.Intre  timp     au  inceput  sa  se  depopuleze  masiv  si familiile  pe  care  le  am    lasat  in  vatra  de  stupina ,  restul  fiind  in  pastoral (fara probleme).Aseara  am  facut  un  test  cu  acid  formic  pe  cateva  familii    si cateva  roiuri.Temperatura cca 18 grade,2,5ml de  rama,imprastiat  pe  laveta umeda direct pe rame.Initial  nici o reactie, apoi albinele  au  inceput  sa  se  scarpine  urmat  de  o  iesire  masiva  a  celor  bolnave  care  se  zvarcoleau  pe  jos.Multe  din  ele  sunt  si  acum pe  jos in  letargie   cu  toate  ca    aseara  a  si plouat.La   familiile  care  au  fost  mai  putin  afectate  de  aceasta  boala  au  iest  foarte  putine  albine  cu  toate  ca    sunt  mai populate.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

kostas

Tratamente  antivaroua au fost  facute  trei in  primavara  la  familiile  din  care provin cu  varachet  si   unul  dupa  salcam  cu  varachet direct la roiuri.
Am  scos  o rama  de  trantori  dintr-o famile  bolnava  si am  descapacit  bucata  cu  bucata si nu  am  gasit  nici macar  un  singur  parazit de  varooa.Doar  cativa  trantori  care  erau  maronii  semn ca  deja  murisera  sub  capaceala.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

stefan1

  Uneori la culesul de tei este o mortalitate marisoara in anumite conditii, dar familiile se refac rapid, avand mult puiet.
  Ma gandesc si la nosema ceranae care sigur este si la noi in tara si care zice ca poate avea manifestari si in sezonul de vara. Poate la un laborator bun iti poate da un raspuns.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

kostas

Intradevar,daca  ar  exista  un  laborator adevarat  am  sti  si  noi de  ce  ne  mor  albinele.Asa  mergem  la  ghici.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

albinasebes

"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

PricopArthur

Analiza albinelor iti poate da un raspuns adecvat.
La ce cules esti acum?
Intreb pentru ca, acum cativa ani am avut depopulare masiva a stupilor la floarea soarelui. Dupa cules, toti stupii se golisera parca ar fi roit. De miere nu a mai fost vorba.
Miere multă şi inimă curată!

kostas

cu stupina mare sunt in pastoral la tei, si nu am probleme acolo.
Roiurile despre care vorbesc sunt acasa(Bacau ,Luncani) unde nu exista decat un cules de intretinere.Laboratorul nu a  dat un raspuns concret,mi-au spus sa trimit probe la Bucuresti pentru ca acolo sunt sanse mai mari de a descoperi care este problema.M-am lasat pagubas si am  cumparat Fumidil B,acesta fiind singurul produs pe care nu l-am incercat.Nu stiu daca este de la Fumidil dar deja dupa doua tratamente mortalitatea scazuse.Aseara am facut si ultimul tratament,din pacate azi am observat ca au inceput sa moara din matci.Probabil este un pui de Nosema Cerana.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

oroles

Citat din: kostas din Iulie 15, 2017, 07:18:16 PM
cu stupina mare sunt in pastoral la tei, si nu am probleme acolo.
Roiurile despre care vorbesc sunt acasa(Bacau ,Luncani) unde nu exista decat un cules de intretinere.Laboratorul nu a  dat un raspuns concret,mi-au spus sa trimit probe la Bucuresti pentru ca acolo sunt sanse mai mari de a descoperi care este problema.M-am lasat pagubas si am  cumparat Fumidil B,acesta fiind singurul produs pe care nu l-am incercat.Nu stiu daca este de la Fumidil dar deja dupa doua tratamente mortalitatea scazuse.Aseara am facut si ultimul tratament,din pacate azi am observat ca au inceput sa moara din matci.Probabil este un pui de Nosema Cerana.
Ai incercat Metronidazol? Dar Rifampicina?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

kostas

Este prima  oara  cand  folosesc  antibiotice  pe  albine,nu am stiut  ca si  acestea  doua  pot fi folosite in tratamentul nosemozei.Fumidilul era  singurul  antibiotic care  il  stiam   cu recomandari pentru nosemoza.Oricum se  pare  ca  m-am  prins tarziu si  deja  matcile  au  avut  de suferit.Acum  am  trecut la faza  de  unificari.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

balasbebe

Citat din: kostas din Iulie 15, 2017, 07:18:16 PM
cu stupina mare sunt in pastoral la tei, si nu am probleme acolo.
Roiurile despre care vorbesc sunt acasa(Bacau ,Luncani) unde nu exista decat un cules de intretinere.Laboratorul nu a  dat un raspuns concret,mi-au spus sa trimit probe la Bucuresti pentru ca acolo sunt sanse mai mari de a descoperi care este problema.M-am lasat pagubas si am  cumparat Fumidil B,acesta fiind singurul produs pe care nu l-am incercat.Nu stiu daca este de la Fumidil dar deja dupa doua tratamente mortalitatea scazuse.Aseara am facut si ultimul tratament,din pacate azi am observat ca au inceput sa moara din matci.Probabil este un pui de Nosema Cerana.
Cu un microscop fiecare stupar poate sa faca o analiza. Un Fumidil costa peste 800 de lei, iar un microscop costa doar 400 de lei.





kostas

a fost prea din scurt, din pacate problema asta cu boala nu este singura care a venit pe capul meu.Am demult in plan si asta dar atunci cand ii vine randul.Vremea din pacate anul acesta nu a tinut deloc cu noi.La salcam am prins 4 zile de cules dupa care o ploaie cu gheata care a tinut  cca 20 de minute a tocat tot inclusiv lucratoarea.La tei  a  fost canicula doua zile dupa ce a inflorit apoi o furtuna cu ploaie rece in mijlocul zile urmata de  2 zile de frig care a distrus floarea, la fel si lucratoarea.Ma mir ca si-au revenit familiile de albine.Cireasa de pe tort a  fost ca am fact praf masina  in timp ce deplasam stupii de la salcam la tei si mai am si pe cineva in spital(era cu mine in masina).
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

balasbebe

Un mare apicultor din Salaj a rasturnat stupii pe Feleac. Elde atunci a zis ca nu mai vrea sa auda de pastoral pe distante lungi. Oboseala isi spune cuvantul.
Doar cel care o pateste stie cat are de tras.
Sincer regret cele aflate de la tine.
Mai avem printre noi un apicultor cu un accident si se judeca de ani de zile. A ramas si fara carnet, si cel accidentat cere enorm de multi bani.

kostas

Este din ce in ce  mai greu  de facut apicultura.Vremea  a devenit  capricioasa si nu ne  ajuta  deloc.Doar din apicultura este greu de  supravietuit.Nu ca in  alte ramuri  ar  fi  mai  bine.
Am  gasit un  microscop IOR didactic  cu magnitudinea maxima 700x.Stie cineva daca  pentru numararea  sporilor  de nosema este nevoie neaparat de masa mobila ?
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

PricopArthur

Stiu ca laboratorul nostru din Constanta poate determina nr de spori de nosema.
https://www.youtube.com/watch?v=0Ltepsh18aw
Miere multă şi inimă curată!

balasbebe

Citat din: kostas din Iulie 27, 2017, 08:16:59 AM
Este din ce in ce  mai greu  de facut apicultura.Vremea  a devenit  capricioasa si nu ne  ajuta  deloc.Doar din apicultura este greu de  supravietuit.Nu ca in  alte ramuri  ar  fi  mai  bine.
Am  gasit un  microscop IOR didactic  cu magnitudinea maxima 700x.Stie cineva daca  pentru numararea  sporilor  de nosema este nevoie neaparat de masa mobila ?
Orice microscop este bun daca mareste de 400x. La 700x nu stiu cum il poti folosi.
Masa mobila este buna daca ai si camera de numarare. Tu poti depista doar prezenta sporilor, dar nu poti depista si gradul de infestare.