Tratament varroa ineficient.

Creat de Nemo, Iunie 21, 2017, 11:35:53 PM

« precedentul - următorul »

Nemo

Salutare!
Din cauza ca am observat multi paduchi cu ochiul liber pe albina si multi si in rama capcana, am decis dupa salcam sa fac un tratament cu Varachet. Am scos caturile, pus folie, puiet capacit putin,bun. Dupa tratament(lasat mai mult decat recomandat), a doua zi seara am luat tavile la control. Ce sa vezi....cam 5 paduchi de stup cazuti pe fund.
Dupa ce am auzit la multi cunoscuti ca au tratat cu varachet si a fost ineficient(au aflat prea tarziu la analiza de laborator ca produsul nu avea amitraz aproape deloc si au pierdut sute de stupi) m-am convins si eu ca Varachetul cre ca vrea sa ne omoare albinele in loc sa le ajute.
Apoi am luat de la un amic un produs sarbesc, Mitak, echivalentul Varachetului si am tratat iar la 2 zile diferenta. De data asta rezultatul a fost mai bun ...peste 20 paduchi /tava.
Totusi ma asteptAm sa fi picat mult mai mult. Bineinteles ca in zilele urmatoare am vazut paduchi pe albine si in rama capcana. Deci tot nu destul de eficient.
Ar trebui sa repet tratamentul insa evit sa fac tot cu medicament pe baza de amitraz.
Precizez ca eram in curs de schimbat matcile la vreo 10 stupi si 20 de nuclee si au fost mari probleme la acceptare si imperechere. Comportamente ciudate..am dat vina pe tratament.
Ce alte medicamente imi recomandati? Formic,oxalic? (Mavrirol 3 scump).
Mai are rost sa repet cu amitraz daca nu omoara nici paduchii de pe albine in totalitate?
Multumesc!

tinumaftei

Citat din: Nemo din Iunie 21, 2017, 11:35:53 PM
Salutare!
Din cauza ca am observat multi paduchi cu ochiul liber pe albina si multi si in rama capcana, am decis dupa salcam sa fac un tratament cu Varachet. Am scos caturile, pus folie, puiet capacit putin,bun. Dupa tratament(lasat mai mult decat recomandat), a doua zi seara am luat tavile la control. Ce sa vezi....cam 5 paduchi de stup cazuti pe fund.
Dupa ce am auzit la multi cunoscuti ca au tratat cu varachet si a fost ineficient(au aflat prea tarziu la analiza de laborator ca produsul nu avea amitraz aproape deloc si au pierdut sute de stupi) m-am convins si eu ca Varachetul cre ca vrea sa ne omoare albinele in loc sa le ajute.
Apoi am luat de la un amic un produs sarbesc, Mitak, echivalentul Varachetului si am tratat iar la 2 zile diferenta. De data asta rezultatul a fost mai bun ...peste 20 paduchi /tava.
Totusi ma asteptAm sa fi picat mult mai mult. Bineinteles ca in zilele urmatoare am vazut paduchi pe albine si in rama capcana. Deci tot nu destul de eficient.
Ar trebui sa repet tratamentul insa evit sa fac tot cu medicament pe baza de amitraz.
Precizez ca eram in curs de schimbat matcile la vreo 10 stupi si 20 de nuclee si au fost mari probleme la acceptare si imperechere. Comportamente ciudate..am dat vina pe tratament.
Ce alte medicamente imi recomandati? Formic,oxalic? (Mavrirol 3 scump).
Mai are rost sa repet cu amitraz daca nu omoara nici paduchii de pe albine in totalitate?
Multumesc!
Glontul este foarte eficient. Un glont, un individ ochit, un mort. Dar daca individul este dupa zid, cu glontul nu poti sa iti tragi decat in cap ca sa fie eficient.
Nu scrie in prospect ca Varachetul este eficient impotriva varooa prezenti liberi in stup? Aia din celule au scutire!!!

Nemo

Pai eu nu ii vad pe aia din celule...vorbim de puiet capacit aici,nu? Eu zic ca am vazut paduche pe albina si inainte si dupa tratament.

stefan1

  Aici e un studiu despre tratament cu Oxalic  in SUA, dar cu referiri interesante si despre alte tipuri de tratament. Vorbeste printre altele ca chiar si Amitrazul, desi mai putin ca alte substante active, se pare ca creaza rezistenta a paduchilor.

  http://scientificbeekeeping.com/beyond-taktic/

  Daca cineva ar putea traduce tot studiul, desi este destul de extins.
  Si eu am facut un tratament cu Varachet de anul trecut la niste roi in lipsa puietului si nu am vazut decat 2 paduchi!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Citat din: Nemo din Iunie 22, 2017, 12:58:42 AM
Pai eu nu ii vad pe aia din celule...vorbim de puiet capacit aici,nu? Eu zic ca am vazut paduche pe albina si inainte si dupa tratament.
Când folosiți sintagmele​ "înainte de tratament" și "după tratament" bănuiesc că nu ziceți " cu 5 minute înainte sau după tratament".
Dacă azi am văzut varooa pe albine și tratez in seara asta, varooa acela care mi-a făcut cu mâna la prânz are timp că până seara la tratament sa intre în celule. Asemeni cu varooa văzut după tratament. La câteva ore după tratament varooa nu mai este afectat.
Prin urmare, un tratament clasic cu amitraz (și aici vorbim de varianta eficienta de tratament clasic sau cu varojet de Varachet, nu cu cine știe ce pufuitoare) este foarte puțin eficient la această dată. În acest moment, tratamentul despre care vorbeam nu combate decât maxim 8-10 % din populația de varooa din stup.
Iar apicultorul zice că nu este bun Varachetul. Și că urmare îl abandonează și adoptă alte metode și mai puțin eficiente....

bmdna

Daca la ora asta se vad varroa cu ochiul liber, inseamna ca tratamentul ineficient a fost anul trecut. Familiile au iernat si au plecat in primavara cu o infestare mare, care acum a devenit si mai mare. Tratament eficient si sigur la vremea asta, cand este puiet capacit mult, nu prea exista. Momentul este nasol. Si mai nasol va fi dupa ultimul cules. Acum se mai cresc trantori si varroa nu paraziteaza in intregime puietul de albina, dar, cand se va renunta la cresterea de trantori si se va creste generatia de iernare, toata presiunea va fi pe puietul de albina. Eu, daca as fi in situatia asta, as izola regina 3 saptamani, sa iasa tot puietul, dupa care as aplica varachetul. Dupa 4 zile as mai da un varachet si as elibera regina. Sigur, nu e varianta ideala, dar macar generatia de iernare va fi crescuta fara varroa.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Nemo

Dupa cum am mai spus:
-puiet capacit nu prea am avut pentru ca majoritatea albinelor au fost puse pe roit sau pe cules; fiindca a fost virba de stoparea roitului am stat destul cu ochii in ele ca sa vad cum se misca paduchele,
- am verificat foaia la varachet a doua zi seara dupa tratament, nu la 5 min; la fel am facut cu celalalt produs si am avut rezultate mai bune,
- trantori nu am asa multi, majoritatea au fost indepartati cu rama capcana,
- in primavara am repetat tratamentul de 3 ori la saptamana pana nu am vazut paduchi pe tava(pus mai mult picaturi decat normal si tinut mai mult stupul inchis).
Am auzit prea multi cunoscuti care au pierdut albine din cauza tratamentului ineficient cu Varachet. M-am mirat cum de nu a fost nici o sesizare pe forum.

Nemo

Tot spuneti de Varachet ca nu a tratat ca era paduchele in celula, ca era in rama capcana, io va zic ca nu merge Varachetul. Nici nu ma obosesc sa trimit la analize, au facut-o altii inainte. Sincer cred ca e o treaba intentionata si au ca scop exterminarea albinelor si apiculturii ca asta e printre ultimele lucruri care au ramas ale noastre.

tinumaftei

Citat din: Nemo din Iunie 22, 2017, 10:39:27 AM
Tot spuneti de Varachet ca nu a tratat ca era paduchele in celula, ca era in rama capcana, io va zic ca nu merge Varachetul. Nici nu ma obosesc sa trimit la analize, au facut-o altii inainte. Sincer cred ca e o treaba intentionata si au ca scop exterminarea albinelor si apiculturii ca asta e printre ultimele lucruri care au ramas ale noastre.
Nu te obosi...
Principalul dușman al albinei este apicultorul.
Albina de naște cu reflexele ei.
Orice om de naște apicultor iscusit. Așa cred cei mai modești dintre semeni..... :rotfl:

stefan1

  Trebuie sa luam cele descrise de @Nemo pe bune. Daca a repetat tratamentul cu un alt medicament si rezultatul a fost mult mai bun, inseamna ca are dreptatea lui. Se poate ca un lot de Varachet sa fie cu probleme. Tot pe forum am citit ca acum cativa ani a fost o situatie mult mai grava, cand cateva stupine au inregistrat imediat dupa tratamente o mortalitate foarte mare la albine si greseala ar fi fost recunoscuta de institut si intreg lotul retras. Intentionat nu pot sa cred ca face cineva, care traieste de pe urma stuparilor, sa vrea sa le lichideze acestora familiile de albine. Se mai poate ca strict la stupina respectiva sau in zona respectiva, varroa sa fi dobandit o mai mare rezistenta la amitraz, in urma utilizarii indelungate si poate nu totdeauna corecte a tratamentului cu aceasta substanta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

@nemo a venit aici cu o convingere și cu un obiectiv: să credem și noi ce crede el.
Sigur, cineva care descrie lucrurile așa cum le descrie el poate sa aibă dreptate. Dar că să ajungă la concluzia lui #nemo trebuie să utilizeze o altă metodologie!!
Și cel mai simplu este sa capturezi câțiva varooa liberi, puși rapid intr-un izolator, acesta pus într-o cutie goală, dat doza de Varachet, așteptat.... Apoi te uiți la varooa. Dacă sunt vii @nemo are dreptate.
Dar din descrierea făcută de @nemo nu rezultă că fumul de Varachet a avut contact cu varooa pe care i-a văzut vii după tratament.
Cat despre un al doilea tratament de control, nici măcar nu a fost vorba!

Nemo

Piatra Neamt, Botosani, Brad, Tebea, nu sunt zone chiar apropiate si cunostinte apicultori din zonele astea au avut problema comuna care a decimat stupinele, unora in totalitate si nu sunt stupari de ieri, ca mine. Deja exista procese de dare in judecata in Hunedoara pentru ca au fost oameni ce au pierdut si 200 de stupi si au dovada de laborator. Nici io nu am vrut sa cred si stiind asta am tratat tot cu varachet. Nu vreau sa conving pe nimeni de nimic...eu am facut doar o atentionare, nu am nimic de castigat. Va doresc  sa nu patiti si voi.
Stiu doar ca tratamentul cu amitraz la mine nu mai merge si daca poate cineva sa revomande altceva care sa mearga la vremea asta, inainte de floare.

tinumaftei

Aveți nume și prenume, acțiune în instanță cu număr de înregistrare, analiză de laborator care sa confirme afirmațiile dumneavoastră?
Dacă nu, rămânem la povești. Viața e mai frumoasă cu povesti!

Nemo