Ce pot face?

Creat de gabiiasi, Iunie 02, 2017, 02:21:37 PM

« precedentul - următorul »

gabiiasi

La stupul care vi l-am prezentat la subiectul blocare cuib am pe langa ramele cu miere din cuib si 3 rame pline ochi cu pastura  asa ca matca nu prea mai are unde ponta.Ce e de facut sa deblochez cuibul avand in vedere ca nu am faguri crescuti.Cati faguri artificiali pot introduce in cuib si ce sa fac cu pastura sa scot ramele.Cele cu miere mai au si cateva celule cu puiet capacit trebuie sa astept sa eclozeze puietul sa le pot da la centrifuga.Aspept pareri.Va multumesc.

roi_ag

La ora actuală nu o să ai un mare cules . Mierea laso lor că au nevoie de ea la iarnă.Polenul îl vor transforma in puiet cât de repede. Știu ele mai bine decât proprietarul ce au de făcut.Tu bagă mâna adânc în buzunar și cumpără caturi , rame, faguri și asigură-le volum, mierea pentru tine o să o găsești în caturi. Altfel te vor părăsi. Cred că deschizi subiecte să te afli în atenție. Dacă ai arici la buzunar pentru o carte de apicultura găsești răspunsuri gratuit pe forum dar trebuie căutate și citite.

gabiiasi

Carti de apicultura citesc si am citit(de atentie nu poate fi vorba ca nu mie genu) dupa cum se numeste si capitolul " sunt incepator" cer o parere fiind la al doilea an de cand detin stupii si e prima oara cand ma lovesc de aceasta problema.Cu respect.

stefan1

  Gabi, daca vrei sa extragi mierea, o poti extrage chiar daca este o mica portiune de puiet capacit in faguri. Daca viteza de centrifugare nu este mare, acel puiet nu e afectat, iar daca cateva procente din miere nu vor fi extrase, tot la stupii tai ajunge. Pastura, daca cumva ai amorfa in zona, va fi mai greu consumata, dar daca o sa ai o perioada cu putin polen (seceta mare, ploi pe durata mare etc.), acea pastura este foarte binevenita. De asemenea daca faci un roi artificial care pe o perioada nu o sa aiba culegatoare, ii este utila pastura. Poti fagurii, daca nu au puiet, sa ii pastrezi la un loc rece si uscat, cu grija de a nu fi atacati de molii, si sa-i dai la nevoie la stupi sau roi. Poti sa incerci si sa recoltezi pastura, daca ai doar cativa faguri, retezand celulele cu un cater sau o scula adecvata, de doua ori: o data pana la nivelul pasturii din celule (pentru a elimina ceara suplimentara), apoi pana aproape de fundul celulelor, sa amesteci pastura si putina ceara din peretii celulelor in miere si sa o pastrezi in frigider pentru consum propriu sau chiar pentru hrana proteica la stupi.
  Intrebi cati faguri artificiali poti sa dai la familii. Depinde daca e sau nu cules, daca e si dules de polen, daca familiile nu sunt in stare de roire sau cu probleme de matca. Trebuie insa sa te gandesti si cum pastrezi fagurii suplimentari, daca ai mai muti decat incap in stupii cu albine, ca altfel pot fi atacati de molii si distrusi. Sunt si metode de protectie contra moliilor, pe care le gasesti in carti sau pe forum.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gabiiasi

Va mulțumesc de raspuns dl. Stefan. Sanatate multa.

bmdna

Eu ca sa am libertate mai mare folosesc corpuri 1/1 sub forma de cat. In anii mai buni, cum este si anul asta, folosesc atat caturi 1/1 cat si 1/2. Folosesc si gratie haneman, asa ca matca oua unde vreau eu. In cat nu am puiet. Mai este si posibilitatea de a face un cat 1/1 din doua 1/2, astfel poti urca deasupra si rame intregi. E si asta o varianta la care te poti gandi, daca faci numai stationar. Apicultura are o gama incredibil de mare de moduri de a proceda. Important e sa-l gasesti pe cel ce ti se potriveste, in functie de numarul de familii, de timpul disponibil, de culesuri, etc.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

gabiiasi

La mine problema este ca nu  am rame cladite la rezerva.Am renuntat si la rama claditoare si am pus foita.

bmdna

Anul asta nu e problema cu cladirea ramelor. Eu am familii care au crescut pana acum peste 10 rame 1/1. Tot ce pun se creste imediat. Problema mea e ca ma asteptam sa vand mai multe familii in primavara si nu am facut prea multe rame noi. Acum stau si fac rame noaptea. Ziua se consuma... si o iau de la capat.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

gabiiasi

Dar prin faguri multi dati la crescut nu uzam albina. Am dat si eu la crescut 2rame in cuib si 4 in cat si o parte le-au crescut si o parte nu.

bmdna

Evident ca orice munca uzeaza albina, dar cresterea fagurilor este ceva natural. Si familiile din salbaticie o faceau si o fac. Solzisorii de ceara se produc oricum si, daca albina nu construieste, pur si simplu ii arunca. Stiu cum e cand nu ai faguri crescuti la rezerva. Eu am plecat de la o singura familie si o lunga perioada am fost mereu in criza de faguri.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

gabiiasi

Multumesc de raspunsuri.