Blocare cuib

Creat de gabiiasi, Mai 27, 2017, 08:23:06 PM

« precedentul - următorul »

gabiiasi

Va salut.Am o problema la un stup dadant pe 10 rame.Din 10 rame am o rama claditoare si 4 rame pline cu miere de salcam necapacita.Am vazut ca matca nu prea mai are loc de ouat.Cum as putea sa fac ca mierea de pe cele 4 rame sa fie urcata in cat( in cat din 10 rame 5 sunt pline cu miere iar restu sunt cu faguri necladiti) sa aiba matca unde oua.Abia astept sfaturi si pareri.Cu stima.

serban

Ridică ramele cu miere din cuib în cat,unde se va matura mierea, și înlocuiește-le cu rame goale și foițe. :hi:

gabiiasi

Pai cum sa urc ramele din cuib care sunt 1/1 in cat. In cat am rame 3/4.

gabiiasi

Mentionez ca am de toti 3 stupi.La ceilalti 2 nu mi-au blocat cuibul.Pot sa scot ramele cu miere chiar daca nu e capacita sa o pastrez pana fac niste roiuri si sa pun faguri artificiali ca claditi nu am.Dar punand faguri artificiali o sa ii mai creasca ca 5 din cat sunt tot foita.

gabiiasi

Nu are nimeni nici o solutie pentru problema mea.

Dacul

daca vrei sa dai spatiu matcii scoate o rama cu puiet capacit sau chiar una cu miere si da-o altei familii.In loc pui o rama goala daca ai sau da una la cladit.

Kiwi Bee

Daca ai cutii la dispozitie(si rame si etc) poti sa faci un roi dintrun stup mai tare dar dai rama cu miere de la acesta cu cuibul blocat. Rama cu puiet si pastura + albina de la stupul "A" iar rama cu miere de la stupul "B".

Nu este cel mai indicat dar in cel mai rau caz poti sa pui ramele cu miere(alea din cuib) in jurul stupilor si toti cei 3 stupi vor curata ramele in 24 de ore. Apoi le pui in stupul dorit. Pui ramele la citiva metri buni de oricare stup.

PricopArthur

Daca ai cules de nectar si polen si nu roieste sau schimba matca, baga o foita la cladit in locul ramei claditoare. Jos e nectar din ce am inteles. Albinele il vor ridica in cat. In cat intercaleaza ramele cladite cu cele artificiale.
Miere multă şi inimă curată!

serban

Citat din: gabiiasi din Mai 27, 2017, 08:53:04 PM
Pai cum sa urc ramele din cuib care sunt 1/1 in cat. In cat am rame 3/4.
Scuze,am avut o impresie greșită. Eu am în cuib și în cat rame 1/1.

gabiiasi

Astazi am fost la cei 3 stupi ai mei si la cel care a blocat cuibul i-am scos rama claditoare si i-am dat o rama cu fagure artificial.Am procedat bine.Se poate merge si fara rama claditoare s-au trebuie introdusa mai tarziu.

stefan1

  Daca ai cules bun, probabil ti-o va creste de albine dar daca nu, se poate sa modifice unele celule si partial sa o creasca de trantori, mai cu seama ca familia se simte aglomerata si incepe sa ii vina ganduri de roire si deci are nevoie si de trantori pentru noua regina.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gabiiasi

Multumesc de raspunsuri.