M-a intepat :-(

Creat de denisj, Mai 18, 2017, 08:53:37 PM

« precedentul - următorul »

denisj

Buna la toata lumea,
am si eu 2 famili noi (adica acuma se dezvolta din 2 nuclee) ... sunt incepator de 3 saptamani.
Le tin in gradina, in stupuri noi.

Azi m-am pus sa tai iarba in gradina... asa linistit.
Am trecut cu masina de taiat iarba pe langa stupi ... cam la 2,5 metri.
Masina asa mai linistita... pe baterii.
Primadata a venit una si m-a pashunat prin cap... aici am scapat fugind, fara risine :-) 

Dupa 2 minute, am mai trecut pe acolo si m-a intepat una de nas... dat fiind ca n-am mai apucat sa fug.

As dori sa va intreb dat fiind ca sunt la inceput... ii normal asa ceva ?
...sau mi-au vandut nuclee de albine rele ... am dat si 240 de eu pe 2 nuclee... (Milano)
Am inteles ca sunt: Apis mellifera ligustica

Hai ca ma inteapa pe mine mai merge, da daca o inteapa pe sotie sau pe copil, astia ma iau la "fluierul piciorului"
dat fiind ca i-am asigurat ca-s albine de treaba.

Citind pe aici pe colo, am inteles ca rautatea albinelor se poate schimba schimband regina.
Oare ii cazul meu ?

Multumesc anticipat.
Denis

NYK74

Dl. Denisj problemele abia au început.Asigurăte că familiarii nu sunt alergici la înțepături.Anumite lucrări le poți face dimineața tare,cînd timpul e mai răcoros,sau blindat cu masca pe cap.Albinele nu suportă activitate în fața urdinișului,iar în anumite perioade au o irascibilitate si mai pronunțată.Depinde si de rasa care o cresti,ligustica e o rasã calmă,dar dacă e corcită pot rezulta hibrizi nu prea calmi.Ai dat mult pe 2 nuclee,doar dacă ai luat în bani aceia si stupii.

stefan1

  Cositul ierbii in fata stupilor este foarte iritant pentru albine. Probabil reminiscente din salbaticie, cand ursii rup vegetatia din fata urdinisului inainte de a ajunge la cuib.
  Cand eram mic si cand s-au mai inmultit ursii, au inceput sa circule si prin livada unde tata avea de zeci de anu stupina. Mancau mere sau prune, dar nu atacau stupii care erau plasati sub meri sau ciresi. Intr-un an, pe toamna, in fata unui stup am gasit pamantul scormonit. Ne-am dat seama ca-i urs, dar credeam ca a fost vreun musuroi de furnici si ursii mananca asa ceva. Am nivelat, dar a doua zi gaura din fata stupului era mai mare. A treia zi am gasit stupul rasturnat si vreo 2 faguri din el mancati. Era sapat in fata stupului, incitat de bazait, pana suportul lazii a cedat si lada a cazut, fagurii iesind. De atunci ursii nu au mai putut fi opriti sa atace stupii.
  Cand mai cosesti in fata lor, cum a spus colegul, fa-o cand albinele nu circula si poti chiar sa inchizi cu un burete urdinisul pe perioada operatiunii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

denisj

Eu nu stateam in fața urdinisului... eram lateral asa un pic.
Pun aici o poza sper sa se vada.
Ele inprejurul stupilor n-au iarba... ii numa un fel de uscaturi si de coji de brad.

Ca si cost... am platit numai cele 2 nuclee fara stupi.
120 de eu pe fiecare nucleu. Aici in ITA cam asa is preturile.
Cei 2 stupi (ME de 3/4) i-am luat in RO... am iesit la un 40% din pretul de aici.

Dar uitanduma asa pe filmulete romanesti pe youtube am vazut o gramada de
persoane care lucreaza la albine fara manusi... care au albine "de treaba" precum si filmuletele lui Dan Margarit.
Am dat de unul care lucra in pantaloni scuti si la bustul gol.

Si deci ma gandeam ca eu am trecut numai pe langa ele la 2 metri si m-am intepat.
Adica in concluzie alle mele sunt obraznice... nu ????

Mersi din nou
Denis

Aurelian A.

Pai tu te.ai gandit ca o sa ai albine si nu o sa fi intepat?...ce ti-i si cu albinele astea,te pot si înțepa ^:)^
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

denisj

Normal ca m-am gandit ca o sa ma intepe.
Si abia am asteptat sa o faca.
M-au intepat si saptamana trecuta... dar aveau motiv.

Ieri m-a intepat asa fara motiv, treceam numai pe acolo.
Si mi se pare firresc sa am dubii cand vad ca altii baga degetele pe rame fara probleme.
Adica eu ma plimb la 2 metri de ele si ma inteapa, si alti le iau in pumn si n-au treaba ?

Eu vreau sa o fac din placere... dar sa o fac asa cum am vazut pe youtube ca o fac altii.
Iti imaginezi daca il ataca pe fimiu si il inteapa mai multe asa un pic ...? se poate intampla o tragedie.

Deci 90% m-am decis sa le schimb.
Problema este cu ce sa le schimb ?
Si o alta intrebare este daca pot sa cumpar regina din RO si sa fie trimisa in ITA... adica prima intrebare, ii legal ?
Cat timp rezista o regina in cutiutele alea de transport ?

Mersi din nou
Denis

NYK74

120 euro de nucleu,ai dat foarte mult.Roiul pe 6 rame costă aici în Italia 80-90 euro.Pune ceva foto cu reginele dacă reușești de la nuclee.Ai grijă să nu le faci felul.La schimbare nu te grãbi,"pune stuparul să facă unele schimbări "  =))

Aurelian A.

Citat din: denisj din Mai 19, 2017, 01:14:22 PM
Normal ca m-am gandit ca o sa ma intepe.
Si abia am asteptat sa o faca.
M-au intepat si saptamana trecuta... dar aveau motiv.

Ieri m-a intepat asa fara motiv, treceam numai pe acolo.
Si mi se pare firresc sa am dubii cand vad ca altii baga degetele pe rame fara probleme.
Adica eu ma plimb la 2 metri de ele si ma inteapa, si alti le iau in pumn si n-au treaba ?

Eu vreau sa o fac din placere... dar sa o fac asa cum am vazut pe youtube ca o fac altii.
Iti imaginezi daca il ataca pe fimiu si il inteapa mai multe asa un pic ...? se poate intampla o tragedie.

Deci 90% m-am decis sa le schimb.
Problema este cu ce sa le schimb ?
Si o alta intrebare este daca pot sa cumpar regina din RO si sa fie trimisa in ITA... adica prima intrebare, ii legal ?
Cat timp rezista o regina in cutiutele alea de transport ?

Mersi din nou
Denis
...tu abia ai inceput si deja vrei sa schimbi matcile..sincer,ca si incepator ar trebui sa te preocupe alte probleme.Orice matca vrei avea e posibil ca in anumite situatii sa fie mai agresive albinele..deci stai bland si lasa.le ca is bune astea
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

denisj

Nu am poza acu acu facuta la regina
dar am incarcat un filmulet pe tube
https://youtu.be/fh4yUmU9xk8

Eu dupa cum o vad arata bine :-)
Dami o parere.

Aurelian>> nu cred ca stiu albinele ca sunt incepator :-)
Dar tocmai pt faptul ca sunt incepator vreau sa incep bine.

Mersi mult
Denis

NYK74

Da,regina arată bine, este ligustică de a lor de aici.Din filmuleț la ce am reușit să văd albinele nu sunt agresive.Aparte că am mai spus ligustica ca rasă nu este agresivă.Nu cred că ai văzut albine agresive încă,dacă ai avea ocazia să vezi,ai putea face diferența.Eu am adus anul trecut de aici o matcă ,e autohtonă,de aici din munte,aduce ca aspect cu CARNICA,însușire de ligustică oricum nu are.Dacă la celelalte lucrez la tricou,la asta doar cu costum închis complet,si fum pe săturate,sunt cîini adevărați,cum ridic podișorul juma de albină din stup e în aer gata de atac.In concluzie ,în cazul tău ,stuparul trebuie să se adapteze,să facă schimbările necesare.Reginele lasă le în pace deocamdată. :hi:

stefan1

  Din poza se vede o regina foarte faina. Mie mi se pare ca este din rasa Cordovan, o varietate de ligustica mai 'blonda' decat aceasta.
  Am scris aici despre ea:
     http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=1371.msg17362#msg17362
  Din pacate graficul postat la aceasta adresa s-a pierdut cand forumul si-a schimbat repetat gazduirea. Nu stiu daca adminul sau un moderator il mai pot gasi pe undeva, ca ar fi interesant.

  Cateva caracteristici le reiau aici:
Citat din: stefan1 din Ianuarie 25, 2010, 09:28:26 AM
Albina Italiana Cordovan
In afara de albina italiana clasica, descrisa mai sus, mai sunt si alte varietati sau subspecii de albine italiene. Una dintre acestea este Italiana Cordovan.*
  Este o varietate mai rara de albine de culoare deschisa, originara probabil din partea mai sudica a Peninsilei Italice.
Matcile au o culoare distingtiva maro-roscat, foarte frumoasa. Toate cele trei caste sunt afectate . Abdomenul reginei este galben pana la varf. Lucratoarele si trantorii au benzi brune in loc de negru. Ochii lucratoarelor par mai mici, iar perisorii in jurul lor blond in loc de negru.
  Matcile sunt prolifice. Albinele harnice si deosebit de blande.
Si genetic sunt interesante. Gena culorii este o gena recesiva si se transmite urmasilor doar daca si regina si trantorul au aceasta gena. Orice alta combinatie genica  va da urmasi albine de culoare mai inchisa. De fapt furnizoarele de astfel de matci folosesc de obicei inseminarea artificiala. Acelasi fenomen se intalneste si la culoarea ochilor la om: culoarea albastra este recesiva si se transmite urmasilor numai daca si de la mama si de la tata gena corespunzatoare este pentru ochi albastri.
* Cuvantul Cordovan din denumire desemneaza nu o localitate ci o culoare, mai greu de definit: maro-roscat sau o nuanta bogata de visiniu sau intunecata de roz. Un alt echivalent al culorii este asanumita ,,Ochsenblut" adica ,Sange de Bou'.  Se obtinea in Evul Mediu  din serul lasat de sangele de vita dupa coagulare, amestecat cu var stins, ulei de in si ceva oxizi de fier. Se folosea la vopsitul lemnului, a dusumelelor etc.
  Numele de Cordovan desemna initial o piele de capra, tabacita intr-un mod special in orasul Cordoba (Spania). Cordoba era pe la anul 700, pe vremea Califatului, al doilea oras ca marime din Europa. Mai tarziu, Cordovan denumea o piele fina si rezistenta, de sub coada calului, care prin tabacire capata o culoare caracteristica. Mai tarziu aceasta culoare a ramas cu denumirea de Cordovan.

  Se vede ca este cea mai blanda rasa de albine, dar si cu ceva vulnerabilitati: sensibilitate la varroa si in special la parazitul traheal (Acarapis woodi).

  Si eu zic ca nu e o atitudine buna sa vrei sa schimbi matcile din primele luni de munca cu ele. Albinele au ac si fara a fi intepat nu poate scapa nici un stupar. Cat priveste copiii, daca nu sunt alergici, nu e nici un bai daca va fi odata intepat. Si eu am fost intepat in copilarie. Pe de alta parte, locul de joaca al copiilor nu trebuie sa fie langa stupi, ca oricum albinele nu sunt muste si in special daca te interpui in culoarele lor de zbor, poti primi intepaturi.
  Spui ca albinele nu stiu ca tu esti incepator, ca sa te intepe. Uneori e vina incepatorilor ca sunt intepati. Si serpii sunt periculosi, dar sunt oameni care umbla cu ei fara a fi muscati, pentru ca le cunosc comportamentul si stiu cum sa ii abordeze.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

denisj

Mersi mult domnilor... m-ati convins,
deocamdata le las asa, astept numai sa se complecteze familia si sa construiasca ramele noi astfel incat sa fac familia pe 2 caturi ME.

Doresc sa va mai intreb ceva, vazut ca santeti asa amabili :-)
...tot se vorbeste de varietatea asta Buckfast.
La uni place la altii nu... si altii chiar fac urat cand aud de asa ceva.

Este OK varietatea asta sau ba ?
Este mai blanda ? miere nu ma intereseaza asa multa, important este sa faca ceva miere pt familia mea.

Mersi din nou
Denis

stefan1

  Personal nu sunt deloc de acord cu acest hibrid. Daca nu este la randul lui incrucisat cu alte rase, are incotestabile calitati. Are insa, din reatarile stranse din toata lumea, o puternica putere de 'contaminare', adica se incruciseaza cu rasele locale si in curand calitatea albinelor din toata zona devine mai proasta decat era inainte de a se intalni cu Buckfastul. Solutia este sa iti cumperi de atunci incolo mereu matci Bk, scumpe (sau fake-uri tot scumpe), altfel rezultatele tale ca apicultor, scad. Ce e foarte rau, este ca prin introducerea acestor matci, tu obligi pe toti stuparii din zona sa renunte la rasele lor sau le afectezi performantele.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

O regina crescuta de mine anul acesta a iesit complet galbena. Niciodata nu am avut matci de culoarea galbena.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Citat din: oroles din Mai 21, 2017, 09:23:53 AM
O regina crescuta de mine anul acesta a iesit complet galbena. Niciodata nu am avut matci de culoarea galbena.

Am incercat ca la mine in stupina sa am albine blande. Am carpatina si carnica (parerea mea - sunt acelasi lucru). Nu imi plac albinele 'blonde', elimin matcile ce au culoare galbena.
Orice as face, in ultima vreme am albine tot mai corcite chiar daca pastrez doar regine inchise la culoare, si din pacate acestea sunt si foarte agresive...
Nimic nu se pierde, totul se transforma.