Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Nu stiu unde vedeti voi criza in Romania ca eu am cautat-o si am gasit numai romani fericiti . La nivel de oras parlit gen Rm. Sarat ieri la Kaufland parcarea era full si mergeau toate casele de marcat . Se stie ca in perioadele de criza scade consumul de carburant , in Ro dimpotriva consumul a crescut.
  Criza este doar pentru cei 400000 de bugetari angajati pe ochi frumosi de Tariceanu si pentru maimutoii care au mostenit o bucata de pamant de la masa-mare si se laudau ca fac afaceri imobiliare .
  Cine are propriul business si nu s-a dus acum 3 ani sa faca credit cu buletinul pentru plasma pe perete nu are nici o problema .
  De unde palaria mea sa dea guvernul bani moca la bugetari cand numai deficitul la fondul de pensii este de 3,5 MILIARDE EURO PE AN !!!
  Eu si sotia mea am pierdut in urma reducerilor bugetare 2500 de lei pe luna . Dar noi acum 3 ani in loc sa ne cumparam gipan am investit intr-o ferma apicola care azi ne aduce 7000 de lei pe luna.
  Cum este mai bine ? - sa stau cu gipanul la poarta si sa-l injur pe Basescu ca nu mai am bani de rate SAU sa am propriul business si sa mi se rupa in paispe de boschetarii care striga inclusiv pe la TV ca guvernul nu da bani moca !!!!

Donbazil

Sal'tare!
Ai dreptate frate Dragos numai ca si daca ai prea multe - desi muncesti 16-18 ore pe zi, tot te acuza unii......C-asai la noi....Mai bine stai pe banca in fata portii si te plangi si-l injuri pe ala care are, decat sa faci si tu ceva si sa ai....
Pai am doi vecini care au venit din Spania unde au lucrat la rosii. Cand au venit au bagat banii in masini, mobila, termopane, desi eu le-am propus sa ne asociem sa facem niste solarii si ei sa faca ce-au invatat si cum au invatat in Spania si sa castigam cu totii....De unde?....Noi mancam tot rosii de la olteni ( sau de la unguri) si ei ....Injura guvernele ( si pe al nostru si pe al Spaniei - ca nu-i mai primeste)....
Acu, unu s-a maniat pe mine ca nu-i dau bani imprumut, ca ce prieten sunt io?.....
Asa ca ....Vorba ta, " In aceste timpuri ciudate"...
Sal'tare!
Donbazil - Faget

P.S. Colegului Alvo, da unii diversifica productia si vand pe mai-nimic, DAR VAND TONE de miere SUTE de roiuri si multe altele din exploatatiile lor,  -  nu fac filozofie ieftiuna si   AU CE LE TREBUIE si NU SE VAITA......Asta-i .......

marius_vfp

Citat din: POSTASUL din August 15, 2011, 11:36:08 AM
DA intradevar baietii destepti tac , dar tac pentru ca le merge foarte bine iar prostii cei mai multi adica majoritatea care o duc cum o duc sa stiti ca tac si iei ca daca ar rabufni toti sar schimba ceva , asa ca al admir pe cel care are curajul sa spuna chiar si aici pe forum lucrurilor pe nume  :bravo: :hi:

lapusneanu zise : prosti prosti dar multi , asa ca ar trebui sa ia  aminte

donbazile sa nu ma certi iar, referitor la aia din spania sa stii ca treaba nu e chiar asa ,eu de aicea va scriu , si de treaba se mai gaseste. problema celor multi si prosti ar fi urmatoarea (cel putin asa o vad eu ) deci circa 3 milioane de romanasi harnici sunt peste hotare la produs bani si hranesc din cei multi si prosti de acasa mai bine de 6milioane poate ,deci aia 9 aprox stau bine mersi si nu ciripesc nimik ca le merge bine dar daca sar mai rari randurile treaba ar fi alta , ar mai iesi lumea in strada sa faca zarva , azi am vazut la tv ,ca la ziua marinei iar lau huiduit pe base, cozma iar sia bagat coada ,da de nu mai are aceeasi putere,
spor la treaba numai bine
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Hai sa va spun si eu ceva:
Cunosc un individ care a muncit in Italia cu forme legale!
A cotizat la bugetul acelei tari cu tot ce se cuvine conform legilor lor!
Spre sfarsitul lui 2009 a revenit in Romania, unde a infiat un copil nou nascut (sotia sa nu poate avea copii).
In urma acestei "afaceri" cine credeti ca plateste? STATUL ROMAN!
Si va spun si de ce!
Omul a intrat in concediu de paternitate (legea ii permite) si primeste lunar o indemnizatie de 1000 de euro de la bugetul Romaniei, pentru ca a muncit legal in Italia!
De ce nu platesc italienii?
De ce lui ii dau 1000 de euro iar romancelor noastre care au muncit in tara, au platit taxe si impozite aici, au contribuit la buget, le dau 8 milioane?
De ce el are concediu platit 2 ani iar romancele doar un an?
De ce...?
De ce...?
De ce...?

Si daca tot bugetarii sunt cei mai loviti de criza (de la ei se taie, de la ei se disponibilizeaza, la ei se face reforma), de ce unei mari parti a bugetarilor li se interzice sa desfasoare si activitati in privat?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

alvo

P.S. Colegului Alvo, da unii diversifica productia si vand pe mai-nimic, DAR VAND TONE de miere SUTE de roiuri si multe altele din exploatatiile lor,  -  nu fac filozofie ieftiuna si   AU CE LE TREBUIE si NU SE VAITA......Asta-i ......

eu nu stiu ce coleg sa fiu cu dumneata!
nu am facut aceeasi scoala,nu am avut acelasi loc de munca,nu facem loby pentru acelasi procesator(cel putin in ceea ce ma priveste ,nu ii pot suferi)
nu ma vait,am de toate,am obtinut o productie medie de miere de 50kg/familie stand pe loc,sanatos sunt,cat de cat-proportional cu varsta,copiii mi i-am pus la adapost de influentele pe care le critic eu pe acest forum,asa ca imi permit sa fac filozofie,asa cum gandesc eu si o spun cu voce tare!
am unde sa desfac cele 2-3 tone de miere/an" la sticla"de 1,5 litri,in institutii centrale  si sedii de banci-consumatori cu dare de mana si care stiu sa aprecieze cum se cuvine "o miere bruta de stupina",neprocesata de tarabagii-mai mari sau mai mici!
si nu m-as "vaita"de pretul mierii,daca cei care iau mierea pe te miri ce si mai nimic,ar vinde-o la un pret pertinent,nu de doua trei ori mai mare!
in rest,Dumnezeu cu mila!
PS:in zona mea a inceput un cules,de nu stiu ce sa fac!am asigurat rezerva necesara pentru iernare,inca de la fl.soarelui,iar ceea ce intra acum in stup este un bonus oferit de Dumnezeu;nu mai recoltez deoarece am facut tratamentul cu Varachet si nu pot sa vand miere cu posibile remanente de ...cum ii zice!

bucovineanu

PS:in zona mea a inceput un cules,de nu stiu ce sa fac!am asigurat rezerva necesara pentru iernare,inca de la fl.soarelui,iar ceea ce intra acum in stup este un bonus oferit de Dumnezeu;nu mai recoltez deoarece am facut tratamentul cu Varachet si nu pot sa vand miere cu posibile remanente de ...cum ii zice!
Foarte posibil sa fie de mana, dar daca nu e prea multa nu e pericol pentru iernare.

Kov iulian

Parerea mea referitoare la criza , este regizata , iar motivul ar fi incercarea de micsora natalitatea .

pharaonu75

Citat din: alvo din August 15, 2011, 07:15:15 PM
P.S. Colegului Alvo, da unii diversifica productia si vand pe mai-nimic, DAR VAND TONE de miere SUTE de roiuri si multe altele din exploatatiile lor,  -  nu fac filozofie ieftiuna si   AU CE LE TREBUIE si NU SE VAITA......Asta-i ......

eu nu stiu ce coleg sa fiu cu dumneata!
nu am facut aceeasi scoala,nu am avut acelasi loc de munca,nu facem loby pentru acelasi procesator
...

COLEG DE FORUM!!!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

#1193
       "" COLEG DE FORUM!!! ""

Si adaug ,coleg in aceiasi BREASLA .(STUPARITUL ).                                                                Eu apreciez omul care se descurca si in loc sa aiba 1300 pensia (ori alt venit), cu aceasta activitate a dublat-o, ori mai mult .
  Bravo lor si toata stima ,ca acea majorare e f f muncita .
  Numai bine va doresc . :hi: :hi:


D006

    Mai sus colegul Marius intreaba retoric "de ce romanii nu ies in strada ? "  Eu intreb altceva :  DE CE ROMANII NU IES LA MUNCA ???????????
    Azi mergand la un balci organizat de PNL am intalnit o persoana ca se vaita ca o duce greu... eu i-am dat solutia pe loc : parintii tai au pamant , au vaci , tu doar te muti la munte si dezvolti o ferma serioasa care iti va aduce un ban frumos mai ales ca nu trebuie sa investesi initial in terenuri . Stiti care a fost raspunsul lui ? sunt prea obosit sa ma ocup de asa ceva ... si are doar 42 de ani !
  Stati tata in oras , frecati bordura si injurati-l pe Basescu !

D006

   Chiar acum vad pe antena 3 ca Elena Udrea  este o nenorocita , o pramatie deoarece vrea sa construiasca o sala polivalenta in Bucuresti , ca vrea sa renoveze cazinoul din Constanta , ca face un patinoar , ca .... , ca si-a cumparat o rochie Dolce&Gabana din banii lui Cocos ... o nenorocita....

bucovineanu

Atunci cand esti un membru de baza al unui guvern care toata ziua se vaita ca nu are bani si indeamna oamenii sa stranga cureaua, nu stiu cat de corect sa te afisezi in fata oamenilor amarati in tinute de mii de euro. Sincer, esti multumit de salariul sotiei si pensia parintilor?

Donbazil

Citat din: alvo din August 15, 2011, 07:15:15 PM
P.S. Colegului Alvo, da unii diversifica productia si vand pe mai-nimic, DAR VAND TONE de miere SUTE de roiuri si multe altele din exploatatiile lor,  -  nu fac filozofie ieftiuna si   AU CE LE TREBUIE si NU SE VAITA......Asta-i ......

eu nu stiu ce coleg sa fiu cu dumneata!
nu am facut aceeasi scoala,nu am avut acelasi loc de munca,nu facem loby pentru acelasi procesator

Sal'tare!
Pai ....cu scuzele de rigoare stimabile, eu ziceam ca suntem colegi de forum.....Chear daca eu m-am identificat inca de muuult cu nume si adresa iar dumneata ai preferat sa ramai anonim....
Da' daca dumneata te consideri jignit, iaca, retractez:
Bine necolegule?.....
Sa fii sanatos!
Sal'tare!
Donbazil - Faget

D006

  Si pentru ca Udrea este o "nenorocita" va dau in citat ultima ei postare de pe facebook :


Să nu mai poți de râs! După ce i-a tratat pe alegătorii din comuna Tutilaţi cu mici şi bere în dulcele stil pesedist, Ponta i-a îndemnat pe aceștia să-i păcălească pe pedelişti – când aceştia vor veni cu pungi la ei, să le primească, dar să voteze cu reprezentantul USL. Pentru că, nu-i aşa?, votul obţinut cu pungi (că plase a dat destule PSD) este imoral şi ilegal. Trag de aici concluzia că doar micii şi berea gratis merită votul cetățenilor, zahărul şi făina din pungă, nu!


Şi atunci, de ce l-a dat jos Ponta  de la şefia PSD Bucureşti pe Vanghelie, tatăl acțiunilor politice cu grătare fumegânde şi beri băute din picioare? Din invidie! Ponta vrea să fie el primul grătaragiu politic al țării!



Si un raspuns pt. maestru Bucovineanu : daca Udrea isi permite si este stapana pe situatie este de admirat ca imbraca astfel de rochii. Habar nu am ce salariu are sotia mea dar imi doresc ca in curand sa renunte la statutul de bugetar si sa intre in forta in sectorul privat .Cand a murit tatal meu a trebuit sa dau in judecata guvernul Nastase pentru a incasa ajutorul de inmormantare . Mama mea la 63 de ani pe langa pensie mai are un PFA prin care munceste in continuare si mai castiga inca doua pensii.

POSTASUL

da donu dragos asai cu gratarele si pungile dar si PDL , au dat si iei bere , mici , galeti , papuci , ubrele pentru vremurile grele ce aveau sa vina :rotfl: :rotfl: :rotfl:si va spun pe cuvant ca extractia de miere am facuto in galeata lui BASE :nod: :rotfl: =))
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.