Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

gheghe

     Concluzia ?,a-ti tras-o singur si mi se pare corecta.Ideea este care-i solutia.Stima.

D006

  In momentul de fata Crin & Poanta NU au nici un plan ecoconomic , singurul lor slogan este Jos basescu , eu m-am saturat sa votez contra .
  Boc este cel mai curat prim-ministru din ultimii 20 de ani iar Basescu in ultimul timp are o atitudine pozitiva.
  Si ca intotdeauna totul va fi decis de ... UDMR  :zzz:

Porfy66

Gata! M-am luminat! Solutia e sa votam toti UDMR.  :yes: :yes: :yes:

blue66

Domnilor salutare,
eu as face un pariu cu multi dintre dumneavoastra ,cu urmatoarea miza:inainte sa moara, (de subliniat) lui basescu o sa-i faca statuie.si chiar unii din nemultumitii de azi o sa subscrie.si cand spun asta ma bazez pe istorie.tara asta nu a saracit de 7 ani,ci a fost jefuita de 21 de ani.acum se vad efectele din cauza crizei si pentru ca nu mai au ce vinde.si apropo de "nu ne vindem tara" .am fost dusi de nas pentru ca o vroiau doar pentru ei, si nu vroiau sa imparta ciolanul cu altii.si pentru cateva firimituri noi am asistat cum si-au insusito bucatica cu bucatica.cum e posibil ca o tara fara datorii, cu resurse,sa ajunga in halul asta.parca am fost tampiti.va amintiti ca prin anul 1995-1996,bulgarii bateau cu lingura in oalele goale de saracie.au luat aminte si acum in plina criza au spus FMI-ului NU MERSI.bravo lor

gheghe

 Domnul Dragos,dumneavoastra chiar puteti admira un om care nu are personalitate, nu are respect de propriile-i pareri si idei ,care accepta sa fie pe post de papusa a caror sfori sunt trase nu de un singur "sforar" ci si de cei din prejma lui?.Curat ! Curat a fost si Iliescu ,dar sub obladuirea lui a inflorit coruptia.Basescu a adus o tenta si o forma de abordare a problemelor despotic,lipsit de staif si stil,viclean si fara scrupule preluand functia primului ministru in genul in care "imparatul Iulian" a sculat-o pe doamna Basescu de langa sotul ei - adica fara menajamente - ca sa se aseze el .Atunci - in satra -avea nevoie de un drac ca sa treaca o punte.Vedeti si dumneavoastra acum ca dracul nu se lasa calarit fara un angajament.Stima.

D006


Porfy66

Citat din: blue66 din Februarie 26, 2011, 05:16:01 PM
Domnilor salutare,
eu as face un pariu cu multi dintre dumneavoastra ,cu urmatoarea miza:inainte sa moara, (de subliniat) lui basescu o sa-i faca statuie.si chiar unii din nemultumitii de azi o sa subscrie.si cand spun asta ma bazez pe istorie.tara asta nu a saracit de 7 ani,ci a fost jefuita de 21 de ani.acum se vad efectele din cauza crizei si pentru ca nu mai au ce vinde.si apropo de "nu ne vindem tara" .am fost dusi de nas pentru ca o vroiau doar pentru ei, si nu vroiau sa imparta ciolanul cu altii.si pentru cateva firimituri noi am asistat cum si-au insusito bucatica cu bucatica.cum e posibil ca o tara fara datorii, cu resurse,sa ajunga in halul asta.parca am fost tampiti.va amintiti ca prin anul 1995-1996,bulgarii bateau cu lingura in oalele goale de saracie.au luat aminte si acum in plina criza au spus FMI-ului NU MERSI.bravo lor

Ciudati mai suntem... Ii faci statuie lui basescu in prima fraza ca apoi sa admiri faptul ca Bulgaria a zis NU  FMI-ului. Pai nu basescu a imprumutat de la FMI intr-un an 20 miliarde de dolari? Adica 35% din datoria celor 21 de ani a fost facuta in ultimul an sub mareatza si iluminata conducere a celui cu "atitudine pozitiva in ultimul timp" si a celui "mai curat prim-ministru din ultimii 20 de ani"????
Ce sa mai inteleg? Ca bulgarii merita un "bravo" pentru ca nu au mai facut un acord cu FMI si nu s-au mai imprumutat si ca au tras concluziile care trebuie dupa dezastrul  in urma acordului cu FMI  in '95 - '96 de mureau de foame, iar bisnitarului sa ii facem statuie tocmai pentru ca a facut cel mai mare imprumut de la FMI?
Sunt de acord sa ii facem statuie dar sa nu fie pe un piedestal prea inalt pentru a putea sa ajungem sa urinam pe ea.

gheghe

   Domnule Dragos, multumiri pentru "memento"ul Petre Tutea.Este un orator fascinant mai degraba prin modul in care abordeaza temele in discutie,surprinzator prin viziunea personala {vezi limitarea Divinitatii la un spatiu anume -si fiindca a fost spatiu romanesc ne flateaza-,sau chintesenta ce o reprezinta Eminescu] usor hiperbolizata care sugereaza o anume mobilizare, o iesire din starea de lancezire ca astfel sa capete sens sacrificiul personal facut. Dar domnule, nimic din ceea ce razbate din intelepcinea marelui Tutea nu pledeaza in favoarea pozitiei pe care o aparati dumneavoastra.As spune ca argumentele sunt de partea celor care acuza decadenta si meschinul in care ne azvarle prezentul cel traim.Daca am crea o lume cum razbate din putinele idei ramse de la Tutea ,acesta clasa politica ar sfarsi in tepele "marelui Tepes".Stima.

blue66

  Domnule draga nu ai prea inteles.Dar sa nu te sperii, caci sunt multi ca dumneata.Vecini nostri nu au imprumutat, pentru ca experienta anilor anteriori i-a invatat sa puna ceva deoparte, pentru zilele negre,si acum i-au folosit ca sa treaca hopul.Noi ce-am pus deoparte de-a lungul timpului.Exact ce le-a aratat ziaristilor Claudiu Bleont.In conditiile in care un guvern liberal prin traditie ar trebui sa fie mai chivernisit in chieltuirea banilor(personal ma doare ca spun asta despre partidul din care fac parte) .
   Cat despre statuie, sa va dau un exemplu din istoria contemporana:anglia anilor 80 cu prim ministru margareth theacher.Miscari de strada aproape in fiecare zi,desfintarea a peste 250000 lucuri de munca in minerit(aproape a desfintat mineritul in anglia),reforme dure in toate domeniile,si acum englezii ii sunt recunoscatori pentru ce a facut atunci.Eu sunt adeptul schimbarii dar sa punem ceva in loc,si eu nu vad pe cineva cu vana in el.Istoria ne-a invatat ca votul negativ ne duce intr-o fundatura.
Nu putem sa traim ca neamtul daca gandim atat de ....balcanic.
Si apropo de urinat in aer liber:-este periculos,pt ca  o rafala poate intoarce directia .

D006


silviubuciuman

Ce facem nu mai discuta nimeni nimic ,toate in tara merg perfect Geona resemnat Basescu triumfat spagari arestat hoti actionat ce va mai urma ptr noi iubitori de albine si totusi ce primim de la statul romin ptr polenizarea culturilor

D006

#1076
  Lucrurile chiar au inceput sa mearga bine !

  Cum sa - ti plateasca statul Roman servicii de polenizare  cand tu polenizezi culturile unor particulari !  =)) =)) =)) =))

  Toti vreti de la stat dar voi ce a-ti dat statului ????  :nono:


milu56

A scapat tara de comunisti?Inca nu dar Basescu prin arestarea lui Vantu semn bun incepe curatenia Iliescu e evreu :lol:

silviubuciuman

Motanul felix=  Dan voiculescu=mircea =erou national=antene=realitatea=0

pharaonu75

Cu ce imi afecteaza toate astea viata? Cu ce va afecteaza pe dumneavoastra domnule Silviu?

Cu nimic! Este o simple propaganda PDL-ista! Nu spun ca Felix trebuie felicitat! A fost un nemernic, poate chiar mai este inca, insa problema romanilor o reprezinta FOAMEA, CRIZA, VENITURI DIMINUATE, CODUL SCLAVIEI (nu al muncii), LEGI VOTATE PRIN FRAUDARE, , 11 ASUMARI DE RASPUNDERE GUVERNAMENTALA, ATITUDINEA SFIDATOARE A GUVERNANTILOR, ETC!

Daca Felix pleaca din politica o vom duce mai bine? Daca Felix merge la puscarie o vom duce mai bine?
Cu siguranta NU!
Insa daca tot ce am scris boldat mai sus ar dispare, romanii ar trai mai bine!

SA TRAITI BINE! :rusine: :rusine:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube