Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

stupar

Ce ziceti de mininstru de intern?Nu mai are incredere in nici un roman,vor sa angajeze vames  din Olanda,Germania si Franta,sa supravegheze pe romanul nostru sa nu mai primeasca spaga.
Santem de rasu lumii.
Ecsrocaria la vame este de mult,inca din comunism,nu angajase pe oricine,ci din nomenclatura comunista care au ramas incontinuare din tata-n fiu.Nu s-a facut curatenie nici acolo.Credet ca numai cu tigarile ?Cu droguri nu s-au ocupat?De unde se drogheaza tinerii?
Acii dupaCeausescu un Vlad Tepes trebuia .... :yellowcard:

pharaonu75

Citat din: stupar din Februarie 09, 2011, 10:06:29 PM
Ce ziceti de mininstru de intern?Nu mai are incredere in nici un roman,vor sa angajeze vames  din Olanda,Germania si Franta,sa supravegheze pe romanul nostru sa nu mai primeasca spaga.
Santem de rasu lumii.

Ungurii au adus la granita, pe langa vamesii lor si vamesi germani! Si treaba a mers bine! Nu inventam noi apa calda... mie mi se pare un lucru bun!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Niste romani luminati acum 150 de ani au adus un german sa conduca tara , pe CAROL I , omul care a reusit sa faureasca o Romanie moderna ! La fotbal nu se practica arbitrii straini ?
 

stefan1

  Eu zic ca si medici germani ar trebui adusi sa verifice pensionarile de boala si judecatori straini sa judece procesele greilor din politica si din 'mafie'.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

  Daca s-ar face treaba cu medicii ati vedea pe Realitatea si antena 3 anunturi de genul : BASESCU TAIE PENSIILE DE BOALA   !!!!!!!!!!

prisecarul

cum sa dea cascavalul din mana la straini?
niciodata!!!!!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

mape 48-petru manea

Un popor antic urca batranii si bolnavii in copac si-l scutura.
Care cadea murea,care nu cadea la munca cu ei. :rotfl: :rotfl: :rotfl:

gheghe

#967
   Domnilor.Cine sunt oamenii care ne reprezinta si ne hotarasc destinele? De unde vin? Sunt reprezentantii unei clase sociale la care noi nu avem acces sau sunt din randul nostru?Puteam fi noi in locul lor? Am fi fost noi corecti asa cum am vrea sa fie ei? Incercati sa fiti sinceri si ganditi-va de cate ori v-ati descoperit ca sunteti dincolo de parleaz? Dupa parerea mea ,noi ca neam suntem intr-un declin milenar, nu ne regasim resursele interne spre a ne corija coloana vertebrala aplecata de vicisitudinile vietii,  pe un fond de existenta precar.Parerea mea este ca avem nevoie de un presedinte -cu prerogative limitate - din elita societatii noastre .Primul ministru si ceilalti 10-12 ministrii sa fie desemnati in urma unui concurs international.Acestia au dreptul sa-si aleaga echipa tot in urma unui examen draconic.Plata acestora se v-a face la nivelul celor mai dezvoltate tari ,contractele intre ei si "societate" vor fi ferme,la obiect "dure"si pe termene.Legile imbarligate pe care le interpreteaza fiecare cum vrea -si rezoneaza cu legea atat de bine incat ati vazut "vinovatul fara vina"redus la tacere- sa fie abrogate si luat ca legislatie cea a UE.Stima.

stefan1

  "(Romanii)... s-ar parea ca toti se nasc cu aceasta aplecare spre hotie." - Nicolo Baresi, dupa o calatorie prin Tarile Romane, la 1633.
  Ce efecte are furtisagul pentru o societate, noi stuparii, cunoastem bine. Este una din explicatiile pentru care Romania se afla la nivelul de azi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pistol28

Citat din: stefan1 din Februarie 11, 2011, 01:39:02 AM
  "(Romanii)... s-ar parea ca toti se nasc cu aceasta aplecare spre hotie." - Nicolo Baresi, dupa o calatorie prin Tarile Romane, la 1633.
  Ce efecte are furtisagul pentru o societate, noi stuparii, cunoastem bine. Este una din explicatiile pentru care Romania se afla la nivelul de azi.

Va rog sa i-mi dati voie, sa nu fiu de acord cu d-voastra, OBICEIURILE cat si "apucaturile" se ivata in cei 7 (sapte) ani de acasa.
EDUCATIA este primordiala in felul cum o NATUNE evolueaza, daca are resurse poate sa marginalizeze defectele apoi sa se le elimine.
Exemplu: STUPUL . (oare de ce trebuie sa inventam roata ?)
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

stefan1

  Nu stiu daca e suficient ca pe mine sa ma educe sa nu fur, daca toti din jur fura. Chiar daca nu ar fura de la tine, tu te-ai simti frustrat, ca ei progreseaza fara nici un efort si fie te conformezi lor, fie ramai jos pe scara prosperitatii.
  Pe mine ma mira cum chiar la nivel de presa sau chiar la nivel politic, unii justifica furtul unor categorii pentru ca nu sunt platiti suficient. Chiar de vamesi se zice acum ca e normal sa mai ia bacsis, ca salariile lor sunt mici!! Sau de un hot de gaini, ca poate a furat de foame. Furtul nu este admis, ca daca poti trai din furt nu mai esti motivat sa muncesti. Daca furi, care este granita la care te opresti? Adica daca fur o gaina este OK, dar daca fur doua este rau? Daca fur un stup am scuza ca poate nu am avut bani sa cumpar, si numai daca fur pavilionul sunt hot?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gheghe

    Societatea este bolnava.Educatia in cei "7 ani de acasa" este facuta de cine?si cum?.Aveti dreptate,s-a constatat ca insasi modul de alimentare al mamei are influienta asupra preferintelor viitoare ale copilului ,deasemenea modul de viata si comportamentul inter cuplu , armonia sau disarmonia ,corectitudinea ,disciplina,etc.,deci educatia incepe cu noi,sau mai bine incepea cu a parintilor nostri,sau...Sau, daca nu ne multumeste modul in care se desfasoara educatia in marea masa ,atunci sarcina aceasta ar trebui sa devina o problema a societatii,sa inceapa obligatoriu in gradinite dupa programe obligatorii,care sa acopere lacunele din educatia parintilor,sa se continue in scoala primara de catre dascali bine alesi si instruiti,sa se ...Stima.

pistol28

Citat din: stefan1 din Februarie 12, 2011, 02:03:42 AM
  Nu stiu daca e suficient ca pe mine sa ma educe sa nu fur, daca toti din jur fura. Chiar daca nu ar fura de la tine, tu te-ai simti frustrat, ca ei progreseaza fara nici un efort si fie te conformezi lor, fie ramai jos pe scara prosperitatii.
  Pe mine ma mira cum chiar la nivel de presa sau chiar la nivel politic, unii justifica furtul unor categorii pentru ca nu sunt platiti suficient. Chiar de vamesi se zice acum ca e normal sa mai ia bacsis, ca salariile lor sunt mici!! Sau de un hot de gaini, ca poate a furat de foame. Furtul nu este admis, ca daca poti trai din furt nu mai esti motivat sa muncesti. Daca furi, care este granita la care te opresti? Adica daca fur o gaina este OK, dar daca fur doua este rau? Daca fur un stup am scuza ca poate nu am avut bani sa cumpar, si numai daca fur pavilionul sunt hot?

In vremea  lui CONSTANTIN MAVROCORDAT s-a dat un "EDICT" (lege), prin care li se iertau micile furtisaguri, pe motiv ca sunt SARACI si fura sa manance, dar pentru asta se platea de catre "mai marele BULIBASA" sau cum s-o mai fi numit pe atunci, o cantitate destul de mare in AUR, care mergea direct in VISTERIA statului.  Obiceiul este de atunci dar plata nu se mai face - NU este o justificare este o  realitate traia, acum si de "EVROPA" care s-a saturat de lipsa bunului simt elementar al unor cetateni acum "EVROPENI".
Ca ce ce bine le zici mata SORO.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

stefan1

Citat din: pistol28 din Februarie 12, 2011, 04:04:02 PM

In vremea  lui CONSTANTIN MAVROCORDAT s-a dat un "EDICT" (lege), prin care li se iertau micile furtisaguri, pe motiv ca sunt SARACI si fura sa manance, dar pentru asta se platea de catre "mai marele BULIBASA" sau cum s-o mai fi numit pe atunci, o cantitate destul de mare in AUR, care mergea direct in VISTERIA statului.  Obiceiul este de atunci dar plata nu se mai face - NU este o justificare este o  realitate traita acum si de "EVROPA" care s-a saturat de lipsa bunului simt elementar al unor cetateni acum "EVROPENI".

Evropa s-a confruntat cu acele cete de 'discriminati' inca din Evul Mediu. S-au pastrat acte in Olanda sau Franta, cand administratia unor cetati si tinuturi au dat bulibasei nomazilor care s-au asezat in preajma lor anumite sume de bani, cu conditia sa le paraseasca tinuturile. Deci exista o anumita intelegere...    Ce spuneti ca a facut Mavrocordat, este tipic romanesc, desi e facuta de un grec. Cum domniile erau permanent in cautare de venituri, au gasit sa scoata ceva si de la colorati, fara a cumpani urmarile. Adica daca tot au platit o taxa pe furat sau cersit, macar sa profite din plin de asta. Si au profitat ...
  Eu zic totusi ca e ceva genetic si la ei si la romani. Am mai spus ca si unele rase de albine sunt mai inclinate la furtisag decat altele. Poate asa e si la oameni. Uitati-va la detinatorii de palate cu turnulete. Multi fura curentul cu care le alimenteaza, iar impozitele pe proprietate nu le-au platit de 20 de ani. Si ei stau la coada la ajutoare pentru ca nu au oficial nici un castig si sunt indreptatiti sa primeasca. Recent a fost un scandal cu adran Copilul Minune! cand a fost descoperit ca a 'luat' dintr-un Peco o sticla de bautura fina neplatita. Bineinteles ca scapa fara pedeapsa, ca altfel ar insemna ca e persecutat etnic.
Personal cunosc un caz, cu un inalt functionar de banca, care a infiat prin anii '60 un nou nascut mai colorat. Era singurul lor copil, inteligent, avea tot ce-si dorea si mult mai mult decat toti colegii lui de liceu. De la un anumit moment a inceput sa chiulesca de la scoala, sa minta, sa fure de la colegi si cu toate interventiile disperate ale parintilor a trebuit sa fie lasat repetent, dar a continuat-o in acelasi stil. Nu mai stiu ce s-a intamplat cu el. A primit o educatie impecabila si totusi...Eu cred ca era 'chemarea strabunilor' desi pot fi si alte explicatii.
  Oricum, genetica are un rol mult mai mare decat ne inchipuim in multe din actiunile si reactiile noastre chiar daca educatia iti modeleaza comportamentul. Ar fi foarte multe de spus...
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

  IN ultimile trei zile am petrecut mai mult timp  prin bisericile din Venetia , am stat si m-am gandit la soarta noastra a romanilor . Concluzia e clara : suntem irecuperabili pentru civilizatia Europei , vom ramane vesnic un popor barbar de la marginea imperiului. Nu ca este o distanta intre noi si popoarele vestice ( uneori masurabila in ani) pur si simplu evoluam in universuri paralele .