Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

prisecarul

rau cu rau, dar mai greu fara rau!
v-ati intrebat cam cum ar fi ca, copiii nostrii sa iasa la pensie la 65 ani ?
acum au 10-12 ani,dar pana la 65 ani, cat mai este?
50- 55 de ani?
speranta de viata pentru barbati este de 68 ani!
pentru femei 71 ani!
cam ce parere ai?
pe cine ajuti?
pe base?
sau copiii!
ai tai, ai mei, sunt la inceput de viata, ai lor sunt la UE!
MARELE BASE
a pacalit poporul cand a jurat ca nu l-a lovit pe acel copil cu pumnul!
a avut dreptate!
l-a lovit cu dosul palmei!
deci a jurat drept!?!?!?!?
insa  JUDECATA DIVINA, ii va veni de hac!
91% dintre intervievivati sunt impotriva presedintelui!
oare, cat de inconstieti sunt guvernanti actuali de nu demisioneaza?
daca este asa de greu de guvernat tara, de ce tin cu dintii de guvernare?
inca mai au ciolane de ros?
au indatorat tara intr-un an, de 10 ori mai mult cat guvernarile din '90 pana acum!
apropo cu speta anterioara, ca marinar, nu ar avea nevoie de ajutor, iar eventualele fotografii, sigur ar "un fals ".  la fel ca FLOTA ROMANIEI, despre care nu se mai stie nimic, de cand a ajuns presedinte.
la fel si de faptul cum elena a avut mana in gips iar el s-a operat la viena, dar nu ar fi avut nimic in comun, decat faptul ca ar fi fost in aceeasi masina, cu care , dupa ce ar fi consumat apa plata, ar fi intrat intr-un pom!!
in evidentele PR, nu cautati, pentru ca omul evadase de la lac 2,fara excorta, iar la incident, ca de obicei, masina nu avea placute de inmatriculare!
CUNOASTI SCENARIUL?
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

D006

  De cateva zile vad mai multi oameni care protesteaza la Ministerul Finantelor pentru ca acum castiga mai putin . dar nu am vazut nici macar un angajat care sa strige ca pt. ca i s-a micsorat salariu isi da demisia de la stat si pleaca sa munceasca cinstit in mediul privat .

pharaonu75

Sugerezi cumva ca la stat nu s-ar munci cinstit? :uimit: :uimit:
EVAZIUNEA FISCALA, CARE ESTE ILEGALA, SE FACE LA PRIVAT NU LA STAT!
Ce vina au aia care lucreaza pe 10-12 milioane (din care li se mai taie si 25%) ca unii il au tatuat pe basescu pe creier?
Daca nu stii, afla ca si oamenii aia au copii acasa, au datorii, boli, etc...
Cumva crezi ca te afli in varful piramidei?
Ca daca nu platesti impozit pt apicultura ai dreptul sa fii cicnic cu altii cu care soarta nu a fost asa darnica precum a fost cu tine?
Daca tot spui ca la privat se lucreaza cinstit, as vrea sa vad si eu un medic de la privat care traieste fara "micile atentii" de la pacienti si care sa fie platit doar pentru rezultate!!!
Ar cam muri de foame multi...
Sunt de acord sa li se taie alora de la finante sporurile, dar daca un medic pune mana pe orice altceva decat onorariul, sa infunde puscaria... si confiscarea averii... Ai fi de acord?
Sa nu mai vorbim cum se elibereaza retete compensate, cum se dau concedii medicale, cum se pensioneaza unii medical desi nu au nimic, doar pentru ca un medic "a pus botul la cascaval" si i-a "stabilit" un diagnostic conform caruia ar fi trebuit ca tanarul pensionar sa fie mort de vreo cativa ani...
De genul asta de pensionari vorbea si tatuca Base, combate-le si p-astea domnule aparator al privatilor... si traieste tu intr-o tara fara sistem bugetar!
Si parca tot tatuca Base spunea ca toate veniturile trebuie impozitate! Deci si apicultura? Se pare ca Baselu ti-o trage si tu ori nu simti  :uimit: ori iti place!!! :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

   Nu ca nu se munceste cinstit dar sunt foarte multi angajati fara sa faca nimic util , gen plimba o hartie toata ziua prin 3 birouri sau nici atat.
  Evaziune fiscala face si frizerul de la coltul strazii si marii moguli care fac afaceri cu statul , oare aceste doua categorii sunt la fel de vinovate ?  Eu stiu ca marele furt s-a facut prin "afaceri" cu statul si apoi prin evaziune . Ce ar fi fost daca statul ar fi cheltuit banii mai cu cumpatare ?

     Nu esti obligat sa lucrezi cu 1000 de lei pe luna poti lucra si cu mai muilt sau poti sa-ti deschizi o afacere proprie . Nu eu i-am pus pe romani sa-si faca datorii la banci pe dobanzi astronomice pentru as cumpara lucruri cu care sa se dea mari la prieteni sau vecini , gen plasme si masini bengoase .
    Despre sistemul medical nu-mi dau cu parerea pt. ca fac parte din el dar iti pot spune ca esti intr-o mare eroare , sincer ! confunzi sistemul privat cu cel de stat   :nono:

   Ca opinie politica sunt neoliberal asa ca militez pentru micsorarea sistemului bugetar ( sa nu zic disparitie)  astfel incat doar cateva agentii sa ramana la stat . Sanatatea poate fi privata la fel ca invatamantul , la fel ca pensiile , la fel ca politia , etc.

   Din partea mea pot sa puna impozit si pe apicultura mai ales ca anul acesta la PFA -ul pe apicultura chltuielile sunt mai mari decat veniturile ... :rotfl: , si la anul sigur va fi pe pierdere fiscala  :wink2:

pharaonu75

#754
Nu cred ca ti-ai dori politie sau justitie privata!
Gandeste-te doar ce ar insemna ca si in aceste domenii sa apara MOGULI!
Si nu uita ca politia are unul dintre cele mai eficiente servicii de informatii... n-ai vrea sa fie la privat, crede-ma!
Marile tunuri s-au dat de privati prin afaceri cu statul, asa cum bine precizai si tu, insa nu amaratul ala care striga pe holuri la finante sau munca, la invatamant, politie, sanatate, a avut de castigat ceva, ci privatul si cel care detinea puterea la stat in domeniul respectiv. Astia care tipau de foame nici macar nu indraznesc sa intrebe DE CE? sau CINE? a semnat din partea statului acele afaceri paguboase... nu indraznesc pentru ca au copii de crescut si nu vor mai avea cu ce sa-i creasca daca intreaba ceva...
Trebuie sa lucrezi la stat ca sa intelegi ce vreau sa spun...
Iar referitor la faptul ca sunt angajati care plimba o hartie... ai perfecta dreptate... dar p-astia nu i-au angajat aia care tipau pe holuri... i-au angajat sefii... majoritatea plimbatorilor de hartii fiind nopoti, amante, sotii, odrasle... astia nu fac nimic si pentru ca sa se justifice necesitatea numarului mare de angajati se inventeaza tot felul de structuri, linii de munca, atriubutiuni...
Nu tipa nicio amanta de stab pe holuri la finante... tipau aia care duceau greul.. amanta oricum nu face nimic si este platita cu siguranta mai bine decat aia care muncesc!
De cativa ani angajeaza femei in politie in draci!!!
Cate ai vazut pe strada?
Du-te in birouri sa vezi plimbatoare de hartii. Parerea mea este ca in politie, jandarmerie, pompieri, nu prea au ce cauta femeile...
Aici trebuie sa umble basescu, nu la salariile alora care muncesc din greu si au salarii de mizerie!
Si ia fii atent la intrebarea asta foarte grea: daca se fac restructurari cine pleaca? nu amanta, nu nepotul, nu fiul sau sotia ci amaratul care munceste...iar ceilalti amarati care raman vor munci si pentru cei dati afara ca doar nu si-o toci amanta unghiile ca sa faca ceva!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

de acord cu toate cele spuse
si ca sintaresc, va spun eu ... din sursa
s-au facut restructurari si s-au angajat sefi politici
adica?
de ce nu s-a dat concurs ca sa devina sef unul din sistem?
deoarece au trebuit platite polite politice
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Exact, Florine!
Am spus de amante, nepoti, fii, pitzipoance, insa uitasem ceva...CLIENTELA POLITICA!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

  Nu se poate sa fie eliminati bugetarii. Numarul lor insa ar trebui rational stabilit si fiecare sa-si justifice bine pe ce ia banii. Daca tot avem tendinta de a ne compara cu Vestul, sa o facem si in aceste domenii. Care este proportia bugetarilor in total populatie la ei si noi? Care este raportul dintre venitul mediu la privat si la bugetari in Vest si la noi? Care este proportia intre lucratorii la birou si cei cu munci pe teren in politie, in armata, in toate serviciile si ministerele? De ce avem un aparat al Securitatii cu mult mai mare decat pe vremea lui Ceausescu, care supraveghea cu Securitatea tot ce misca in tara asta? Astazi ce or face atatia, ca hotia, delapidarile, bandele mafiote au proliferat atat si nimeni nu le deranjeaza, nimeni nu strang probe beton cu care sa poata fi judecati si dusi unde le este locul? De ce nu ne uitam la Vest in ce priveste raportul intre salariul minim si maxim in toate sectoarele de activitate? La noi acest raport este mult prea mare, cu nimic justificat. Inainte daca aveai un salariu dublu fata de alta persoana, erai deja la un standard inalt. Acum poti avea si de 10 ori si sa-ti para ca castigi prea putin, ca altii castiga mult mai mult. Cei care castiga asemenea venituri sunt inclinati spre risipa dar si spre coruptie, caci cu bani se cumpara la noi orice.
  Daca diferentele dintre diferite salarii sunt asa de mari, la fel sporurile si stimulentele sunt exgerate, ele de multe ori depasind chiar salariile, care de fapt ar trebui sa fie plata totala a unei munci normale. Un spor de 5-10% este un venit care se cunoaste in bugetul unei familii, deoarece intr-o familie normala din salariu raman putini bani dupa acoperirea cheltuielilor curente. Chiar plata orelor suplimentare cu 100% este o mare exagerare dupa parerea mea. Daca aceasta valoare era mai mica, intreprinzatorii isi permiteau sa lucreze si peste program sau in zilele libere. Asa se rezuma la orele legale, ca putine activitati sunt asa rentabile incat sa se poata remunera dublu.
  Se dau sporuri si stimulente aproape in orice domeniu, fara criterii riguroase, lasand loc la arbitrariu, la clientelism, la santaj. Unde se dau sporuri trebuie neconditionat sa se poata da penalizari in cam acelasi quantum. Coruptia in randul functionarilor publici cu rol de control si verificare cat si in randul celor care administreaza dreptatea (justitie, politie, administratie publica, politicieni) ar trebui mult mai sever pedepsita decat pentru poporul de rand. In trecut de multe ori un functionar corupt isi putea pierde chiar capul, asa ca nu ceda tentatiilor ivite la locul de munca. Acum aproape ca nu exista pedepse si raspundere pentru cei care gresesc (de cele mai multe ori voit) in exercitarea functiilor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

  La mine in oras sunt trei feluri de masini de politie iar politia clasica la randul ei este impartita in rutiera locala , rutiera judetena si rutiera a DN. La toate aceste politii sunt comandanti , secretare , etc. Nu era mai bine sa fie o singura politie cu un singur comandant ?
  La mine in oras in cladirea ANAF functioneaza doua Perceptii una pentru oras si alta pentru rural , cu doi directori , doua secretare , etc. Nu se putea sa fie un singur director ?
  La mine in oras functioneaza 4 licee  dintere care doua au "reusit" ca la Bac sa promoveze doar vreo 25 de elevi , de ce nu raman doua licee ?

viorel55

  Vezi ca ai uitat POLITIA COMUNITARA.....

D006

  Stai asa! am uitat sa mentionez si de Politia rutiera RURALA , cred ca daca ma mai gandesc putin mai gasesc vreo doua politii . Asta cu 4 feluri de politii rutiere chiar nu o inteleg !

pharaonu75

Aici esti tu in eroare!
Exista politia rutiera (judeteana) pentru DN si politia rutiera municipala/oraseneasca.In mediul rural politistul de la postul de politie se ocupa si de politie rutiera!
Mai intereseaza-te si poate imi dai dreptate!  :wink:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Stiu ce spun !!!  sefii de post s-au vaitat ca au prea mult de munca asa ca s-a infiintata politia rutiera rurala cu politisti care nu au legatura cu cei de la posturile comunale. Spun ca stiu deoarece cand s-a infiintat acesta politie eram oprit la doua zile pana cand au aflat cine sunt si de anunci doar ne salutam.  Cu politistii de la posturile rurale ne cunoastem de mai bine de 10 ani ; acum mi-am largit grupul de prieteni politzai  :wink2:

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Octombrie 17, 2010, 09:05:54 PM
   Cu politistii de la posturile rurale ne cunoastem de mai bine de 10 ani ; acum mi-am largit grupul de prieteni politzai  :wink2:

Pai vezi, sa nu-i mai critici ca poate le dau vreo idee sa se uite pe aici la ce zici despre ei! :rotfl:
In Ialomita nu e politie rutiera rurala, asa ca nu te contrazic!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  faza tare este ca au pus o politista blonda de-ti "pica plombele-n gura"   :zzz: Smecheria este ca la noi se cara mult lemn "la negru"  si politzaii de la posturile rurale nu se pot pune rau cu comunitatile locale si de aici infiintarea celei de a doua politzii.