Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Cristel

Guvern de slugi. Daddy e "jupanul", arendasul parvenit si mândru. De asta si-a tras si concubina tinerica, să lase senzația că "are"...
România? Doar tineretul dacă se revoltă si pune pe fugă pe idioții ăstia de astăzi, mafia ce sufocă țara.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

vulpea

mai d 006 ,ne-a trebuit sa apara unii ca tine , in Centenarul Ro,care scuipa cu dispret pe toti inaintasii nostrii care au fost dispusi sa si moara pentru acest ideal : UNIREA NEAMULUI.Buco...,trebuie sa fi foarte rau intentionat sa faci remarca asta stupida foc !!!

vulpea

PS.Cristel,l-ai uitat pe Base , care s-a autodenuntat singur :'eu am fost jupanul lor ' ? apropos , tineretul de azi are alte 'preocupari' .

D006

Într-un articol publicat în cotidianul genevez ,,La Feuille", din 24 mai 1919, scriitorul Panait Istrati asocia evenimentele din anul 1918 cu o frază, care, se pare, i-a scăpat lui Ionel Brătianu: ,,Vreau Transilvania, dar fără transilvăneni!". Este foarte probabil ca aceasta să reprezinte întocmai atitudinea oamenilor politici de la Bucureşti faţă de alipirea la Regatul României a unui teritoriu administrat de conducerea austro-ungară, într-un mod net superior celor cu care erau obişnuiţi românii. Cunoscutul om politic şi-a făcut, practic, datoria de lider de opinie.

Rolul lui Iuliu Maniu la constituirea României Mari este, de asemenea, disputat după ce Unirea de la 1918 a început să fie transpusă, cu adevărat, în realitate. Astfel, în momentul în care s-a pus problema unificării religioase a românilor, Maniu s-a opus, pentru că era greco-catolic şi nu dorea subordonarea acestui cult celui ortodox. Omul politic ţărănist refuză să participe la încoronarea Regelui Ferdinand şi a Reginei Maria, din anul 1922, sfidând conducerea monarhică de la acea vreme. Mai mult decât atât, în 1923, Maniu se opune adoptării noii Constituţii, care o înlocuia pe cea din 1866, promulgată de regele Carol I.

vulpea

acelasi Iuliu Maniu,care s-a dat 'in barci' cu comunistii si pe care a crezut ca-i invarte pe degete dupa aceea?

Kov iulian

#5105
Cred ca doar intr-un film cu prosti, cand esti prins ca ai furat milioane faci parnaie in wekend la munte (la un gratarel in curte) in vila pe care ti-ai construit-o cu bani furati.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/proiectul-privind-inchisoarea-part-time-la-vot-in-camera-deputatilor-918552?utm_source=Sharefb

*Daca sunt prinsi, pentru ca acum Antena 3 ne-a convins ca e ilegal ca institutiile sa foloseasca tehnica moderna de la SRI in cercetari.

Alutus

Inca o tradatoare de neam, platita de Soros, etc, etc. Se numeste Simona Tivadar.
,,Asta o să fie una dintre rarisimele mele postări de jale: constat în fiecare zi că sunt contemporană cu dispariţia poporului român, aşa cum îl ştiam eu. Cei mai harnici, mai întreprinzători, mai serioşi şi mai blînzi oameni au emigrat si continuă să plece masiv, de la cel mai bun căpşunar sau dulgher până la cel mai bun medic sau cea mai strălucită minte de savant; e un exod înspăimîntător. Ţara e confiscată de ţoape şi infractori şi nu ştiu care e o specie mai dăunătoare. Din popor au rămas ciurucurile, neputincioşii, nişte dinozauri ca mine şi nişte tineri entuziaşti care ţin şandramaua, să nu ne cadă în cap. Sigur, actualii conducători nu sunt veşnici. Sigur, în ţara asta bogată şi frumoasă o să vină încet alte neamuri, mai întâi ca să muncească, apoi ca să o asaneze şi să o respecte aşa cum poporul actual nu o face: poate asiatici, poate africani, poate sud-americani, cine ştie? Şi o să existe o altă populaţie, care o să devină un popor în adevăratul sens al cuvântului. Aş fi preferat să fiu contemporană cu sfârşitul lumii, măcar era aceeaşi soartă pentru toată omenirea. Aşa, mă uit cu jale cum se zbate în chinurile morţii poporul meu în timp ce alte popoare evoluează spre mai bine, capabile să supravieţuiască istericilor sau ticăloşilor efemeri istoric. Probabil noi am ieşit prea secătuiţi de puteri din dictatură ca să facem faţă unei alte pecingini istorice. Sper să se inventeze criogenia în decursul vieţii mele, mi-aş dori foarte mult să mă trezesc peste două-trei sute de ani şi să văd cine populează aceste pământuri. În ceea ce priveşte sfârşitul, nu mai am nici un dubiu. Şi spun asta fără pic de patetism, rece ca un cercetător care studiază un experiment ştiinţific. Cartea de istorie e nemiloasă, va consemna şi felul în care am decăzut şi cauzele pentru care s-a întâmplat asta. Mi-aş fi dorit să nu se întâmple în decursul vieţii mele".

Citeste mai mult: adev.ro/p7uta3
Sa nu uiti Darie!

dredd

Stai liniștit, că pe tine te apără Codruța de comuniștii cei rai


oroles

Tratamentul chinez contra coruptiei e cel mai eficient. Interesant e ca cei de la putere vorbesc de statul paralel, se victimizeazal si ce fac!? Imblanzesc pedepsele... Bun, dacă exista acest stat paralel cea mai buna solutie e sa te lupti cu el, nu sa reduci pedepsele.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vulpea

cred ca fiecare are 'glontul' lui.niciodata nu s-a abrogat legea averilor ilicite.nu ma intereseaza catusele si nici inchisorile ,ci numai CONFISCAREA AVERILOR.si, mai ales, CONDAMNAREA LA LOCUL DE MUNCA = MUNCA IN FOLOSUL COMUNITATII !!!

vulpea

PS.INCLUSIV , SI MAI ALES, SI PENTRU PRESEDINTE !!!

stefan1

  Exista oameni care nu pot pricepe ca in Romania pot trai si oameni cinstiti. Chiar daca cineva face o fapta buna, trebuie ca a avut el o intentie ascunsa, a urmarit un scop pervers, doar ca inca nu l-am descoperit noi. Dar pe noi nu ne pacaleste nimeni, il vom demasca noi pana la urma.
  Am scris de m-am saturat despre 'casele lui Iohannis' dar nu poti convinge pe cine nu poate intelege ca un om poate fi si cinstit.

  Un caz care m-a impresionat este cel al copilului care a spart un far al unei masini si care astepta proprietarul, ca sa ii plateasca din banii stransi de el, dauna produsa. Am vazut ca acest caz s-a dat, mai pe scurt, si la TV.
   https://www.facebook.com/popan.vasile.9/posts/10215833815504036
  Interesante sun comentariile cititorilor. Majoritatea apreciaza gestul si felicita copilul si pe parintii acestuia. Dar sunt destul de multi care nu vad decat o inscenare, o manipulare a 'pagubitului', din nu stiu care motive. Asta cu atat mai mult cu cat copilul era ungur. Oamenii parca se simt mai bine daca spun: "Sunt eu hot, dar doar toti sunt hoti si necinstiti, deci nu trebuie sa imi fie rusine."
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Citat din: stefan1 din Aprilie 29, 2018, 05:38:20 AM
  Exista oameni care nu pot pricepe ca in Romania pot trai si oameni cinstiti. Chiar daca cineva face o fapta buna, trebuie ca a avut el o intentie ascunsa, a urmarit un scop pervers, doar ca inca nu l-am descoperit noi. Dar pe noi nu ne pacaleste nimeni, il vom demasca noi pana la urma.
  Am scris de m-am saturat despre 'casele lui Iohannis' dar nu poti convinge pe cine nu poate intelege ca un om poate fi si cinstit.

  Un caz care m-a impresionat este cel al copilului care a spart un far al unei masini si care astepta proprietarul, ca sa ii plateasca din banii stransi de el, dauna produsa. Am vazut ca acest caz s-a dat, mai pe scurt, si la TV.
   https://www.facebook.com/popan.vasile.9/posts/10215833815504036
  Interesante sun comentariile cititorilor. Majoritatea apreciaza gestul si felicita copilul si pe parintii acestuia. Dar sunt destul de multi care nu vad decat o inscenare, o manipulare a 'pagubitului', din nu stiu care motive. Asta cu atat mai mult cu cat copilul era ungur. Oamenii parca se simt mai bine daca spun: "Sunt eu hot, dar doar toti sunt hoti si necinstiti, deci nu trebuie sa imi fie rusine."
Dar nu ai spus ce se întâmplă cu cei necinstiti. Ce facem cu ei? Ca sunt multi...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

In primariile marilor orase sunt oameni mai puternici ca primarul. Sa vina un primar cinstit, fara sa vrea poate face fapte de coruptie. Raul trebuie taiat din radacina.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vulpea

off-line, sa faci si precizarea ca .... cu atat mai mult cu cat copilul era si ungur ... e de-a dreptul PENIBIL  pentru tine.de parca cinstea are a face cu nationalitatea ! RUSINE !!!